Dalsza likwidacja kopciuchów, montaż nowych stacji monitoringu powietrza, a także zazielenianie stolicy to działania, które chce planuje wprowadzać ratusz, aby walczyć ze smogiem i poprawić jakoś powietrza w mieście – zapowiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- Warszawiacy, którzy zgłoszą się do nas po dotacje, mogą liczyć na pełne pokrycie kosztów usunięcia starego pieca i instalacji ekologicznego źródła ogrzewania– wyjaśnił Trzaskowski, co mogą zrobić warszawiacy, aby usunąć z domu nieokoliczne systemy grzewcze.
Likwidacja "kopciuchów"
Jak poinformował, dzielnice planowały w 2019 roku zlikwidować 350 "kopciuchów" w zasobach komunalnych, ale do dziś udało się zlikwidować już 529 takich pieców. Według szacunków Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej prywatni właściciele, dzięki wsparciu finansowemu miasta (warszawskim dotacjom), zlikwidują w tym roku co najmniej 660 starych pieców. Prezydent Warszawy przypomniał także, że od 23 października obowiązują nowe zasady dofinansowania usunięcia starych pieców. Mieszkańcy stolicy mogą dostać od 12 do 200 tys. zł.
Ratusz zapowiedział również rozszerzenie systemu monitoringu powietrza o dwie referencyjne stacje pomiarowe (przy Grochowskiej 244a oraz przy Muzeum Polin), które zaczną działać w 2020 roku. Dodatkowo w stolicy oraz w sąsiednich gminach zostanie zamontowanych 150 czujników, które mają badać jakość powietrza. Dane z tych urządzeń mają być dostępne w Warszawskim Indeksie Powietrza już w 2020 roku.
Panel obywatelski
Trzaskowski zapowiedział ponadto, że warszawiacy będą mogli dołączyć do panelu obywatelskiego, który odbędzie się w przyszłym roku i ma być dyskusją o efektywności energetycznej w stolicy oraz o rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Warszawa ma też w planach inwestycje w tereny zielone. W 2019 roku w stolicy zostanie posadzonych 115 tysięcy drzew. W tym roku również przy dużych warszawskich arteriach pojawi się 850 drzew. Zostaną one posadzone między innymi przy Broniewskiego, Jagiellońskiej, Marszałkowskiej, Wiertniczej czy Jana Pawła II.
Miasto planuje ponadto nowe zieleńce, skwery czy ogrody deszczowe. Ratusz ma w planach również do końca 2019 roku zakończenie modernizacji parku Żeromskiego, a w 2020 roku ma zostać zmodernizowane przedpole Reduty Wolskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shuttertock