"Dotyka obecności technologii cyfrowych w naszym życiu i każe szukać odpowiedzi na pytanie, jakiej przyszłości chcemy"

Źródło:
PAP
Centrum Nauki Kopernik otworzyło nową wystawę stałą
Centrum Nauki Kopernik otworzyło nową wystawę stałą
TVN24
Centrum Nauki Kopernik otworzyło nową wystawę stałąTVN24

W 11 rocznicę powstania Centrum Nauki Kopernik otwarto nową, stałą wystawę: "Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?". - Dotyka obecności technologii cyfrowych w naszym życiu – osobistym i społecznym, ale też każe szukać odpowiedzi na pytanie, jakiej przyszłości chcemy– powiedziała kuratorka wystawy Anna Skrzypek.

Ucząca się sieć neuronowa. Autonomiczny samochód. Robot, który zawsze złapie spadający telefon. Uciekające cienie. Algorytmy komponujące muzykę i tworzące obrazy. Wystawa "Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?" nakłania do zadawania pytań o granice zaufania, prywatności, intymności, poczucia bezpieczeństwa, komfortu oraz o nowe definicje sztuki i kreatywności.

- Rozwiązania technologiczne, których jesteśmy świadkami w codziennym życiu - albo te, które pojawią się za chwilę - mają być tylko punktem wyjścia do zastanowienia się nad tym, jakiej przyszłości chcemy – powiedziała kuratorka wystawy Anna Skrzypek. Zaznaczyła, że twórcy wystawy nie mieli intencji wystawiać oceny prezentowanym eksponatom – sugerować, które rozwiązanie technologiczne jest dobre, a które złe.

- Zależy nam, żeby zwiedzający sami wyrobili sobie zdanie. Wiele z tych eksponatów wymusza zadawanie pytań bez sugerowania odpowiedzi – powiedziała Skrzypek.

Cztery grupy eksponatów

Wystawa została podzielona na cztery grupy eksponatów, które są ułożone według zagadnień problemowych. Pierwsza grupa koncentruje się wokół sztucznej inteligencji – zwiedzający dowiaduje się z niej, jak wygląda proces uczenia się sztucznej inteligencji. Druga grupa eksponatów dotyka tematu zaufania do technologii. Zwiedzający, w ramach testowania zaufania, mogą oddać maszynie własny telefon i patrzeć jak jest przez nią podrzucany i łapany.

Na wystawie prezentowany jest model samochodu autonomicznego – mercedes F015. Zdaniem kuratorki jest to przykład rozwiązania technologicznego, które pokazuje, że rozwiązania prawne nie nadążają nad rozwojem technologii. – "Nie wiadomo, kto ma ponosić odpowiedzialność prawną za spowodowany wypadek – konstruktor maszyny, a może twórca oprogramowania?" – zwraca uwagę Anna Skrzypek.

Trzecia grupa eksponatów skupia się wokół problemu sztuki połączonej ze sztuczną inteligencją. Do dyspozycji zwiedzających jest maszyna, która na podstawie obrazu uchwyconego przez kamerę, stworzy obraz na wzór tych, które malował Vincent van Gogh. Otwartym pozostaje pytanie o prawa autorskie w takiej sytuacji.

- Kto jest twórcą w cyfrowym świecie? Czy sztuczna inteligencja może być uznana za pełnoprawnego twórcę? – pyta Anna Skrzypek.

Relacje z technologią

Wystawę zamyka grupa eksponatów skoncentrowanych na temacie – "relacje". - Tu opowiadamy o najbardziej osobistej relacji z technologią. Pokazujemy, że są już narzędzia – roboty, które mogą wspierać człowieka w pracy nad sobą i być towarzyszami codziennego życia – mówi Skrzypek. Jako przykład podaje japońskiego robota – hologramiczną partnerkę, która przypomni o nieprzeczytanych mailach i zapali światło przed powrotem człowieka do domu, by nie czuł się samotny.

Technologia wkracza również w obszar sacrum. Eksponat Santo ma za zadanie towarzyszyć w modlitwie. Został zaprojektowany na uniwersytecie katolickim w Peru. Przeznaczony jest dla osób starszych, które nie mają możliwości wyjścia do kościoła.

- Robotowi można zadać pytanie albo powiedzieć, jak się człowiek czuje w danym dniu, a on znajdzie odpowiedni fragment z Pisma Świętego lub przytoczy słowa papieża Franciszka – mówi Anna Skrzypek.

- Maszyna kresu życia – to eksponat zamykający wystawę. Jej zadaniem jest towarzyszenie człowiekowi w ostatnich chwilach życia - głaska po ręce osobę umierającą i wygłasza kojące komunikaty. Mając na uwadze doświadczenie pandemii, podczas której ludzie często umierali w samotności, może warto przyjrzeć się bliżej tej maszynie – konkluduje Skrzypek.

Kuratorka przyznała, że wystawa jest przejawem dojrzałości instytucji, która właśnie obchodzi 11 urodziny, a wcześniej była kojarzona z pokazywaniem nauki na wystawach stałych w formie zabawy.

- Ta wystawa świadczy o naszej ewolucji. Zachowaliśmy wystawę, która umożliwia samodzielne eksperymentowanie i doświadczanie przyrody, ale postanowiliśmy odświeżyć nasze cele i pokazać, że nasz profil zainteresowania przesuwa się w kierunku przyszłości i społecznej percepcji technologii. Nie chodzi tylko o gotowość na przyjęcie nowych technologii, ale też jak chcemy ją wykorzystywać – powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Autorka/Autor:kz/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl