Nowa koalicja przejmuje Ochotę. Ale są wątpliwości do wyboru wiceburmistrza

Urząd Dzielnicy Ochota
Urząd Dzielnicy Ochota
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Nowy zarząd Ochoty, popierany przez PiS i lokalny klub Zawsze z Ochotą, jest już kompletny. W środę drugim wiceburmistrzem został wybrany Grzegorz Wysocki. Radni ze stowarzyszenia Ochocianie podają w wątpliwość rezultat głosowania, ponieważ w głosowaniu wzięła udział radna, która kilka dni temu została zastępczynią burmistrza. Ich zdaniem nie mogła głosować.

W środę ochoccy radni powrócili od wyboru nowego zarządu. Podczas sesji przerwanej w nocy z piątku na sobotę odwołana została dotychczasowa burmistrz Katarzyna Łęgiewicz z Koalicji Obywatelskiej, a w jej miejsce powołany został Sławomir Umiński z Prawa i Sprawiedliwości. Następnie odbyło się głosowanie w sprawie wyboru wiceburmistrzów. Zdecydowano, że tę funkcję obejmie Dorota Stegienka z klubu Zawsze z Ochotą.

Piątkowa sesja była pierwszym krokiem do zmiany koalicji rządzącej na Ochocie. Do jej pełni brakowało jeszcze drugiego zastępcy burmistrza (zarząd musi być minimum trzyosobowy). W środę, głosami radnych klubu PiS i Zawsze z Ochotą, został nim Grzegorz Wysocki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Mamy nadzieję, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaakceptuje demokratyczny wybór i nie będzie podejmował żadnych działań, aby utrudnić prace nowego zarządu. Liczymy na dobrą współpracę z nim - mówił w rozmowie z PAP szef dzielnicowego klubu radnych PiS Łukasz Kwaśniewski.

Grzegorz Wysocki jest długoletnim działaczem politycznym i społecznym. Zaczynał w opozycji demokratycznej w czasach PRL, po 1989 roku należał do grona współzałożycieli Porozumienia Centrum Jarosława Kaczyńskiego. W poprzedniej kadencji był również wiceburmistrzem Ochoty (jako reprezentant Ochockiej Wspólnoty Samorządowej), w której rządziła Platforma Obywatelska.

Łukasz Kwaśniewski przyznał w rozmowie z PAP, że wówczas radni PiS nie zgadzali się z wszystkimi decyzjami Wysockiego. - Byliśmy konstruktywną opozycją. W niektórych sprawach się zgadzaliśmy, w innych nie, ale w wielu udawało się nam porozumieć - ocenił szef klubu PiS. Wyraził przekonanie, że w obecnej sytuacji współpraca będzie się układała dobrze.

"Sytuacja ta budzi głębokie wątpliwości etyczne i prawne"

W sesji nie wzięli udziału przedstawiciele KO i ruchu Ochocianie, którzy do tej pory rządzili w dzielnicy. Radni z klubu Ochocianie mają wątpliwości co do przebiegu środowego głosowania. Dotyczą one udziału Doroty Stegienki, wybranej pięć dni temu na wiceburmistrzynię Ochoty. "Przewodniczący rady Krzysztof Wojciechowski odczytał pismo komisarza wyborczego, w myśl którego jest ona obecnie jednocześnie i radną, i członkiem zarządu naszej dzielnicy - aż do czasu, kiedy rada uchwali wygaszenie jej mandatu, na co ma miesiąc" - relacjonują na Facebooku.

"Sytuacja ta budzi głębokie wątpliwości etyczne i prawne. Dotychczas przyjęte dobre obyczaje nakazywały, by radny wybrany na burmistrza lub wiceburmistrza zrzekł się mandatu (tak zrobiła m.in. Ewa Kacprzak-Szymańska w 2018 roku). Także ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączyć pełnienie funkcji radnego z byciem zatrudnionym w urzędzie, którego pracownikami są przecież członkowie zarządu. Bez udziału Stegienki nowa koalicja nie miałaby jednak większości koniecznej do wybrania Wysockiego i skompletowania zarządu. Sprawa z pewnością będzie jeszcze długo analizowana przez prawników" - zapowiadają.

Prezydent może wstrzymać wykonanie uchwały

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk zaznacza, że gdyby miejscy prawnicy dopatrzyli się nieprawidłowości w trybie przyjmowania uchwały w sprawie nowego wiceburmistrza, prezydent może wstrzymać jej wykonanie i wnioskować do rady miasta o stwierdzenie jej nieważności.

Tłumaczy też, jak w praktyce działają przepisy określone paragrafem 64 statutu dzielnicy. - Gdy uchwała wpływa do prezydenta, prezydent analizuje ją oraz tryb jej przyjęcia pod kątem takich kryteriów, jak zgodność z prawem, celowość, rzetelność i gospodarność. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że uchwała istotnie narusza na przykład kryterium zgodności z prawem, to prezydent wstrzymuje jej wykonanie i występuje do rady miasta z wnioskiem o stwierdzenie jej nieważności. Ma na to 30 dni od momentu przedłożenia mu uchwały - zaznacza Beuth-Lutyk.

KO straciła dwie radne na rzecz Zawsze z Ochotą

Po wyborach z jesieni 2018 roku w składzie 23-osobowej rady Ochoty przewagę miała Koalicja Obywatelska razem z trójką radnych ze stowarzyszenia Ochocianie. Ale w ubiegłym roku dwie radne KO - Cecylia Aleksandrowicz i Anna Chojnacka - wstąpiły do nowego klubu Zawsze z Ochotą, który zebrał sześć osób. KO straciła większość, bo PiS także ma szóstkę radnych.

W grudniu ubiegłego roku nowa większość przegłosowała odwołanie ówczesnej przewodniczącej rady Ochoty Sylwii Mróz (KO). Dopiero na początku kwietnia udało się dokończyć wybór nowego przewodniczącego - został nim Krzysztof Wojciechowski z PiS.

Teraz nowa koalicja przegłosowała zmianę burmistrza i tym samym Ochota jest pierwszą w tej kadencji dzielnicą, w której KO straciła władzę.

Na jednym z ochockich osiedli odbył się nietypowy koncert. Śpiewak Polskiej Opery Królewskiej zaśpiewał na balkonie:

20200328_131659
Koncert operowy na warszawskim balkonie
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: