Nowa koalicja przejmuje Ochotę. Ale są wątpliwości do wyboru wiceburmistrza

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Urząd Dzielnicy OchotaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Nowy zarząd Ochoty, popierany przez PiS i lokalny klub Zawsze z Ochotą, jest już kompletny. W środę drugim wiceburmistrzem został wybrany Grzegorz Wysocki. Radni ze stowarzyszenia Ochocianie podają w wątpliwość rezultat głosowania, ponieważ w głosowaniu wzięła udział radna, która kilka dni temu została zastępczynią burmistrza. Ich zdaniem nie mogła głosować.

W środę ochoccy radni powrócili od wyboru nowego zarządu. Podczas sesji przerwanej w nocy z piątku na sobotę odwołana została dotychczasowa burmistrz Katarzyna Łęgiewicz z Koalicji Obywatelskiej, a w jej miejsce powołany został Sławomir Umiński z Prawa i Sprawiedliwości. Następnie odbyło się głosowanie w sprawie wyboru wiceburmistrzów. Zdecydowano, że tę funkcję obejmie Dorota Stegienka z klubu Zawsze z Ochotą.

Piątkowa sesja była pierwszym krokiem do zmiany koalicji rządzącej na Ochocie. Do jej pełni brakowało jeszcze drugiego zastępcy burmistrza (zarząd musi być minimum trzyosobowy). W środę, głosami radnych klubu PiS i Zawsze z Ochotą, został nim Grzegorz Wysocki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Mamy nadzieję, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaakceptuje demokratyczny wybór i nie będzie podejmował żadnych działań, aby utrudnić prace nowego zarządu. Liczymy na dobrą współpracę z nim - mówił w rozmowie z PAP szef dzielnicowego klubu radnych PiS Łukasz Kwaśniewski.

Grzegorz Wysocki jest długoletnim działaczem politycznym i społecznym. Zaczynał w opozycji demokratycznej w czasach PRL, po 1989 roku należał do grona współzałożycieli Porozumienia Centrum Jarosława Kaczyńskiego. W poprzedniej kadencji był również wiceburmistrzem Ochoty (jako reprezentant Ochockiej Wspólnoty Samorządowej), w której rządziła Platforma Obywatelska.

Łukasz Kwaśniewski przyznał w rozmowie z PAP, że wówczas radni PiS nie zgadzali się z wszystkimi decyzjami Wysockiego. - Byliśmy konstruktywną opozycją. W niektórych sprawach się zgadzaliśmy, w innych nie, ale w wielu udawało się nam porozumieć - ocenił szef klubu PiS. Wyraził przekonanie, że w obecnej sytuacji współpraca będzie się układała dobrze.

"Sytuacja ta budzi głębokie wątpliwości etyczne i prawne"

W sesji nie wzięli udziału przedstawiciele KO i ruchu Ochocianie, którzy do tej pory rządzili w dzielnicy. Radni z klubu Ochocianie mają wątpliwości co do przebiegu środowego głosowania. Dotyczą one udziału Doroty Stegienki, wybranej pięć dni temu na wiceburmistrzynię Ochoty. "Przewodniczący rady Krzysztof Wojciechowski odczytał pismo komisarza wyborczego, w myśl którego jest ona obecnie jednocześnie i radną, i członkiem zarządu naszej dzielnicy - aż do czasu, kiedy rada uchwali wygaszenie jej mandatu, na co ma miesiąc" - relacjonują na Facebooku.

"Sytuacja ta budzi głębokie wątpliwości etyczne i prawne. Dotychczas przyjęte dobre obyczaje nakazywały, by radny wybrany na burmistrza lub wiceburmistrza zrzekł się mandatu (tak zrobiła m.in. Ewa Kacprzak-Szymańska w 2018 roku). Także ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączyć pełnienie funkcji radnego z byciem zatrudnionym w urzędzie, którego pracownikami są przecież członkowie zarządu. Bez udziału Stegienki nowa koalicja nie miałaby jednak większości koniecznej do wybrania Wysockiego i skompletowania zarządu. Sprawa z pewnością będzie jeszcze długo analizowana przez prawników" - zapowiadają.

Prezydent może wstrzymać wykonanie uchwały

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk zaznacza, że gdyby miejscy prawnicy dopatrzyli się nieprawidłowości w trybie przyjmowania uchwały w sprawie nowego wiceburmistrza, prezydent może wstrzymać jej wykonanie i wnioskować do rady miasta o stwierdzenie jej nieważności.

Tłumaczy też, jak w praktyce działają przepisy określone paragrafem 64 statutu dzielnicy. - Gdy uchwała wpływa do prezydenta, prezydent analizuje ją oraz tryb jej przyjęcia pod kątem takich kryteriów, jak zgodność z prawem, celowość, rzetelność i gospodarność. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że uchwała istotnie narusza na przykład kryterium zgodności z prawem, to prezydent wstrzymuje jej wykonanie i występuje do rady miasta z wnioskiem o stwierdzenie jej nieważności. Ma na to 30 dni od momentu przedłożenia mu uchwały - zaznacza Beuth-Lutyk.

KO straciła dwie radne na rzecz Zawsze z Ochotą

Po wyborach z jesieni 2018 roku w składzie 23-osobowej rady Ochoty przewagę miała Koalicja Obywatelska razem z trójką radnych ze stowarzyszenia Ochocianie. Ale w ubiegłym roku dwie radne KO - Cecylia Aleksandrowicz i Anna Chojnacka - wstąpiły do nowego klubu Zawsze z Ochotą, który zebrał sześć osób. KO straciła większość, bo PiS także ma szóstkę radnych.

W grudniu ubiegłego roku nowa większość przegłosowała odwołanie ówczesnej przewodniczącej rady Ochoty Sylwii Mróz (KO). Dopiero na początku kwietnia udało się dokończyć wybór nowego przewodniczącego - został nim Krzysztof Wojciechowski z PiS.

Teraz nowa koalicja przegłosowała zmianę burmistrza i tym samym Ochota jest pierwszą w tej kadencji dzielnicą, w której KO straciła władzę.

Na jednym z ochockich osiedli odbył się nietypowy koncert. Śpiewak Polskiej Opery Królewskiej zaśpiewał na balkonie:

Koncert operowy na warszawskim balkonie
Koncert operowy na warszawskim balkonie Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl / Facebook

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl