Plac Trzech Krzyży zmienił się na plus. Ale jest co poprawiać

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont placu Trzech Krzyży trwał ponad rok
Remont placu Trzech Krzyży trwał ponad rokMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Remont placu Trzech Krzyży trwał ponad rokMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Trwające ponad rok prace na placu Trzech Krzyży dobiegły końca. Kierowcy zyskali nową nawierzchnię, piesi - chodniki i przejścia z sygnalizacją, a cykliści, dotychczas pozbawieni jakichkolwiek udogodnień, pasy rowerowe. Przybyło zieleni. Widać poprawę, ale jest kilka zgrzytów.

Remont rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Harmonogram prac zmieniał się kilka razy. Między innymi za sprawą odkrytych pod asfaltem pozostałości dawnej Warszawy: torów tramwajowych i bruku. Ostatecznie przebudowa miała zakończyć się latem, ale i tego terminu nie udało się utrzymać, według Zarządu Dróg Miejskich - z winy wykonawcy.

Zmiany na placu Trzech Krzyży

Co się zmieniło w ciągu roku na placu Trzech Krzyży? Wymieniono nawierzchnię jezdni oraz chodniki. Wprowadzono udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. Zamiast rozrzuconych po wschodniej stronie placu kilku przystanków powstał jeden, odseparowany od jezdni azylem. Przesiadki na tym ważnym węźle komunikacyjnym stały się wygodniejsze.

Najbardziej widoczna zmiana to pasy rowerowe wytyczone po obu stronach placu. Przed przebudową był tu tzw. teleport rowerowy. Ścieżka urywała się w Alejach Ujazdowskich. Teraz można przedostać się rowerem do Nowego Światu.

Na placu pojawiła się zieleń, której zdecydowanie tu brakowało. Posadzono 24 drzewa. Dorodne już lipy i głogi uzupełniają krzewy i byliny. Łączna powierzchnia zieleni to 2700 metrów kwadratowych.

Wschodnią część placu uatrakcyjnił element historyczny, który przed remontem był przykryty grubą warstwą asfaltu. To fragment szyn tramwajowych wyeksponowany na pamiątkę tego, że jeszcze do lat 60. XX wieku po placu Trzech Krzyży regularnie kursowały tramwaje.

Modernizacja placu kosztowała blisko 17 milionów złotych.

Z perspektywy kierowcy

Pomimo nowej, płaskiej jak stół jezdni, najmniej zadowoleni ze zmian będą kierowcy. Przed remontem jadąc od Nowego Światu w kierunku Alej Ujazdowskich i chcąc zawrócić w kierunku ronda de Gaulle’a, można było skorzystać z pasa do zawracania, który znajdował się zaraz za kościołem. Nie było tam też sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu sam manewr odbywał się płynnie. Po remoncie dawną zawrotkę zlikwidowano i pozostały jedynie te znajdujące się na krańcach placu bliżej Alej Ujazdowskich i Nowego Światu. Jest tam teraz sygnalizacja. W związku z tym kierowcy, którzy chcą zawrócić, muszą czekać na zmianę świateł. To powoduje, że blokują pas do jazdy prosto w kierunku placu na Rozdrożu. W godzinach szczytu tworzą się zatory.

Po remoncie problematyczny okazał się również skręt z Hożej w ulicę Mokotowską. Na kończącym się w tym miejscu pasie rowerowym postawiono betonowe wysepki. Kierowcy pozostawiono niewiele miejsca. Muszą pokonać bardzo ostry kąt, aby skręcić w prawo. Przy większym aucie prawidłowe wykonanie tego manewru jest praktycznie niemożliwe.  

Bardzo ostry zakręt z Hożej w MokotowskąTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Z perspektywy pieszego

Z perspektywy pieszego poruszanie się po placu Trzech Krzyży stało się znacznie przyjemniejsze. Ale nie wszędzie. Dziwne i niepraktyczne rozwiązanie zastosowano po jego wschodniej stronie, na wysokości Instytutu Głuchoniemych. Aby dojść na przystanek autobusowy i zgodnie z przepisami przejść przez jezdnię prowadzącą w kierunku ulicy Wiejskiej, trzeba dwukrotnie przeciąć drogę rowerową. Przejście jest usytuowane przy chodniku, który z dwóch stron kończy się ślepo pasem zieleni. Zebra jest odsunięta od osi właściwego chodnika. Przez to wiele osób idących z autobusów w kierunku Alej Ujazdowskich lub do przystanku skraca sobie drogę i przechodzi obok pasów.

Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich podkreśla, że w tym miejscu skupia się ruch pieszy, rowerowy i samochodowy. - Każde rozwiązanie, które by się wybrało, miałoby swoje plusy i minusy - wskazuje. - Przejazd rowerowy co do zasady lokuje się bliżej tarczy skrzyżowania niż zebrę. Można by było oba przesunąć bliżej głównej jezdni kosztem likwidacji kieszeni dla aut i wygięcia drogi rowerowej, w dodatku tak, że zajęłaby całą przestrzeń dla oczekujących przed przejściem na pewno po północnej stronie - wyjaśnia.

- Można było zrobić wbrew sztuce, czyli przejście bliżej skrzyżowania, przy czym przejście jest szersze niż kieszeń, więc znów droga rowerowa by esowała, a wszyscy, którzy nie idą na przystanek i tak by ją przekraczali. Można było poprowadzić chodnik po południowej stronie na wprost zebry, ale kosztem wyrżnięcia pasa zieleni - dowodzi Dybalski.

I zapowiada, że w tym miejscu zajdą zmiany. - Prawdopodobnie wyznaczymy zebrę również po drugiej stronie przejazdu. Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym pracuje nad taką zmianą w organizacji ruchu. W ten sposób zarówno kierunek w stronę Instytutu Głuchoniemych, jak i ten w kierunku przystanku miałby przejście - zapowiada rzecznik drogowców.

Aby dojść na przystanek, piesi muszą dwukrotnie przecinać drogę rowerowąTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Z perspektywy rowerzysty

Po remoncie placu i zmianach na krótkim odcinku Nowego Światu niewątpliwie poprawiła się sytuacja rowerzystów. Dotychczas ich szlak urywał się w Alejach Ujazdowskich i dalej zmuszeni byli do niebezpiecznej jazdy obok samochodów. Teraz mają do dyspozycji ścieżkę, a od Książęcej do ronda de Gaulle’a - dwukierunkową ścieżkę (wzdłuż wschodniej jezdni) i pas rowerowy (wzdłuż nitki zachodniej). Natomiast należy zachować ostrożność – kierowcy aut i autobusów, zjeżdżający z placu w dół, w Książęcą, nie zawsze zwracają uwagę, że przecinają pas rowerowy.

Można mieć pewne wątpliwości do rozwiązań zastosowanych w północnej części placu. Na zjeździe w Bracką pas rowerowy ścina narożnik placu, wchodząc na chodnik. Dla pieszych zostaje skrawek przestrzeni, kolizyjne sytuacje wydają się nieuniknione.

- Chodnik jest wąski, bo stoi tam ławka, która jest do usunięcia - przyznaje Jakub Dybalski. - Pomysł na takie wprowadzenie tam infrastruktury rowerowej to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Rozdzielenie rowerowego kierunku w prawo i na wprost daje rowerzystom jadącym prosto (czyli przecinającym Bracką) możliwość uniknięcia wjazdu pod samochód. Bez tego nie mieliby się gdzie zatrzymać - klaruje przedstawiciel drogowców.

Jednak jak dotąd rowerzyści muszą, jak kierowcy, skręcać w Bracką, dlatego fragment ścieżki na chodniku jest zablokowany. - To się zmieni po wyznaczeniu kontraruchu rowerowego na Żurawiej, co ma być zrobione na dniach, wtedy bariery zostaną usunięte – zapowiada Dybalski. 

Ślepo zakończona ścieżka rowerowaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pewne zaskoczenie wywołał też przejazd rowerowy przez północną nitkę jezdni na placu. Co prawda jest połączony z pasem rowerowym w stronę Żurawiej, ale przy jeździe na wprost kończy się ślepo na chodniku (i inaczej nie będzie, bo dalej jest ściana kamienicy). Według rzecznika, umożliwia zakończenie jazdy i odstawienie roweru przy stojaku.

Pas rowerowy w kierunku ŻurawiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

"Jeszcze niedawno nikomu nie przeszkadzały, teraz rażą"

To, co wyjątkowo razi w oczy, to białe skrzynki z instalacjami wyeksponowane przy południowej części placu, przed kościołem św. Aleksandra. Zdążyły stać się memem. Czy przy aktualnych możliwościach technologicznych i postępującej miniaturyzacji obecność szpecących okolicę skrzynek jest konieczna?

- Bezdyskusyjne jest, że plac Trzech Krzyży na tyle wyładniał, że rzeczy, które jeszcze niedawno nikomu nie przeszkadzały, teraz rażą - przyznaje Jakub Dybalski. - Tam mieszczą się urządzenia sterujące, pomiarowe i zasilające sygnalizację. Schowanie ich w ziemi odpada, bo w tej lokalizacji, w ziemi, zwyczajnie nie ma na nie miejsca. Poza starym brukiem, torami, pozostałościami miasta sprzed stulecia, dwóch czy trzech, jest tam gęsto od kabli różnej maści, rur - wylicza przedstawiciel ZDM.

Zaznacza, że sadzone po sąsiedzku drzewa wymagały przywiezienia ziemi, której tam nie ma i bardzo skrupulatnego wybrania lokalizacji, w której staną. - Ale wymyślimy, w jaki sposób sprawić, żeby te obiekty bardziej pasowały do nowego otoczenia. Sprawdzimy, jakie są opcje, bo jest ich co najmniej kilka - podsumowuje Dybalski.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę stołecznych policjantów zwrócił kierowca toyoty, który w czasie jazdy korzystał z telefonu. Mężczyzna tłumaczył, że wiezie paczki z zabawkami i słodyczami. Szybko jednak okazało się, iż w kopertach są zapakowane i gotowe do wysyłki silne leki z grupy opioidów - oksykodon i morfina. 36-latek został zatrzymany.

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybuch w bloku przy ulicy Petofiego na warszawskich Bielanach. Strażacy uspokajają, że nikomu nic się nie stało. Zapaliła się pralka w jednym z mieszkań. Mieszkańcy mówią o huku i powybijanych szybach.

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wawer i Białołęka. W tych dwóch dzielnicach mieszkańcy najczęściej nie są podłączeni do miejskiej kanalizacji, co skazuje ich na posiadanie szamb. Ale są tysiące adresów, gdzie istnieje możliwość wpięcia się do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. Dlaczego właściciele nieruchomości z tego nie korzystają?

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają poszukiwania mieszkanki gminy Rząśnik (Mazowieckie). Kristina Rucińska ostatni raz widziana była 6 maja. Poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Od ponad miesiąca nie ma z nią kontaktu. Policja apeluje o pomoc.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie policja zatrzymała mężczyznę ujętego przez dwójkę mieszkańców odwiedzających cmentarz. 37-latek jest podejrzany o znieważenie miejsca spoczynku. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Lindleya. Pogotowie przekazało, że poszkodowanych w wypadku zostało osiem osób, w tym jedna ciężko. Ostatecznie do szpitala trafiły trzy osoby. Jedno z aut uderzyło w psa, który stał na przejściu dla pieszych ze swoją opiekunką. Zwierzę nie przeżyło.

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraca sprawa Karla Pfeffera, Amerykanina skazanego na 25 lat więzienia za makabryczne zabójstwo matki. Ciało kobiety miało zostać poćwiartowane i wrzucone do Wisły. Sąd Apelacyjny uchylił w czwartek wyrok. Sprawa ma być ponownie rozpoznana. W uzasadnieniu SA wskazał na nienależytą obsadę sądu I instancji, uznając, że zasiadający w składzie sędzia Konrad Mielcarek został nieprawidłowo powołany.

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Źródło:
PAP

Wypadek w Wieliszewie niedaleko Legionowa. Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła rękę mężczyzny. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo dotyczące oszustw na łączną kwotę prawie 1,5 miliona złotych. W sprawie podejrzanym jest Mateusz M., 29-letni mieszkaniec Łomży, który miał oferować pośrednictwo przy zakupie i sprzedaży sprzętu rolniczego. Do finalizacji umów jednak nigdy nie dochodziło. M. miał też obiecywać pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek drogowy, powołując się na znajomość z lokalnym prokuratorem.

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższych dniach w całej Polsce temperatury mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza. By zminimalizować skutki upału w mieście, wodociągowcy postawili zraszacze uruchamiane na przycisk. Kilka już pojawiło się w popularnych miejscach w centrum. Poidełka w 25 lokalizacjach zapewnił z kolei Zarząd Zieleni.

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do stworzenia instalacji ROZKOSZT użyto metalowych regałów, drewna z odzysku i balotów z boczniakami. Ma zwrócić uwagę na koszty związane z planowaniem i użytkowaniem przestrzeni miejskiej.

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Między Smolną a Alejami Jerozolimskimi powstanie sześciopiętrowa kamienica, która formą ma nawiązywać do budynku stojącego w tym miejscu przed wojną. Na parterze planowane są restauracje i kawiarnie, na wyższych kondygnacjach apartamenty na wynajem.

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl