Warszawski PiS chce referendum dotyczącego najważniejszych spraw miasta

Konsultacje społeczne w sprawie strefy Tempo 30 (zdjęcie ilustracyjne)
Rafał Trzaskowski o strefie Tempo 30
Źródło: TVN24
Pytania dotyczące strefy Tempo 30 i stref czystego powietrza miałyby się znaleźć w referendum, które chcieliby przeprowadzić politycy Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie złożony w biurze rady miasta.

- Chcemy, aby o najważniejszych sprawach w mieście decydowali jego mieszkańcy – przekazał w poniedziałek poseł Jarosław Krajewski, lider stołecznego PiS. Uczestnicy referendum mieliby odpowiedzieć na pięć pytań, w tym w dotyczących strefy tempo 30, i czystego powietrza. Według założeń projektu uchwały takie referendum miałoby się odbyć jesienią.

- Jeszcze dzisiaj do biura m.st. Warszawy wpłynie projekt uchwały w sprawie referendum lokalnego. W projekcie będzie pięć pytań - wyjaśnił przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura.

Pięć pytań w referendum

Przekazał treść pytań planowanych do zadania mieszkańcom miasta w referendum. Pierwsze pytanie będzie brzmiało: czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Warszawy strefy Tempo 30? - Ten projekt nie był zapowiadany w programie prezydenta Trzaskowskiego. Nagle okazało się, że na podstawie konsultacji społecznych, w których uczestniczy znikoma liczba mieszkańców, mają być wprowadzone istotne zmiany w polityce komunikacyjnej miasta - ocenił.

Drugie pytanie ma brzmieć: czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic, na których funkcjonuje komunikacja publiczna, przed oddaniem do użytku obwodnicy śródmiejskiej? - Warszawa nie jest takim miastem, jak choćby duże miasta zachodnie, nie ma uchwały o obwodnicy i nie ma rozbudowanej sieci metra - powiedział Figura.

Trzecie pytanie: czy jesteś za rozszerzeniem na terenie Warszawy strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, bez pozytywnych opinii rad dzielnic? Radny Figura przypomniał o ostatnim przypadku, kiedy Rada Warszawy wbrew opinii rady dzielnicy, uchwaliła SPPN na Saskiej Kępie i Kamionku.

Pytanie czwarte: czy popierasz na terenie Warszawy likwidację publicznie dostępnych miejsc parkingowych, bez tworzenia, co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy? - W ostatnich latach mamy po czynienia z procesem likwidacji miejsc parkingowych, bez tworzenia nowych. A brak miejsc parkingowych, to większe korki - stwierdził radny Figura.

Ostatnie, piąte pytanie: czy zgadzasz się na utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu? - Czyli wykluczenie wjazdu na teren strefy niektórych kategorii pojazdów, przed rozbudową sieci transportu publicznego - uzupełnił przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy.

"Wymaga to porozumienia"

Wiceszef MSWiA i radny Błażej Poboży ocenił, że pomysły Rafała Trzaskowskiego są pomysłami niebezpiecznymi dla mieszkańców miasta. - Pokazują to konsultacje społeczne, które prowadził poseł Jarosław Krajewski wraz z radnymi PiS. Mieszkańcy są zaniepokojeni pomysłami zwężania ulic, likwidacji miejsc parkingowych czy wprowadzania czegoś, co wykluczałoby część mieszkańców z możliwości korzystania z własnych pojazdów - wyjaśnił.

Zaznaczył, że prezydent Warszawy nie konsultuje swoich pomysłów ani z Radą Warszawy ani, tym bardziej, z opozycją. - Dlatego musimy się sięgnąć do instancji wyższej jaką są wszyscy warszawiacy. Niech oni zadecydują w referendum, czy chcą wybierać tę wizję miasta, która nie była z nimi konsultowana, czy też te niebezpieczne pomysły Rafała Trzaskowskiego chcieliby odrzucić - powiedział. - Skoro nie ma możliwości rozmowy, dajmy głos wszystkim mieszkańcom Warszawy - dodał.

Jarosław Krajewski zapytany o dokładny termin przeprowadzenia referendum podkreślił, że warszawski PiS jest otwarty co do niego. - Wymaga to porozumienia ponad podziałami politycznymi, żeby warszawiacy mogli być poinformowani w ramach kampanii referendalnej. Uważamy, że jesienią - czy we wrześniu czy w październiku - to będzie dobry czas, by warszawiacy zabrali głos w tych kluczowym pięciu sprawach dla miasta - ocenił.

Ratusz nie komentuje

O ocenę propozycji polityków PiS poprosiliśmy stołeczny ratusz. Jego rzeczniczka prasowa Monika Beuth przekazała, że urząd nie komentuje wystąpień politycznych. - Jeżeli taki wniosek wpłynie do radnych, to oni będą decydować o jego dalszych losach - podkreśliła Beuth.

Czytaj także: