Warszawski PiS chce referendum dotyczącego najważniejszych spraw miasta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o strefie Tempo 30
Rafał Trzaskowski o strefie Tempo 30TVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o strefie Tempo 30TVN24

Pytania dotyczące strefy Tempo 30 i stref czystego powietrza miałyby się znaleźć w referendum, które chcieliby przeprowadzić politycy Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie złożony w biurze rady miasta.

- Chcemy, aby o najważniejszych sprawach w mieście decydowali jego mieszkańcy – przekazał w poniedziałek poseł Jarosław Krajewski, lider stołecznego PiS. Uczestnicy referendum mieliby odpowiedzieć na pięć pytań, w tym w dotyczących strefy tempo 30, i czystego powietrza. Według założeń projektu uchwały takie referendum miałoby się odbyć jesienią.

- Jeszcze dzisiaj do biura m.st. Warszawy wpłynie projekt uchwały w sprawie referendum lokalnego. W projekcie będzie pięć pytań - wyjaśnił przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura.

Pięć pytań w referendum

Przekazał treść pytań planowanych do zadania mieszkańcom miasta w referendum. Pierwsze pytanie będzie brzmiało: czy jesteś za wprowadzeniem na terenie Warszawy strefy Tempo 30? - Ten projekt nie był zapowiadany w programie prezydenta Trzaskowskiego. Nagle okazało się, że na podstawie konsultacji społecznych, w których uczestniczy znikoma liczba mieszkańców, mają być wprowadzone istotne zmiany w polityce komunikacyjnej miasta - ocenił.

Drugie pytanie ma brzmieć: czy jesteś za zwężeniem na terenie Warszawy kluczowych ulic, na których funkcjonuje komunikacja publiczna, przed oddaniem do użytku obwodnicy śródmiejskiej? - Warszawa nie jest takim miastem, jak choćby duże miasta zachodnie, nie ma uchwały o obwodnicy i nie ma rozbudowanej sieci metra - powiedział Figura.

Trzecie pytanie: czy jesteś za rozszerzeniem na terenie Warszawy strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, bez pozytywnych opinii rad dzielnic? Radny Figura przypomniał o ostatnim przypadku, kiedy Rada Warszawy wbrew opinii rady dzielnicy, uchwaliła SPPN na Saskiej Kępie i Kamionku.

Pytanie czwarte: czy popierasz na terenie Warszawy likwidację publicznie dostępnych miejsc parkingowych, bez tworzenia, co najmniej takiej samej liczby nowych miejsc parkingowych w najbliższej okolicy? - W ostatnich latach mamy po czynienia z procesem likwidacji miejsc parkingowych, bez tworzenia nowych. A brak miejsc parkingowych, to większe korki - stwierdził radny Figura.

Ostatnie, piąte pytanie: czy zgadzasz się na utworzenie w Warszawie strefy czystego transportu? - Czyli wykluczenie wjazdu na teren strefy niektórych kategorii pojazdów, przed rozbudową sieci transportu publicznego - uzupełnił przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy.

"Wymaga to porozumienia"

Wiceszef MSWiA i radny Błażej Poboży ocenił, że pomysły Rafała Trzaskowskiego są pomysłami niebezpiecznymi dla mieszkańców miasta. - Pokazują to konsultacje społeczne, które prowadził poseł Jarosław Krajewski wraz z radnymi PiS. Mieszkańcy są zaniepokojeni pomysłami zwężania ulic, likwidacji miejsc parkingowych czy wprowadzania czegoś, co wykluczałoby część mieszkańców z możliwości korzystania z własnych pojazdów - wyjaśnił.

Zaznaczył, że prezydent Warszawy nie konsultuje swoich pomysłów ani z Radą Warszawy ani, tym bardziej, z opozycją. - Dlatego musimy się sięgnąć do instancji wyższej jaką są wszyscy warszawiacy. Niech oni zadecydują w referendum, czy chcą wybierać tę wizję miasta, która nie była z nimi konsultowana, czy też te niebezpieczne pomysły Rafała Trzaskowskiego chcieliby odrzucić - powiedział. - Skoro nie ma możliwości rozmowy, dajmy głos wszystkim mieszkańcom Warszawy - dodał.

Jarosław Krajewski zapytany o dokładny termin przeprowadzenia referendum podkreślił, że warszawski PiS jest otwarty co do niego. - Wymaga to porozumienia ponad podziałami politycznymi, żeby warszawiacy mogli być poinformowani w ramach kampanii referendalnej. Uważamy, że jesienią - czy we wrześniu czy w październiku - to będzie dobry czas, by warszawiacy zabrali głos w tych kluczowym pięciu sprawach dla miasta - ocenił.

Ratusz nie komentuje

O ocenę propozycji polityków PiS poprosiliśmy stołeczny ratusz. Jego rzeczniczka prasowa Monika Beuth przekazała, że urząd nie komentuje wystąpień politycznych. - Jeżeli taki wniosek wpłynie do radnych, to oni będą decydować o jego dalszych losach - podkreśliła Beuth.

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Egzotyczne zwierzę czworonóg wytropił w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl