Spacerowicze, rowerzyści, osoby na wózkach. Ruchliwą arterią omijają zamknięty bulwar

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Idą jeden za drugim wąskim przesmykiem między budowy a ruchliwą Wisłostradą. Niekiedy muszą zejść na jezdnię, by się minąć: rowerzysta z pieszym, spacerowicz z osobą na wózku, hulajnogista z rodzicem z dzieckiem w wózku... Dochodzi od wielu niebezpiecznych sytuacji. Na czas zamknięcia fragmentu bulwarów drogowcy wyznaczyli alternatywną trasę. Ale nie do wszystkich informacja dotarła, nie każdy chce nadkładać drogi.

Drogowcy na początku marca zamknęli fragment popularnej trasy rowerowej i chodnika na Bulwarach Wiślanych. Zmiana organizacji ruchu ma związek z budową kładki przez Wisłę. Drogowcy informują, że utrudnienia potrwają do końca kwietnia. Później wszystko ma wrócić do normy.

Na razie jednak zamknięte są droga dla rowerów i chodnik nad Wisłą, od podziemnego przejścia na przedłużeniu Bednarskiej do wlotu tunelu Wisłostrady (na wysokości Lipowej). Nieczynny jest także chodnik po wschodniej stronie Wisłostrady. Dlatego drogowcy sugerują korzystania z Wybrzeża Kościuszkowskiego. Jednak już pierwszy ciepły weekend pokazał, że wielu spacerowiczów i rowerzystów z proponowanej trasy nie korzysta.

Oprócz kierowców, na ruchliwej Wisłostradzie, można było zobaczyć wszystkich innych użytkowników ruchu: pieszych, rowerzystów, osoby na hulajnogach elektrycznych, a nawet na wózkach inwalidzkich. Często auta i niechronionych użytkowników ruchu dzieliły dosłownie centymetry.

Niebezpieczne sytuacje

Sytuację obserwował w niedzielę nasz reporter. - W praktyce wyglądało to tak, że zamknięty odcinek omijany był jezdnią. Piesi, rowerzyści, osoby z niepełnosprawnością poruszający się na wózkach, rodzice z wózkami dziecięcymi, wszyscy wchodzili na jezdnię. Szli gęsiego, bardzo blisko aut. Niebezpiecznie wyglądały sytuacje, kiedy próbowali się minąć na wąskim, około 30-centymetrowym chodniku, gdzie często nie mieściła się nawet jedna osoba. Kierowcy wykonywali wówczas niebezpieczne manewry, nagle zmieniali pas, gwałtownie hamowali - opisuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

- Wcześniej, w miejscu gdzie bulwary zostały wyłączone z ruchu, znajdowały się schody, którymi można było dojść na chodnik wzdłuż Wisłostrady, który po chwili się kończył. Teraz schody zostały wygrodzone taśmami, a ludzie wspinają się skarpą, po kamieniach, wciągają po barierkach. Wchodzą na chodnik, a chwilę później na ulicę. Najczęściej zbyt późno orientują się, że należy skorzystać z alternatywnej trasy i nie chce im się już zawracać - relacjonuje.

Ryzykują tym bardziej, że na części wąskiego przesmyku są ubytki w kostce brukowej. Trzeba uważać, żeby się nie potknąć.

Utrudnienia dla rowerzystów UM Warszawa

Co można poprawić?

- Byłem w weekend na miejscu, widziałem, co się dzieje - przyznaje Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Ludzie, którzy ignorują zakazy, muszą się sporo natrudzić. Mijają wielkie tablice informujące o objazdach, następnie muszą minąć ogrodzenie. Już kilkukrotnie na miejscu byli nasi pracownicy, którzy naprawiali oznakowanie. Interweniowała również policja oraz straż miejska - dodaje.

Pojawia się pytanie, czy problemu nie dało się rozwiązać inaczej, choćby wytyczając przejście kosztem nieco węższych pasów ruchu (pozostały dwa) czy wygradzając zabezpieczony przesmyk na bulwarze (jak na Marszałkowskiej przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Jakub Dybalski zapewnia, że drogowcy zastanawiają się, co i jak można poprawić, aby do niebezpiecznych sytuacji nie dochodziło.

- Porozmawiamy z wykonawcą, czy możliwe jest udostępnienie na weekendy fragmentu terenu do przejścia na poziomie bulwarów. Poza tym postawimy od strony południowej dodatkową tablicę informującą o zamknięciu terenu - zapowiada rzecznik.

Kładka pieszo-rowerowa

Nowy most przez Wisłę będzie miał pół kilometra długości. Konstrukcja będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty. Będą oni poruszać się po wspólnej przestrzeni, nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową. Na moście znajdą się także miejsca do odpoczynku.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl