Spacerowicze, rowerzyści, osoby na wózkach. Ruchliwą arterią omijają zamknięty bulwar

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Piesi mijają zamknięty odcinek Wisłostradą Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Idą jeden za drugim wąskim przesmykiem między budowy a ruchliwą Wisłostradą. Niekiedy muszą zejść na jezdnię, by się minąć: rowerzysta z pieszym, spacerowicz z osobą na wózku, hulajnogista z rodzicem z dzieckiem w wózku... Dochodzi od wielu niebezpiecznych sytuacji. Na czas zamknięcia fragmentu bulwarów drogowcy wyznaczyli alternatywną trasę. Ale nie do wszystkich informacja dotarła, nie każdy chce nadkładać drogi.

Drogowcy na początku marca zamknęli fragment popularnej trasy rowerowej i chodnika na Bulwarach Wiślanych. Zmiana organizacji ruchu ma związek z budową kładki przez Wisłę. Drogowcy informują, że utrudnienia potrwają do końca kwietnia. Później wszystko ma wrócić do normy.

Na razie jednak zamknięte są droga dla rowerów i chodnik nad Wisłą, od podziemnego przejścia na przedłużeniu Bednarskiej do wlotu tunelu Wisłostrady (na wysokości Lipowej). Nieczynny jest także chodnik po wschodniej stronie Wisłostrady. Dlatego drogowcy sugerują korzystania z Wybrzeża Kościuszkowskiego. Jednak już pierwszy ciepły weekend pokazał, że wielu spacerowiczów i rowerzystów z proponowanej trasy nie korzysta.

Oprócz kierowców, na ruchliwej Wisłostradzie, można było zobaczyć wszystkich innych użytkowników ruchu: pieszych, rowerzystów, osoby na hulajnogach elektrycznych, a nawet na wózkach inwalidzkich. Często auta i niechronionych użytkowników ruchu dzieliły dosłownie centymetry.

Niebezpieczne sytuacje

Sytuację obserwował w niedzielę nasz reporter. - W praktyce wyglądało to tak, że zamknięty odcinek omijany był jezdnią. Piesi, rowerzyści, osoby z niepełnosprawnością poruszający się na wózkach, rodzice z wózkami dziecięcymi, wszyscy wchodzili na jezdnię. Szli gęsiego, bardzo blisko aut. Niebezpiecznie wyglądały sytuacje, kiedy próbowali się minąć na wąskim, około 30-centymetrowym chodniku, gdzie często nie mieściła się nawet jedna osoba. Kierowcy wykonywali wówczas niebezpieczne manewry, nagle zmieniali pas, gwałtownie hamowali - opisuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

- Wcześniej, w miejscu gdzie bulwary zostały wyłączone z ruchu, znajdowały się schody, którymi można było dojść na chodnik wzdłuż Wisłostrady, który po chwili się kończył. Teraz schody zostały wygrodzone taśmami, a ludzie wspinają się skarpą, po kamieniach, wciągają po barierkach. Wchodzą na chodnik, a chwilę później na ulicę. Najczęściej zbyt późno orientują się, że należy skorzystać z alternatywnej trasy i nie chce im się już zawracać - relacjonuje.

Ryzykują tym bardziej, że na części wąskiego przesmyku są ubytki w kostce brukowej. Trzeba uważać, żeby się nie potknąć.

Utrudnienia dla rowerzystów UM Warszawa

Co można poprawić?

- Byłem w weekend na miejscu, widziałem, co się dzieje - przyznaje Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Ludzie, którzy ignorują zakazy, muszą się sporo natrudzić. Mijają wielkie tablice informujące o objazdach, następnie muszą minąć ogrodzenie. Już kilkukrotnie na miejscu byli nasi pracownicy, którzy naprawiali oznakowanie. Interweniowała również policja oraz straż miejska - dodaje.

Pojawia się pytanie, czy problemu nie dało się rozwiązać inaczej, choćby wytyczając przejście kosztem nieco węższych pasów ruchu (pozostały dwa) czy wygradzając zabezpieczony przesmyk na bulwarze (jak na Marszałkowskiej przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Jakub Dybalski zapewnia, że drogowcy zastanawiają się, co i jak można poprawić, aby do niebezpiecznych sytuacji nie dochodziło.

- Porozmawiamy z wykonawcą, czy możliwe jest udostępnienie na weekendy fragmentu terenu do przejścia na poziomie bulwarów. Poza tym postawimy od strony południowej dodatkową tablicę informującą o zamknięciu terenu - zapowiada rzecznik.

Kładka pieszo-rowerowa

Nowy most przez Wisłę będzie miał pół kilometra długości. Konstrukcja będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty. Będą oni poruszać się po wspólnej przestrzeni, nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową. Na moście znajdą się także miejsca do odpoczynku.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl