Ostatnie miesiące na wymianę kopciucha. Od nowego roku ruszają wzmożone kontrole

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
W Warszawie do wymiany zostało 7,5 tysiąca kopciuchów
W Warszawie do wymiany zostało 7,5 tysiąca kopciuchówTVN24
wideo 2/5
TVN24W Warszawie do wymiany zostało 7,5 tysiąca kopciuchów

Do końca roku mieszkańcy Mazowsza mają czas na wymianę pozaklasowych pieców na węgiel lub drewno, potocznie zwanych kopciuchami. Ratusz zapowiada, że po upłynięciu tego terminu ruszą wzmożone kontrole. Za palenie w nich będzie groziła kara od pięciuset do pięciu tysięcy złotych.

Ratusz potwierdza, że od stycznia 2023 roku będą prowadzone wzmożone kontrole użytkowania kopciuchów. - Straż miejska będzie sprawdzać w szczególności, czy są użytkowane bezklasowe kotły, które - zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową - powinny być wyłączone z użytkowania od 1 stycznia przyszłego roku - przekazała Aleksandra Grzelak z biura prasowego ratusza.

Jak podkreśliła, do końca roku uda się w większości dzielnic wymienić wszystkie kopciuchy komunalne. Przyznała, że władze miasta przewidują, iż pod koniec roku w eksploatacji pozostanie około stu takich kotłów. - Są to najtrudniejsze przypadki związane z nieuregulowaną własnością, toczącymi się sprawami prawnymi czy postępowaniami reprywatyzacyjnymi - wskazała.

Za używanie tych stu bezklasowych kotłów odpowiedzialny nie będzie lokator, lecz władze stolicy. - W przypadku kopciuchów komunalnych odpowiedzialność za ich użytkowanie leży po stronie miasta stołecznego Warszawy - zapewniła Grzelak.

Przypomnijmy, że na początku października ratusz przekazał, iż "według stanu na II kwartał tego roku, w zasobie miejskim jest 501 przestarzałych pieców, które stanowią główne źródło ogrzewania". Z kolei aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego podawali we wrześniu, że w stolicy jest jeszcze w sumie około 7,5 tysiąca pozaklasowych pieców.

Mazowiecka uchwała antysmogowa

W momencie wejścia w życie mazowieckiej uchwały antysmogowej w zasobie komunalnym Warszawy było dwa tysiące kopciuchów. W latach 2018-2021 dzięki działaniom miasta większość z nich udało wymienić się na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tak zwanych kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej ani informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 roku. Natomiast kotły 3. i 4. klasy muszą być wymienione do końca 2027 roku.

Za używanie kopciuchów po upływie tych terminów grozi mandat w wysokości 500 złotych lub grzywna do pięciu tysięcy złotych.

Smog w Warszawie Shutterstock

Ponad 500 mandatów za kopciuchy

W 2021 roku, w związku z podejrzeniem spalania odpadów poza instalacjami do tego wyznaczonymi, strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 13,5 tysiąca kontroli.

Podczas interwencji przeprowadzonych w minionym roku i po stwierdzeniu, że doszło do naruszenia przepisów dotyczących spalania, strażnicy nałożyli 522 mandaty karne, 777 razy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, sporządzili cztery wnioski do sądu o ukaranie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 roku zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 roku. - Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 roku chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową - powiedział podczas jednej z konferencji prasowych.

Rafał Trzaskowski o "kopciuchach"
Rafał Trzaskowski o "kopciuchach"TVN24

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości