"Upamiętniać mądrze, z korzyścią dla miejskiego krajobrazu". Nowe zasady budowy pomników

Stolica wprowadza nowe zasady budowy pomników
Stolica wprowadza nowe zasady budowy pomników
Źródło: UM Warszawa

Prezydent stolicy powołał nowy zespół do spraw pomników i upamiętnień. Jego zadaniem będzie przygotowywanie rekomendacji i wytycznych dla inicjatyw planowanych na miejskich terenach. Dopiero po zasięgnięciu opinii ekspertów, nad projektami uchwał w sprawie nowych monumentów będą mogli pochylić się radni.

Nowe procedury dotyczące budowy pomników oraz innych obiektów upamiętniających osoby, idee lub wydarzenia obowiązują w stolicy od 13 kwietnia. W skład powołanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego zespołu wejdzie grupa 11 osób - architektów, urbanistów, radnych oraz miejskich urzędników. Ich głównym zadaniem będzie doradzanie w kwestii nowych inicjatyw na etapie przygotowania uchwał na posiedzenia Rady Warszawy.

Cytowany w komunikacie prezydent Trzaskowski zaznacza, że w ostatnich latach nie brakowało pomysłów dotyczących takich przedsięwzięć. - Warszawa zapełnia się kolejnymi pomnikami, a istniejące dotąd mechanizmy prawne nie zawsze pozwalały na wystarczającą dyskusję o ich idei, miejscu czy formie, ograniczając ją w zasadzie tylko do kwestii formalnych i prawnych - wyjaśnia.

Z kolei wiceprezydent Renata Kaznowska podkreśla, że celem nowych zasad jest, "by upamiętniać mądrze, ale też z korzyścią dla miejskiego krajobrazu" - Zazwyczaj nowe pomniki budowane były bez konkursów - poza inwestycjami miejskimi, a ich powstaniu nie towarzyszyła szersza debata społeczna. Czy są potrzebne, gdzie, w jakim kształcie czy może istnieją rozsądne alternatywy? Nowa procedura ma zapewnić większy udział społeczny, ale też lepszą jakość w kształtowaniu przestrzeni publicznej - przekonuje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W skład zespołu wejdzie 11 osób

Ratusz podaje, że nowa procedura będzie dotyczyła wszystkich pomników i upamiętnień, które będą miały powstawać na terenach należących do miasta. Gdy do ratusza lub radnych trafi każdy kolejny pomysł, zespół zajmie się przygotowaniem rekomendacji. "Skupi się na treści, formie i lokalizacji pomników czy tablic pamiątkowych. Będzie mógł także wskazywać na potrzebę przeprowadzenia konkursów na projekt pomnika, szczególnie w przypadkach planowania ważniejszych obiektów i lokalizacji w reprezentacyjnych miejscach stolicy" - opisują urzędnicy.

Wytyczne zespołu będą musiały później zostać uwzględnione podczas przygotowywania projektów uchwał, które trafią pod obrady rady miasta bądź rady dzielnicy.

Od tej pory prezydent będzie mógł również zarządzać konsultacje społeczne w sytuacjach, gdy inicjatywy budowy pomnika będą dotyczyły eksponowanych miejsc w przestrzeni miasta lub wydarzeń czy idei odnoszących się do szczególnie istotnych społecznie tematów.

Jak wylicza ratusz, członkami zespołu będą: przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura Kultury, radni Rady Warszawy, grupa ekspertów z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Komisji Dialogu Społecznego. Zapowiada też, że podczas prac nad rekomendacjami będą oni zasięgali opinii urzędów dzielnic i niezależnych ekspertów.

Informowaliśmy również o planach budowy pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego:

agaton3
"Kolejny pomnik upamiętni kobiety Powstania Warszawskiego"
Źródło: TVN24
Czytaj także: