Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Na Wrzecionie powstał ogród społecznościowy

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na Wrzecionie powstał ogród społecznościowy

Na bielańskim Wrzecionie przy ośrodku Fundacji Malwa otwarto ogród społecznościowy. Podopieczni ośrodka zyskali nową przestrzeń do rekreacji i zajęć, ale też do integracji z lokalną społecznością.

Ogród społecznościowy przy ulicy Balcerzaka został otwarty 7 lipca. Zasadzono w nim drzewa (platan i klon), krzewy (hortensja bukietowa, dereń biały, miskant chiński), trawy rabatowe oraz kilka gatunków liliowców. W ogrodzie będą odbywać się m.in. zajęcia z pielęgnacji roślin.

Jak zaznaczają urzędnicy z Bielan, takie zajęcia mają pozytywny wpływ na podopiecznych ośrodka. "Proste prace z narzędziami rozwijają motorykę małą oraz koordynację ruchową, uczą odpowiedzialności i sumienności. Uczestnicy mają kontakt z roślinami o różnych kształtach, teksturach, kolorach i zapachach. Grupowe zajęcia pomagają uczestnikom się lepiej zintegrować – są formą aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością" - podkreśla w komunikacie urząd dzielnicy Bielany.

Przestrzeń spotkań i współpracy mieszkańców dzielnicy

Ogród społecznościowy ma być też punktem wyjścia do kolejnych projektów społecznych. - Planujemy jako urząd dzielnicy zorganizować warsztaty i zajęcia edukacyjne skierowane nie tylko do podopiecznych fundacji, ale również do całej lokalnej społeczności. Mam nadzieję, że ogród stanie się przestrzenią do spotkań, współpracy i wymiany doświadczeń między wszystkimi mieszkańcami naszej dzielnicy - zapowiedział burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Fundacja Malwa powstała w 1992 roku w wyniku działań grupy rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie w ośrodku sprawowana jest opieka dzienna, ale w przyszłości ma powstać placówka z całodobową opieką. - Chcemy, aby Bielany dla naszych podopiecznych stały się nowym domem, żeby tutaj czuli się dobrze i wiedzieli, że to jest ich miejsce. Integracja ze środowiskiem lokalnym jest tutaj niezwykle istotna - podkreśliła Kalina Mamont-Cieśla, prezes fundacji.

Informowaliśmy również o otwarciu pierwszego w Warszawie sklepu socjalnego:

Pierwszy w Warszawie sklep socjalny SpichlerzTVN24

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Bielany