Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie. "Będzie stanowiło dla Polaków powód do dumy"

Źródło:
PAP
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W niedzielę oficjalnie otwarto Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. - Dotychczas funkcjonowało w budynkach użyczonych, od dziś działa w budynku, który został zbudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości otwarcia.

Podczas wystąpienia Błaszczak przypomniał, że Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 r. - Przez te lata pokolenia Polaków odwiedzało wystawy organizowane w Alejach Ujazdowskich w części Muzeum Narodowego użyczonej Muzeum Wojska Polskiego - mówił.

Podkreślił, że dotychczas, przez te wszystkie lata, Muzeum Wojska Polskiego funkcjonowało w budynkach użyczonych. - Od dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego; zaprojektowanym tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego - wyjaśnił.

Jak dodał, ważne jest również to, że Muzeum Wojska Polskiego jest w Cytadeli. - A więc w miejscu przez lata zamkniętym dla zwiedzających, z uwagi na to, że mieściły się w tym miejscu jednostki wojskowe. Dziś to miejsce jest otwarte - podkreślił.

- Wystawa inauguracyjna, która została dziś otwarta, zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała Muzeum Wojska Polskiego w dotychczasowej siedzibie. To pokazuje skalę możliwości, jakie daje nowa lokalizacja, nowe miejsce Muzeum Wojska Polskiego - zaznaczył Błaszczak.

Szef MON dziękował za bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego"

- To wielki dzień, to wielkie święto - otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że "drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego". - Ale będzie też etap jeszcze wcześniejszy, a mianowicie etap budowy ekspozycji plenerowych. Ten sprzęt wielki, który pamiętamy z poprzedniej siedziby, prezentowany na skarpie warszawskiej - będzie tutaj znacznie w lepszych warunkach prezentowany na Cytadeli - wyjaśnił.

Piotr Gliński zaznaczył, że "to jest też pierwszy etap wielkiej zmiany, jaka zachodzi na warszawskiej Cytadeli". - Kiedyś zbudowana na miejscu koszar gwardii królewskich. I stąd ten Plac Gwardii, na którym się znajdujemy - odzyskany, bo takie było założenie naszych architektów, żeby to miejsce odzyskać, powrócić pamięcią do czasów ostatniego króla Polski, do czasów, gdy tutaj znajdowały się koszary wojska polskiego - przypomniał szef resortu kultury.

List od prezydenta Andrzeja Dudy

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda, podkreśla, że "dzisiejsze wydarzenie - jak sama historia polskiego oręża - jest przepełnione symboliką".

"Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru" - dodał.

"Koncepcja Muzeum podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii. Będzie ono stanowiło dla Polaków powód do dumy, ale też - o czym jestem przekonamy - przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii" - ocenił Andrzej Duda. "Wraz ze zlokalizowanym obok Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskim oraz X Pawilonem Cytadeli - istotnym oddziałem Muzeum Niepodległości - stanowić będzie jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie" - podkreśla.

Prezydent wskazuje, że otwarcie nowej siedziby uświetnia rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego z defiladą. "Świadczy to o naszym głębokim przywiązaniu do dziejów oręża, współtworzy je historia każdego polskiego żołnierza, który zasłużył na upamiętnienie krwią przelaną w obronie ojczyzny" - zaznacza.

"Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych cieszę się, że wspaniałe tradycje i czyny bojowe polskich żołnierzy zostają godnie uhonorowane w nowej placówce Muzeum Wojska Polskiego" - podkreślił Duda.

List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Czytaj też >>> Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie. Trzy tysiące eksponatów, w tym wyjątkowy czołg

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl