Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie. "Będzie stanowiło dla Polaków powód do dumy"

Źródło:
PAP
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W niedzielę oficjalnie otwarto Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli. - Dotychczas funkcjonowało w budynkach użyczonych, od dziś działa w budynku, który został zbudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości otwarcia.

Podczas wystąpienia Błaszczak przypomniał, że Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 r. - Przez te lata pokolenia Polaków odwiedzało wystawy organizowane w Alejach Ujazdowskich w części Muzeum Narodowego użyczonej Muzeum Wojska Polskiego - mówił.

Podkreślił, że dotychczas, przez te wszystkie lata, Muzeum Wojska Polskiego funkcjonowało w budynkach użyczonych. - Od dziś Muzeum Wojska Polskiego działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego; zaprojektowanym tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego - wyjaśnił.

Jak dodał, ważne jest również to, że Muzeum Wojska Polskiego jest w Cytadeli. - A więc w miejscu przez lata zamkniętym dla zwiedzających, z uwagi na to, że mieściły się w tym miejscu jednostki wojskowe. Dziś to miejsce jest otwarte - podkreślił.

- Wystawa inauguracyjna, która została dziś otwarta, zajmuje większą powierzchnię niż wystawa stała Muzeum Wojska Polskiego w dotychczasowej siedzibie. To pokazuje skalę możliwości, jakie daje nowa lokalizacja, nowe miejsce Muzeum Wojska Polskiego - zaznaczył Błaszczak.

Szef MON dziękował za bardzo dobrą współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego"

- To wielki dzień, to wielkie święto - otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że "drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego". - Ale będzie też etap jeszcze wcześniejszy, a mianowicie etap budowy ekspozycji plenerowych. Ten sprzęt wielki, który pamiętamy z poprzedniej siedziby, prezentowany na skarpie warszawskiej - będzie tutaj znacznie w lepszych warunkach prezentowany na Cytadeli - wyjaśnił.

Piotr Gliński zaznaczył, że "to jest też pierwszy etap wielkiej zmiany, jaka zachodzi na warszawskiej Cytadeli". - Kiedyś zbudowana na miejscu koszar gwardii królewskich. I stąd ten Plac Gwardii, na którym się znajdujemy - odzyskany, bo takie było założenie naszych architektów, żeby to miejsce odzyskać, powrócić pamięcią do czasów ostatniego króla Polski, do czasów, gdy tutaj znajdowały się koszary wojska polskiego - przypomniał szef resortu kultury.

List od prezydenta Andrzeja Dudy

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda, podkreśla, że "dzisiejsze wydarzenie - jak sama historia polskiego oręża - jest przepełnione symboliką".

"Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru" - dodał.

"Koncepcja Muzeum podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii. Będzie ono stanowiło dla Polaków powód do dumy, ale też - o czym jestem przekonamy - przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii" - ocenił Andrzej Duda. "Wraz ze zlokalizowanym obok Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskim oraz X Pawilonem Cytadeli - istotnym oddziałem Muzeum Niepodległości - stanowić będzie jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie" - podkreśla.

Prezydent wskazuje, że otwarcie nowej siedziby uświetnia rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego z defiladą. "Świadczy to o naszym głębokim przywiązaniu do dziejów oręża, współtworzy je historia każdego polskiego żołnierza, który zasłużył na upamiętnienie krwią przelaną w obronie ojczyzny" - zaznacza.

"Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych cieszę się, że wspaniałe tradycje i czyny bojowe polskich żołnierzy zostają godnie uhonorowane w nowej placówce Muzeum Wojska Polskiego" - podkreślił Duda.

List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Czytaj też >>> Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie. Trzy tysiące eksponatów, w tym wyjątkowy czołg

Autorka/Autor:kz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Brutalna napaść na Pradze Północ. Kobieta najprawdopodobniej została uderzona młotkiem w głowę. Straciła przytomność, trafiła do szpitala. Policja po krótkich poszukiwaniach zatrzymała podejrzewanego o atak.

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Została uderzona w głowę, straciła przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zabezpieczający protest rolników w Ostrołęce (woj. mazowieckie) przetransportowali do szpitala ciężarną kobietę. 38-latka, będąca w ostatnim tygodniu ciąży, utknęła w korku - powiedziała policjantom, że potrzebuje pilnej pomocy lekarza. Teraz nie wyklucza, że nazwie syna po jednym z funkcjonariuszy.

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Kobieta w zaawansowanej ciąży utknęła w drodze do szpitala na proteście rolników. Pomogli policjanci

Źródło:
Mazowiecka Policja

Trzy tysiące złotych mandatu, a do tego 13 punktów karnych - tak ukarany został 38-latek, który na trasie S8 pod Warszawą pędził z prędkością ponad 170 kilometrów na godzinę. Kierowca nawet nie zorientował się, że jego wykroczenie zostało zarejestrowane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Ekspresówką jak po torze wyścigowym. Kierowca surowo ukarany

Źródło:
policja mazowiecka

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Utrudnienia na trasie z Warszawy do Lublina. Rolnicy zaostrzyli w tym miejscu protest i w okolicy Gończyc na trasie S17 weszli na jezdnię. Od 16 ruch był zablokowany w obydwu kierunkach, policja wyznaczyła objazdy. Po 19 protestujący odblokowali nitkę w stronę Lublina, na jezdni w kierunku Warszawy nadal trwa protest.

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Rolnicy zablokowali drogę między Warszawą a Lublinem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kupcy z Marywilskiej chcą obniżenia czynszu najmu boksów handlowych. W czwartek protestowali w tej sprawie przed stołecznym ratuszem. Magistrat zaproponował im spotkanie mediacyjne, które ma odbyć się 1 marca. Protestujący obawiają się jednak, że nadal nie usłyszą na nim konkretnych propozycji.

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

"Marywilska jest nasza". Protest kupców

Źródło:
PAP

Do końca lutego zadaszenie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego zostanie ukończone. Dach ma chronić stare mury przed wpływem warunków atmosferycznych. Gotowa jest konstrukcja zadaszenia od strony północnej, trwają prace nad stroną południową.

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Zadaszenie piwnic Pałacu Saskiego nabiera kształtu

Źródło:
PAP

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe". Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali na warszawskim Targówku mężczyznę podejrzewanego o kradzież samochodu. Wcześniej doszło do pościgu. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza.

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samorządowcy przyjechali do Warszawy na zaproszenie Rafała Trzaskowskiego. Zaapelowali do rodaków o udział w nadchodzących wyborach samorządowych. Jak podkreślił prezydent Warszawy, pierwszy krok do zakończenia "ery populizmu" został wykonany w październiku, jednak jego przypieczętowaniem będzie wynik kwietniowego głosowania.

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Źródło:
TVN24

12 osób oskarżonych przez prokuraturę o nielegalną reklamę alkoholu już w marcu stanie przed sądem. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. aktorki Joanna O.-K. i Olga K. oraz influencerki Tatiana M. czy Ewa M-K.

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Źródło:
PAP

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy alarmują, że jezdnia przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Estrady na warszawskich Bielanach zostanie poszerzona dzięki wycince starych drzew i zmniejszeniu terenu szkolnego - podnoszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiedzialny za inwestycję przyznaje: wycinka będzie i dotyczy 28 drzew.

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy z przejmowaniem terenów przez wojewodą przełożą się na datę zakończenia ostatniego odcinka drugiej linii metra. Na dalekim Bemowie trwa budowa trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej.

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Choć nowy wojewoda mazowiecki poszedł na rękę władzom Warszawy, wycofując skargę swojego poprzednika z sądu, to strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku nie wejdzie z dnia na dzień. - Prawdopodobnie ruszy na początku przyszłego roku - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl