Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Noc Muzeów 2023 w Warszawie z rekordem frekwencji

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Jak informuje stołeczny ratusz, w nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie aż 312 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. "Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet premiera i sala obrad rządu w Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet prezydenta m.st. Warszawy"

Atrakcje Nocy Muzeów w Warszawie

Z kolei w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Po raz pierwszy w historii dostępny będzie gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Jego oficjalnie otwarcie zaplanowano na październik tego roku.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Źródło: Marta Ejsmont/Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Natomiast na Osiedlu Jazdów odbędzie się wydarzenie "Sztuka w krzakach", a w jego ramach wystawy, performance, koncerty i warsztaty.

Miasto zaplanowało także paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na terenie przy Pałacu Młodzieży. Przygotowano specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.

Czytaj także: