MKDiN: likwidacja Radia dla Ciebie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Co oznacza decyzja ministra kultury?
Źródło: Maciej Knapik/Fakty TVN
Lokalna rozgłośnia Radio dla Ciebie wchodzi w skład Audytorium 17, koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Pod koniec ubiegłego roku szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o likwidacji wszystkich 17 spółek.

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod nazwą "Radio dla Ciebie" S.A. w likwidacji" - podano w piątek na stronie MKiDN.

"Oznacza to, że sąd przyznał rację działaniom ministra Sienkiewicza w zakresie likwidacji. Ten sam sąd będzie dokonywał wpisu w sprawie TVP oraz Polskiego Radia, co zdaniem ekspertów może mieć kluczowe znaczenie" - informuje na swoim portalu "Business Insider".

- Zgodnie z orzeczeniem sąd określa tego, kto jest uprawniony do reprezentowania spółki, a jest nim likwidator - powiedział radca prawny Szymon Chmielewski, wspólnik w Kancelarii Dubois i Wspólnicy. Odnośnie Radia dla Ciebie, jest to jawny sygnał sądu rejestrowego warszawskiego, jak będzie on podchodził do zmian w pozostałych spółkach - wyjaśnił.

Wpis w sprawie Radia dla Ciebie jest trzecim przypadkiem, w którym sąd opowiedział się po stronie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobnie orzekły sądy w Gdańsku i Katowicach w odniesieniu do lokalnych rozgłośni.

Likwidacja lokalnych rozgłośni

Jest to konsekwencja ogłoszonej 29 grudnia 2023 r. likwidacji rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te, w ramach porozumienia, wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami.

W skład Audytorium 17 wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra). Minister Bartłomiej Sienkiewicz określił wówczas, że postawienie ich w stan likwidacji było skutkiem wcześniejszej decyzji dotyczącej likwidacji mediów publicznych – Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Czytaj także: