Najnowsze

Majówka na drogach. Stołeczna policja: od piątku odnotowano 16 wypadków i ponad 260 kolizji

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Wypadek w Alejach Ujazdowskich
Wypadek w Alejach UjazdowskichArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plWypadek w Alejach Ujazdowskich

Komenda Stołeczna Policji podsumowała pierwsze dni majowego weekendu na drogach. W Warszawie i okolicach odnotowano 16 wypadków i ponad 260 kolizji. Zatrzymano też nietrzeźwych kierowców.

Trwa długi majowy weekend. Jak poinformował zastępca rzecznika prasowego Komendy Stołecznej Policji Rafał Retmaniak, od piątku odnotowano 16 wypadków i ponad 260 kolizji. Zostało w nich rannych 19 osób, na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Policjanci zatrzymali 34 nietrzeźwych kierowców.

- Apeluję o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego - powiedział Rafał Retmaniak. Dodał, że słoneczna pogoda zachęca do "przyciśnięcia gazu", dlatego nad bezpieczeństwem na drogach czuwa więcej funkcjonariuszy.

Na drogi wyjechały też pojazdy nieoznakowane, motocykliści Wydziału Ruchu Drogowego oraz Grupa "SPEED". Funkcjonariusze mierzą prędkość pojazdów oraz badają stan trzeźwości kierujących.

Biuro Ruchu Drogowego KGP zaznacza, że podobnie jak podczas świąt priorytetem dla policji jest niesienie pomocy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w bezpiecznym dotarciu do celu i zapewnienie płynności ruchu na głównych drogach. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień można spodziewać się policjantów kierujących ruchem.

Ograniczenia dla pojazdów ciężarowych

Policja przypomniała, że 3 maja w godzinach od 8 do 22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Z zakazu wyłączone będą m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie.

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy, które m.in. podwyższają maksymalną wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd – z 5 do 30 tysięcy złotych – oraz zwiększają wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant – z 500 złotych do 5 tysięcy złotych, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tysięcy złotych.

Nowe stawki mandatów określa rozporządzenie premiera. Zgodnie z dokumentem mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 złotych. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 złotych, a dalej – o 41-50 km/h – tysiąca złotych; o 51-60 km/h – 1,5 tysiąca złotych; o 61-70 km/h – 2 tysięcy złotych; o 71 km/h i więcej – 2,5 tysiąca złotych.

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości