Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Letni sezon nad Wisłą rozpoczęty. W programie rejsy, sport na plaży i wydarzenia kulturalne

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
TVN24Otwarcie letniego sezonu nad Wisłą

W środę na terenie Portu Czerniakowskiego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oficjalnie otworzył sezon letni nad Wisłą. W ramach Dzielnicy Wisła na mieszkańców stolicy czeka szereg atrakcji, nie tylko tych związanych z wodą.

- Zaczynamy letni sezon, z czego wszyscy bardzo się cieszymy. Tutaj bije serce miasta. Warszawa ma być i jest najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu - mówił podczas środowej konferencji Trzaskowski. Podkreślił, że przygotowana przez stołeczny ratusz oferta atrakcji "jest praktycznie dla każdego".

Zaznaczył również, że od odwiedzających Dzielnicę Wisłę miasto oczekuje poszanowania innych osób oraz respektowania, że to przyroda jest nad Wisłą gospodarzem. – Prosimy, aby nie śmiecić i nie dewastować terenów zieleni oraz aby – spędzając czas według własnych potrzeb – nie zakłócać wypoczynku i zabawy innym osobom - mówił Trzaskowski.

Z kolei Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka, ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni, podkreśliła, że miasto wciąż inwestuje w tereny znajdujące się nad Wisłą. – Nie poprzestaliśmy na jednej inwestycji, ciągle ulepszamy te tereny. Aktywnie działamy, by bulwary były miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego. Wydłużamy i poprawiamy ścieżki pieszo-rowerowe na prawym brzegu. W ramach budżetu obywatelskiego tworzymy nowe przestrzenie rekreacji, np. plażę Aluzyjną czy najnowszą strefę rekreacji na Gocławiu. Stale zwiększamy też liczbę koszy na śmieci i pawilonów sanitarnych - wyliczała Glusman.

Nad wodą i aktywnie

Oferta wypoczynku w Dzielnicy Wisła jest dość szeroka. Na czterech plażach można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt sportowy, zabawki, książki. Plażowiczom będą rozdawane ekopopielniczki i worki na śmieci. Natomiast nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa plażowy.

Dla osób, które wolą spędzać czas aktywnie, przygotowano zajęcia sportowe na plażach, m.in. jogę, szachy, siatkówkę plażową, frisbee. Do dyspozycji są także ogólnodostępne przestrzenie do gry w siatkówkę czy badmintona, siłownie plenerowe, ścianka wspinaczkowa i tory do buli. Na bulwarze Karskiego, pojawił się serwis rowerowy, gdzie można dokonać drobnych napraw i przeglądów.

Na amatorów żeglugi i sportów wodnych czeka oferta bezpłatnych rejsów: w tradycyjnych łodziach, nowoczesnych katamaranach, wygodnych szkutach. W Porcie Czerniakowskim na chętnych czekają też zajęcia z pływania na deskach SUP i jachtach oraz zajęcia z wioślarstwa czy kajakarstwa.

Działają również bezpłatne promy, oferujące przeprawy przez rzekę w trzech miejscach: płyta desantu – plaża Saska, bulwar Pattona – plaża Poniatówka, bulwar Karskiego – plaża Rusałka. Po rocznej przerwie wracają też rejsy statkiem z Warszawy do Serocka.

Wraca prom do SerockaWTP

Kultura i ekologia nad Wisłą

Jak zaznaczył prezydent Trzaskowski, w tym roku "sercem Dzielnicy Wisła" jest pawilon edukacyjny Kamień przy Wybrzeżu Puckim. Na każdą sobotę sezonu letniego zaplanowane są ekologiczne przedstawienia teatralne oraz kino plenerowe we współpracy z Green Film Festiwal, a w każdą niedzielę odbywać się będą spacery przyrodnicze dla całych rodzin.

Osoby zainteresowane ekologią znajdą coś dla siebie na bulwarze Pattona. W szklanych kubikach pojawiły się wystawy dotyczące nadwiślańskiej przyrody, żeglugi i recyclingu. Dodatkowo, w każdy weekend, uczestniczyć można m.in. w warsztatach botanicznych, spotkaniach z przyrodnikami, happeningach, wymianach rzeczy niepotrzebnych czy warsztatach przerabiania plastiku na rzeczy ładne i użyteczne. Jak co roku, przez cały sezon, wspólnie z mieszkańcami organizowane będą zbiórki odpadów pozostawianych nad Wisłą. Na zakończenie sezonu najbardziej zaangażowani uczestnicy zbiórek otrzymają nagrodę – lot balonem.

Najmłodsi mogą korzystać m.in. z warsztatów plastycznych i przyrodniczych, nauki pływania na specjalnych żaglówkach klasy Optimist czy szerokiej oferty działań animacyjnych (teatr, warsztaty eko, warsztaty gotowania, zajęcia ruchowe, spotkania literackie dla najmłodszych itp.).

Nad Wisłą organizowane będą również wystawy, w tym wystawa fotografa Macieja Mańkowskiego w Pawilonie Ekologicznym Kamień, koncerty, potańcówki, warsztaty fotograficzne, pokazy i spektakle na wodzie oraz festiwal River Lights na rzece. Jak co roku, 1 sierpnia odbędzie się również uroczysta parada łodzi "Wisła, godzina W", organizowana przez Fundację Rok Rzeki Wisły.

Pawilon edukacyjny nad WisłąR. Motyl / UM

Wracają spektakle na wodzie

W tym roku wraca także wydarzenie, które ma już 13-letnią tradycję. Na pierwszy weekend września zaplanowano spektakle na wodzie, odbywające się wzdłuż całego centralnego odcinka Wisły, od mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Publiczność wypoczywająca na bulwarach i plażach będzie mogła posłuchać koncertów i podziwiać tancerzy, którzy zaprezentują się z łodzi płynących rzeką.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji oraz streetworkerzy. Wzorem ubiegłego roku zorganizowane zostaną dwa Punkty Bezpieczeństwa, gdzie każda potrzebująca osoba będzie mogła skorzystać z pomocy ratownika medycznego oraz psychologa. W punktach otrzymać będzie można wsparcie, poradę, jak również pomoc w wezwaniu odpowiednich służb czy bliskiej osoby.

Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości