Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Ponad stuletni świdermajer odzyskuje blask

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Świdermajer na Fletniowej w remoncie

Trwa remont drewnianej willi przy ulicy Fletniowej 2 na Białołęce. W tym roku budynek otrzyma nowe pokrycie z blachy. Rozpocznie się także remont drugiej części południowej elewacji.

Po zdjęciu zewnętrznego odeskowania na parterze ryzalitu, czyli wysuniętej części fasady budynku na wysokości wszystkich kondygnacji południowej ściany, konserwatorzy odnaleźli duży fragment pierwotnej, mającej ponad 100 lat izolacji z gliny. Jej stan techniczny jest bardzo dobry, dlatego inwestor planuje pozostawienie jej na miejscu, jako świadka historii dawnego budownictwa. Aby spełnić współczesne wymagania odnośnie warunków termicznych, ten fragment elewacji zostanie ocieplony płytami trzcinowymi od wewnątrz.

Jak przekazał ratusz, remont willi na Białołęce miasto dotuje od 2017 roku. Jest prowadzony etapami. Do tej pory wyremontowano fasadę i cześć południowej elewacji. Zrekonstruowano ścianę północną, która uległa zawaleniu. Konserwatorzy zajęli się werandami oraz wykonali prace snycerskie drewnianych detali. Dom ma nową więźbę dachową i podbite fundamenty. Położono także izolację piwnic. Po zakończeniu prac elewacyjnych budowlańcy zajmą się drewnianą klatką schodową oraz wykończeniem wnętrz.

Styl nadświdrzański

Drewniana, dwupiętrowa willa przy Fletniowej 2 została wybudowana dla Anastazji Śmiernickiej około 1900 roku w stylu nadświdrzańskim, nazywanym też świdermajer. Dom wpisywał się w zamierzenia Krzysztofa Kiersnowskiego, który - wzorując się na Otwocku - planował na terenie Płud zorganizować podwarszawskie letnisko. Willa w dobrym stanie przetrwała II wojnę światową, później popadła w ruinę. Dziś jest jedynym przykładem tego typu budownictwa w północno-wschodniej Warszawie.

Drewniane budynki stanowią około 3 procent wszystkich zabytkowych obiektów na terenie stolicy. W gminnej ewidencji zabytków miasta (GEZ) ujętych jest blisko 300 tego typu obiektów. Do rejestru zabytków wpisane są 32 drewniane domy.

Architektura drewniana w Warszawie

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w 2018 roku rozpoczęło projekt badawczy "Architektura drewniana w Warszawie". Dzięki niemu przeprowadzana jest inwentaryzacja i wartościowanie różnorodnych pod względem formy i funkcji drewnianych obiektów. Do tej pory dodatkowo udało się zlokalizować około 300 nierozpoznanych z punktu widzenia konserwatorskiego budynków. Najbardziej wartościowe z nich będą włączane do GEZ, dzięki czemu zyskają szansę na przetrwanie w zmieniającym się krajobrazie stolicy. 

Ujęcie zabytku w GEZ daje możliwość ubiegania się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przyznawane przez Radę Warszawy. Jeśli obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, jego właściciel może liczyć na wsparcie także innych instytucji: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także warszawskiego ratusza.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o planowanym remoncie leśniczówki z Lasu Kabackiego:

Leśniczówka z Lasu Kabackiego idzie do remontuBSKZ

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa