Kładka utrudnia życie, miasto obiecuje przejście naziemne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kładka nad torami na wysokości ulicy Naczelnikowskiej
Kładka nad torami na wysokości ulicy NaczelnikowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Kładka nad torami na wysokości ulicy NaczelnikowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Wysłużoną kładkę nad torami kolejowymi na Targówku zastąpi naziemne przejście dla pieszych - zapowiada wiceprezydent Warszawy. Konstrukcja ma zostać wyburzona w ramach budowy obwodnicy śródmiejskiej.

Kładka nad torami kolejowymi linii wołomińskiej na wysokości ulicy Naczelnikowskiej jest pozbawionym udogodnień reliktem komunikacyjnym. Nie ma wind, ramp dla osób poruszających się na wózkach, a nawet podjazdu dla wózków dziecięcych. Dla rowerzystów ułatwieniem ma być pojedyncza, metalowa rynna, rzucona na schody. Alternatywnego przejścia brak. Dlatego wiele osób ryzykuje i przechodzi przez tory, poruszając się nielegalnie jezdnią.

Poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu mieszkańcy domagają się od wielu lat. W 2021 roku członkowie stowarzyszenia Porozumienia dla Pragi przygotowali w tej sprawie petycję, adresowaną do ministra infrastruktury, prezesa spółki PKP PLK oraz prezydenta Warszawy.

Przejazd i kładka nad torami przy RadzymińskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

"Smutny obraz Warszawy - miasta bez barier"

Na początku lutego po raz kolejny na problem zwróciła uwagę radna miejska Gabriela Szustek (KO). "Brak chodnika przez tory, mimo że mieszkańcy chodzą tamtędy gromadnie oraz kładka bez wind i pochylni, tylko z pojedynczą rynną, na którą nawet zdrowe osoby mają problem z wejściem, a co mówić o rodzicach z wózkami dziecięcymi czy o osobach poruszających się na wózku, to smutny obraz Warszawy - miasta bez barier" - napisała w interpelacji radna Szustek.

Radna zapytała, kiedy zostanie wybudowane przejście przez tory, o który od wielu lat upominają się mieszkańcy, jakie działania zostaną podjęte, aby poprawić dostępność kładki, a także, czy rozważane jest jej wyburzenie? Szustek zaznaczyła, że w kwestii budowy chodnika spółka PKP PLK poczyniła "pierwsze przygotowania jeszcze w 2021 roku (rozbiórka budynku nastawni, który stanowił przeszkodę)". Podkreśliła też, że "ZDM ma w budżecie na 2023 rok środki na budowę, jednak temat utknął w biurokratycznych uzgodnieniach z koleją".

"Chodnik zostanie wybudowany w bieżącym roku"

Radnej odpowiedzi udzielił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Przekazał dobre informacje.

"Zgodnie z ustaleniami pomiędzy PKP PLK a Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. Rozwoju Infrastruktury Kolejowej, chodnik na poziomie torowiska zostanie wybudowany w bieżącym roku przez PKP PLK, co znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu" - napisał wiceprezydent Olszewski. Dodał, że miasto "będzie partycypować w kosztach budowy".

Jeśli chodzi zaś o kładkę, to jest ona przewidziana do rozbiórki w ramach budowy obwodnicy śródmiejskiej. "W związku z tym, w obecnej chwili modernizacja kładki byłaby przejawem niegospodarnego dysponowania środkami publicznymi. Kładka jest stale kontrolowana i remontowana w celu utrzymania jej bezpiecznego funkcjonowania" - wyjaśnił Olszewski.

W kwestii budowy obwodnicy konkretne terminy nie padły. Jej budowa odkładana jest od wielu lat.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP