Joe Biden na Stadionie Narodowym. Prezydent USA rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP / TVN24
Morawiecki i Trzaskowski przywitali prezydenta USA pod Stadionem Narodowym
Morawiecki i Trzaskowski przywitali prezydenta USA pod Stadionem NarodowymTVN24
wideo 2/24
Morawiecki i Trzaskowski przywitali prezydenta USA pod Stadionem NarodowymTVN24

Prezydent USA Joe Biden odwiedził Stadion Narodowy w Warszawie. Rozmawiał z wolontariuszami i uchodźcami, którzy szukają tam pomocy. Po stadionie oprowadzili go premier Mateusz Morawiecki i prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Biden spróbował kilku potraw serwowanych przez kucharzy-wolontariuszy.

Drugi dzień wizyty w Polsce Joe Biden rozpoczął od spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Następnie amerykański przywódca udał się na Stadion Narodowy, gdzie działa specjalny punkt przyjmowania wniosków i nadawania numerów PESEL Ukrainkom i Ukraińcom. Celem jego wizyty było zapoznanie się z tym, jak Polacy udzielają pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed rosyjską agresją.

Przed Stadionem Narodowym prezydenta Bidena przywitali premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent USA udał się następnie na rozmowę z przedstawicielami organizacji World Central Kitchen założonej przez szefa kuchni José Andrésa, która dostarcza jedzenie w rejonach objętych kryzysami humanitarnymi, klimatycznymi i społecznymi.

DRUGI DZIEŃ WIZYTY JOE BIDENA W POLSCE. RELACJA TVN24.PL >>>

Joe Biden spotkał się z uchodźcami z UkrainyTVN24

Biden: pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny

Amerykański przywódca zamienił również kilka słów z osobami uchodźcami. Nieco później powiedział dziennikarzom, że w przeszłości miał już okazję odwiedzać punkty pomocowe i obozy dla uchodźców. - Zawsze jestem zaskoczony głębią i siłą ducha ludzkiego - przyznał. - Jest to niesamowite. Ci ludzie po prostu chcą się przytulić i powiedzieć "dziękuję". Każde z tych dzieci mówiło: "pomódl się za mojego tatę, brata, dziadka, bo oni tam są i walczą". Pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny - opowiadał o spotkaniu na Stadionie Narodowym.

Prezydent USA pojawił się na Stadionie Narodowym w nieformalnym stroju - w czapce baseballowej i bez krawata. Rozmowy z uchodźcami i wolontariuszami były prowadzone w pobliżu stoisk organizacji World Central Kitchen, która wydaje posiłki dla potrzebujących. Sam spróbował też kilku potraw. Bidenowi towarzyszył także szef kuchni Jose Andres, który wraz ze swoją organizacją charytatywną pomaga uchodźcom z Ukrainy między innymi na przejściu granicznym w Medyce, gdzie organizuje kuchnię polową.

Obecni na Stadionie Narodowym robili sobie z amerykańskim politykiem zdjęcia, a ten chętnie pozował. Rozmawiał również z dziećmi uchodźców, przytulał je i brał na ręce.

PREZYDENT USA W WARSZAWIE. RELACJA ZE STOŁECZNYCH ULIC W TVNWARSZAWA.PL >>>

Prezydent Warszawy: dziewczyny opowiadały nam, jak uciekały spod bomb

- Warszawa jest miastem, które w ciągu miesiąca jest w czołówce miast na świecie, które przyjmują tak dużą liczbę uchodźców. Mówiliśmy w związku z tym, jakie są problemy. Pan prezydent był tym bardzo zainteresowany i obiecał, że Stany Zjednoczone pomogą w systemie relokacji, że będą gotowe wziąć aż sto tysięcy Ukraińców, obiecał też pomoc finansową. Prosiłem, żeby ta pomoc nie trafiała tylko do rządu centralnego, ale też bezpośrednio do uchodźców, organizacji pozarządowych i do samorządów - powiedział dziennikarzom prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zdaniem Trzaskowskiego, sobotnie spotkanie na Stadionie Narodowym pokazało partnerom Polski współpracę pomiędzy Polakami. - Ważne, żeby ten sygnał popłynął, że mimo trudnej sytuacji politycznej w naszym kraju, w takich sprawach staramy się ze sobą współpracować, choć nie jest to łatwe - zaznaczył.

Prezydent stolicy relacjonował też, że w trakcie spotkania odbyło się kilka "rozdzierających serce rozmów" z rodzinami, którym udało się uciec z Odessy czy Charkowa. - Dziewczyny opowiadały nam, jak uciekały spod bomb. Opowiadały o swoich mężach, dzieciach, synach, którzy walczą za wolność Ukrainy - mówił.

Jak zauważył Trzaskowski, takie spotkania "umacniają wszystkich w przekonaniu, że trzeba pomagać wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują".

Prezydent Trzaskowski o rozmowach Bidena z uchodźcami: rozmowy rozdzierające serce
Prezydent Trzaskowski o rozmowach Bidena z uchodźcami: rozmowy rozdzierające serceTVN24

Trzaskowski podkreślał, że pomoc płynąca ze strony Polski dla Ukraińców nie byłaby możliwa, gdyby nie wielka ofiarność i zryw serc Polaków, zaangażowanie wolontariuszy i organizacji pozarządowych. - Bez nich ten system już dawno by się załamał, więc cieszę się, że mogliśmy to panu prezydentowi pokazać i prosić go o to, by to wsparcie trafiło do tych, którzy najbardziej tego potrzebują - wskazał.

Mówił także o trudnościach związanych z funkcjonowaniem punktu nadawania numerów PESEL. - Musi być zmiana ustawowa. Dziś urzędnicy rządowi nie mogą nadawać PESEL-i. Mamy nadzieję, że rządzący nas wesprą w tym procesie, bo dziś to olbrzymie obciążenie administracyjne jest na barkach samorządów i również to obciążenie związane z wypłacaniem 40 złotych tym, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców - wyjaśnił.

Przypomniał też, że otrzymał zapewnienie od wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera, dotyczące dostarczenia dodatkowego sprzętu do punktu na Stadionie Narodowym. - Mam nadzieję, że w tej sprawie naprawdę przyspieszymy, bo przed nami mnóstwo ludzi, którzy czekają na ten PESEL - dodał.

Morawiecki: jesteśmy zjednoczeni, dzielimy się dobrem

- Polacy pokazują w tym wyjątkowym czasie próby, że jesteśmy zjednoczeni, że dzielimy się dobrem i że Ukraina może na nas liczyć. Pamiętajmy też, że oni tam za wschodnią granicą rzeczypospolitej walczą również o naszą wolność, walczą o bezpieczeństwo i pokój w Europie. Walczą przeciwko brutalnemu agresorowi jakim jest Rosja - powiedział po spotkaniu na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, od czasów Solidarności nie przypomina sobie tak wielkiego zjednoczenia Polaków. - Nie zmarnujmy tego - zaapelował. - Polacy pomagają Ukraińcom jak swoim sąsiadom, jak swoim przyjaciołom - podkreślał.

Szef rządu przypomniał, że w piątek wrócił z Brukseli, gdzie rozmawiał z prezydentem USA. - Sporo rozmawialiśmy o kryzysie z uchodźcami - poinformował. - Polska ma dzisiaj naprawdę ogromne wyrazy uznania ze strony wszystkich państw świata - mówił premier i przekazał, że odbiera podziękowania ze strony liderów państw UE, ale także Japonii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

- To jest coś niesamowitego jak jesteśmy zjednoczeni, jak potrafimy pomagać - podkreślił premier. - Dzisiaj to jest nasze wielkie zadanie, żeby tego nie zmarnować - dodał.

Premier: Polacy pokazują w czasie próby, że jesteśmy zjednoczeni, że Ukraina może na nas liczyć
Premier: Polacy pokazują w czasie próby, że jesteśmy zjednoczeni, że Ukraina może na nas liczyć TVN24

- Dzisiaj z prezydentem Bidenem widzieliśmy takich ludzi, którzy przyjechali z Charkowa, Mariupola, Odessy, z miejsc zbombardowanych, kobiety, dzieci, którzy mówili wprost: "nasze domy zostały zrównane z ziemią, ledwie uszliśmy z życiem, ranni, nasi przyjaciele, nasi sąsiedzi, zostali tam na Ukrainie" - mówił. - Dzisiaj tych rannych ludzi leczymy w naszych szpitalach - dodał. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy się w to zaangażowali.

- Polska jest na ustach Zachodu dzisiaj, ale pamiętajmy jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, bardzo trudnego konfliktu. Ten czas wymaga od nas więcej - zaznaczył.

Premier o pomocy finansowej z USA i Unii Europejskiej

Po rozmowie premier został przez polskich dziennikarzy zapytany jaka część środków przeznaczonych przez Stany Zjednoczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski.

- Pan prezydent obiecał mi, że z tej puli środków znaczna część trafi do Polski - po polskiego budżetu, do budżetu polskich organizacji pozarządowych. Rozmawiałem o tym bardzo intensywnie teraz w Brukseli, również z panem prezydentem Bidenem, bo on tam także wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, a także z naszymi partnerami z innych krajów członkowskich - relacjonował Morawiecki.

Wyraził też przekonanie, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni, do Polski popłyną środki zarówno z USA, jak i z Unii Europejskiej.

Ambasador Mark Brzezinski o reakcji Joe Bidena

Do spotkania na Stadionie Narodowym odniósł się ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. "Serdeczność i zaangażowanie w pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce są trudne do opisania słowami. Byłem świadkiem podziwu dla doskonałej organizacji oraz wdzięczności, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyraził w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim" - napisał na Twitterze.

Brzezinski udostępnił również wpis amerykańskiej ambasady w Polsce, która relacjonowała przebieg spotkania Joe Bidena z uchodźcami i wolontariuszami.

PESEL-e wydają bez zmian

Stołeczny ratusz poinformował przed wizytą Joe Bidena, że w najbliższą sobotę i niedzielę nadal będą przyjmowane wnioski ukraińskich uchodźców o nadanie numeru PESEL. Punkt na Stadionie Narodowym będzie czynny od 8 do 16. Znajduje się on we wschodniej części obiektu w pobliżu recepcji głównej od strony alei Zielenieckiej.

Wnioski o nadanie numeru PESEL Ukraińcy mogą składać nie tylko na Stadionie Narodowym, ale również w dzielnicowych urzędach. Tylko w piątek w Warszawie nadano 3138 numerów PESEL, w tym 1316 na Stadionie Narodowym. Łącznie w stolicy PESEL otrzymało już 18 643 uchodźców.

Kolejka przed Stadionem Narodowym (20 marca 2022 r.)Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Prezydent USA Joe Biden przebywa w Polsce z dwudniową wizytą, na którą przybył z Brukseli, gdzie odbył się nadzwyczajny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz szczyt Unii Europejskiej z jego udziałem. W piątek amerykański przywódca wylądował po południu w Rzeszowie. Następnie spotkał się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami amerykańskiej 82. dywizji powietrznodesantowej. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zaangażowane są we wspieranie Ukraińców.

Program sobotniej wizyty Joe Bidena w WarszawieTVN24

Po godzinie 18.40 Biden przyleciał na stołeczne Lotnisko Chopina. Po godzinie 19 prezydencka kolumna dotarła do centrum Warszawy. Amerykański prezydent noc spędził w hotelu Marriott.

CZYTAJ RELACJĘ Z PIERWSZEGO DNIA WIZYTY JOE BIDENA W POLSCE >>>

W sobotę, oprócz spotkania z prezydentem RP oraz wizyty na Stadionie Narodowym, planowane jest wystąpienie Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego. O godzinie 19.50 prezydent USA ma wylecieć z Warszawy.

Wizyta Joe Bidena w Polsce jest 14. wizytą urzędującego prezydenta USA w naszym kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP / TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!