W wyremontowanym budynku znajdą się m.in. 4-poziomowa biblioteka, efektowna aula, gabinety władz wydziału i archiwum.
Idea zwycięskiego projektu autorstwa Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania, opiera się na przywróceniu klasycystycznego wyglądu budynku. Zlikwidowane zostaną przybudówki od strony Nowej Szkoły Języków Obcych. Pozwoli to wygospodarować miejsce na skwerek z zielenią i ławeczkami. Po zachodniej ścianie będzie wił się bluszcz.
Nowoczesność w ceglanych wnętrzach
Poznańscy architekci postanowili również wrócić do oryginalnego układu funkcjonalnego wnętrz z dwiema klatkami schodowymi i audytorium w środkowej części parteru. Wyjątkowe w projekcie jest zdjęcie tynku z niektórych ścian i pozostawienie surowej cegły. Jak widać na wizualizacjach, wnętrza nabiorą dzięki temu charakteru starych brytyjskich uczelni.
W północnej części budynku znajdzie się wydziałowa biblioteka. Będzie wyjątkowa, bo zajmie aż cztery kondygnacje. Podobnie jak w Bibliotece Uniwersyteckiej dostęp do części książek będzie swobodny. W piwnicy zlokalizowany zostanie "książkomat" pozwalający na samodzielny zwrot wypożyczonych egzemplarzy.
Gabinety na poddaszu
Parter zajmuje audytorium z foyer, holem i szatnią. Widownia dla studentów będzie miała teleskopową konstrukcję, dzięki czemu będzie można "zaparkować" ją pod ścianą. Pozwoli to w ciągu kilku minut zamienić tradycyjną aulę wykładową, w płaską salę, idealną na wystawy czy okolicznościowe spotkania.
Wyżej znajdą się sale konferencyjne i seminaryjne, archiwum, pokoje wykładowców, doktorantów, sekretariaty instytutów, gabinety dziekana i prodziekanów. Na poddaszu przewidziano miejsca na pokoje gościnne.
W podpiwniczeniu usytuowano bar z klubem, sanitariaty i archiwum wydziałowe. Akadamie Medyczna zyska dwie windy. Wszystkie pomieszczenia będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Warszawa jak Oxford. Uniwersytet się modernizuje
Wyprowadzka lekarzy
Aktualnie zabytkowy budynek wykorzystuje Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ale niebawem będzie musiał się z niego wyprowadzić.
- Według porozumienia władz obu uczelni, Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie użytkował obiekt do końca 2012 roku. Ten czas postanowiliśmy wykorzystać na prace koncepcyjne, tak żeby po przejęciu budynku, natychmiast rozpocząć prace budowlane – mówi tvnwarszawa.pl rzeczniczka UW Anna Korzekwa.
Szacuje się, że remont potrwa co najmniej rok, a pierwsi studenci zasiądą w efektownych wnętrzach najwcześniej w 2014 roku.
Zmiany na lepsze
Ale to nie koniec zmian na uniwersytecie. W bliskim sąsiedztwie Akademii Medycznej dobiega końca budowa biblioteki Instytutu Historycznego. Na ten rok jest także planowany remont Pałacu Czetwertyńskich, gdzie mieści się Wydział Geografii i Studiów Regionalnych. Pod koniec czerwca nastąpi podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budynku przy ul. Dobrej 55, gdzie uczyć się będą przyszli lingwiści. Ta długo wyczekiwana inwestycja powinna być ukończona pod koniec 2012 roku. Postępy można obserwować na bieżąco na stronie dobra55.uw.edu.pl
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty TVN