W Warszawie powstała mapa AED, czyli najbliżej zlokalizowanych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. W bazie jest już 370 lokalizacji. Ratusz zachęca, aby za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu zgłaszać kolejne.
Stołeczny ratusz rozpoczął akcję "AED Uratuj życie", która ma na celu nauczyć mieszkańców korzystać z defibrylatora oraz pomóc im zlokalizować go jak najbliżej miejsca, w którym doszło do sytuacji kryzysowej.
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przekazał, że tylko w stołecznym metrze znajdują się 53 defibrylatory. - Zlokalizowane są na peronach metra, bo tam najczęściej dochodzi do różnych sytuacji, one są najbliżej tych miejsc, dzięki którym możemy ratować życie - dodał. Podkreślił, że w zeszłym roku defibrylatorów użyto osiem razy, a w tym roku - dwa.
Mapa AED
Pierwszym krokiem do stworzenia mapy urządzeń AED było dodanie do niej defibrylatorów, które znajdują się w urzędach, szkołach, obiektach sportowych, metrze oraz innych miejscach administrowanych przez samorząd.
Wiceprezydent zachęcił też inne podmioty oraz osoby prywatne, by zgłosiły do Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa lokalizację takiego urządzenia, która zostanie udostępniona w aplikacji Warszawa 19115. W tej chwili w bazie jest 370 takich lokalizacji.
- Co roku 15 tysięcy ludzi w Polsce umiera na zawał. 32 procent ludzi w Warszawie umiera na choroby spowodowane problemem z krążeniem. Dlatego jest tak ważne, by każdy w takiej sytuacji wiedział, jak się zachować. To urządzenie, jak wynika z wielu statystyk, pomaga kilkukrotnie zwiększyć szansę na uratowanie komuś życia - powiedział dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Michał Domaradzki.
"Pociąg do życia"
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radny Piotr Mazurek poinformował, że pierwsze defibrylatory pojawiły się w biurach, gabinetach urzędu miasta już w 2007 roku. - W ciągu ostatnich 2 lat wydaliśmy na zakup tych urządzeń ponad 120 tysięcy złotych, za tą kwotę kupiliśmy 32 defibrylatory, z czego 2 szkoleniowe - dodał.
Z kolei prezes Szybkiej Kolei Miejskiej Alan Beroud podkreślił, że poza wiedzą, jak używać defibrylatora, istotną rzeczą podczas kryzysowej sytuacji jest także to, aby wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy. - Przy defibrylatorach nie tylko ważna jest kwestia samego urządzenia, ale też kwestia udzielania pierwszej pomocy – powiedział. Zaznaczył, że pracownicy SKM są przeszkoleni w tej kwestii.
W ramach akcji w czwartek jeden z pociągów SKM zamieni się w "Pociąg do życia", w którym przeszkolone osoby będą instruować, jak uratować czyjeś życie. Specjalny skład wyruszy o godzinie 9.57 ze stacji Warszawa Młynów w stronę Zegrza Południowego. Tego samego dnia o godzinie 11.24 odbędzie się taki sam kurs podczas powrotu z Zegrza Płd. w stronę Piaseczna.
Każdy może użyć AED
Z Automatycznego Elektrycznego Defibrylatora (AED) skorzystać może każdy, głównie dzięki prostej obsłudze urządzenia. Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy na temat pierwszej pomocy, gdyż komunikaty głosowe i instrukcja papierowa w szczegółowy sposób tłumaczą, jak pomóc poszkodowanemu. Dodatkowo, dzięki swojemu poręcznemu rozmiarowi, urządzenie może znaleźć się w każdym budynku.
Aby zgłosić urządzenie AED w formularzu na stronie Warszawa19115 należy: wskazać lokalizację urządzenia AED, klikając na mapie lub ręcznie wpisując adres, dodać zdjęcie, uzupełnić szczegółowe informacje o urządzeniu, podać dane kontaktowe administratora, potwierdzić zgłoszenie kodem SMS.
Autorka/Autor: dg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa