Elementy architektury królewskiej rezydencji z XVII wieku znalazły się w depozycie Muzeum Historii Polski - przekazało w środę biuro prasowe placówki. To marmurowe fragmenty okładzin ściennych oraz część kafla z wyobrażeniem syreny wydobyte z dna Wisły.
Odnalezione w rzece artefakty przekazał dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostro profesor Wojciech Fałkowski, kierujący Zamkiem Królewskim w Warszawie. Wśród nich znajdują się trzy marmurowe fragmenty dolnej partii okładzin ściennych z lamperii pałacowego wnętrza. Kolejnym cennym artefaktem jest ceramiczny fragment kafla z wyobrażeniem syreny.
Fragmenty Villa Regia wyłowione z Wisły
"Te wyjątkowe przedmioty odkryto w miejscu, w którym w 1656 r. zatopione zostały statki szwedzkie wywożące zrabowane bogactwa ówczesnej Warszawy. Przewożone do Gdańska, a następnie do Szwecji dzieła sztuki, zawierały m.in. elementy architektoniczne pochodzące z wystroju wnętrza warszawskiego pałacu królewskiego Villa Regia" - wyjaśnia w komunikacie biuro prasowe Muzeum Historii Polski.
Pałac wybudowano w latach 1637–1641 dla króla Władysława IV, w stylu wczesnobarokowym. Budowlę zaprojektował architekt Giovanni Battista Gisleni.
"Choć budowlę zniszczono w czasie potopu szwedzkiego, fragmenty kamieniarki odkryte w Wiśle w ostatnich latach pozwalają na rekonstrukcję jego dawnego wyglądu" - wskazują w komunikacie muzealnicy.
Po szwedzkim potopie pałac Villa Regia zastąpił Pałac Kazimierzowski.
ZOBACZ: Skarby z dna Wisły to fragmenty pałacu.
Nowa siedziba od września
Jak tłumaczą, wyobrażenie budowli będzie elementem wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Zrekonstruowana fasada pałacu ma ilustrować zniszczenia, których doświadczyła Rzeczpospolita w XVII wieku.
"Wojska szwedzkie, które opanowały znaczną część kraju, rabowały praktycznie wszystko: począwszy od biżuterii i dzieł sztuki, aż po futryny okienne czy fragmenty kamieniarki, które po wywiezieniu do Szwecji były wmontowywane w lokalne budynki. Znaleziska przekazane do Muzeum Historii Polski pochodzą ze statku, który nigdy nie dopłynął do Skandynawii – utonął w Wiśle nieopodal dzisiejszej warszawskiej Cytadeli" - przypomina Muzeum Historii Polski.
Właśnie w pobliżu Cytadeli trwa obecnie budowa nowej siedziby muzeum. "Uroczysta inauguracja budynku planowana jest na koniec września 2023 roku" - zapowiada biuro prasowe placówki.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Polski