Uroczystość z udziałem prezydenta i pierwszej damy. Flaga powiewa na wieży Zamku Królewskiego

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego
TVN24Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w uroczystości podniesienia flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. W ten sposób uczczono Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzone 2 maja.

"Codziennie nasze biało-czerwone barwy napełniają nas dumą, a dziś w tym szczególnym dniu wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach" - powiedział prezydent na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się w poniedziałek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP, po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.

W uroczystości na placu Zamkowym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i generałowie Wojska Polskiego. Na placu Zamkowym odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a z wieży zegarowej Zamku Królewskiego odegrano warszawski hejnał. Potem przez plac Zamkowy przeszła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Tradycyjnie Agata Kornhauser-Duda rozdawała zebranym na placu uczestnikom uroczystości flagi państwowe.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony od 2004 roku

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki - pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Jak obchodzi się Dzień Flagi? Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne.

Autor:dg/b

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości