Przynieśli klatki przed Sejm. Chcą zakazać hodowli zwierząt na futra

Źródło:
PAP
"Nie ma żadnego powodu, żeby znęcać się nad tymi zwierzętami"
"Nie ma żadnego powodu, żeby znęcać się nad tymi zwierzętami"TVN24
wideo 2/3
Chcą zakazać hodowli zwierząt na futra

W ramach obchodów Dnia Bez Futra przed budynkiem Sejmu odbył się happening członków i sympatyków stowarzyszenia Otwarte Klatki. Domagali się oni zakazu klatkowej hodowli zwierząt futerkowych.

W poniedziałek przed gmachem Sejmu odbył się happening "Polska Wolna od Futer" zorganizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Miał on na celu przypomnienie politykom nowej kadencji ich niedawnych deklaracji poparcia dla wprowadzenia zakazu. Akcja została przygotowana w ramach kampanii społecznej "Cena futra".

"Ponadpartyjne porozumienie"

Jak wyjaśniła Anna Iżyńska ze stowarzyszenia Otwarte Klatki, data 25 listopada została wybrana nieprzypadkowo. - To właśnie wtedy na fermach odbywa się ubój zwierząt futerkowych, które obrastają w futra na zimę - mówiła. - Choć liczba zabijanych w Polsce zwierząt w ostatnich latach spadła z dziesięciu milionów do pięciu i pół miliona rocznie, to nadal jest ogromna - podkreśliła.

- Dzisiejszy happening ma zwrócić uwagę polityków na ten problem i przypomnieć im, że zakaz hodowli zwierząt na futra nadal nie został wprowadzony mimo obietnic - powiedziała Iżyńska. Wyraziła nadzieję, że ta kadencja Sejmu, w której - jak wskazała - jest "ponadpartyjne porozumienie co do tego tematu", zakończy cierpienie zwierząt futerkowych.

Całe życie w małej klatce

Podczas happeningu przy Sejmie postawione zostały prawdziwe klatki z fermy futrzarskiej. - Chcieliśmy zaprezentować, na jakiej przestrzeni lisy spędzają całe swoje życie - w klatce o wymiarach 90 na 70 centymetrów, podczas gdy sam lis osiąga długość 75 centymetrów - tłumaczyła. Dodała, że "gdyby przełożyć to na rozmiary człowieka, to tak, jakby miał spędzić swoje życie w pomieszczeniu o rozmiarze trumny".

Obecna na happeningu przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt Katarzyna Piekarska (Inicjatywa Polska) powiedziała, że "to bardzo ważne wydarzenie, bo świadomość Polaków się zmienia dzięki organizacjom pozarządowym, które przez ostatnie lata zrobiły bardzo wiele dla zmiany nastawienia i mentalności społeczeństwa".

Wyraziła również nadzieję, że w tej kadencji uda się wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz zakaz występowania zwierząt dziko żyjących w cyrkach. Jej zdaniem "to musi się stać ponad politycznymi podziałami".

"Czekamy aż coś z tym zrobicie"

Jedną z uczestniczek happeningu była aktorka Maja Ostaszewska. - Jestem przekonana, że w dzisiejszych czasach systemowe znęcanie się nad zwierzętami wystawia potworne świadectwo naszemu człowieczeństwu i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Nie ma możliwości hodowli zwierząt na futra w takim kształcie jak dzisiaj, żeby to było humanitarne - oceniła.

- Chciałabym, żeby te klatki nie były symbolem naszego wstydu i bólu, ale tego, że za rok wszystko się zmieni i te wszystkie klatki będą puste. Pamiętamy wszystkie obietnice przedwyborcze. Czekamy, aż wreszcie coś z tym zrobicie - zaapelowała do polityków.

Prace nad ustawą zawieszone

Projekt ustawy o ochronie zwierząt, której celem było wzmocnienie ich ochrony, posłowie PiS wnieśli do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Podpisał się pod nim między innymi prezes partii Jarosław Kaczyński. Niektóre zapisy projektu stały się przedmiotem gorącej debaty publicznej; ostatecznie prace nad ustawą zostały zawieszone.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 roku. Zrzesza osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Zabiegają one o lepszą ochronę zwierząt zamykanych na fermach, a także o prawo konsumentów do pełnej wiedzy na temat warunków, w jakich żyją te zwierzęta. Organizacja stawia sobie za cel zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

Źródło: PAP

Autorka/Autor:ab/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl