Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego. Na dachu ogród, pod ziemią garaż dla rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowa siedziba Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Wydziału Neofilologii

Na Powiślu oddano do użytku nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego. Jest przeznaczony dla przede wszystkich dla dwóch wydziałów: Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii. Z zewnątrz szklana elewacja mieni się odcieniami zieleni, stonowane i przestronne wnętrze sprzyja nauce, a ogród na dachu zachęca do podziwiania Warszawy.

Historia tego budynku zaczęła się w 2005 roku, kiedy ogłoszono konkurs architektoniczny. Rozstrzygnięto go w połowie 2006 roku - wygrał projekt pracowni Kuryłowicz & Associates. Na realizację całości nie było pieniędzy, dlatego ogromną inwestycję podzielono na dwa etapy. Najpierw powstała część od strony Dobrej, naprzeciwko Biblioteki Uniwersyteckiej. Ale była to tylko 1/3 zaprojektowanego obiektu. Na resztę pracownicy i studenci czekali kolejną dekadę.

O polityce kontynuacji, która umożliwiła zakończenie inwestycji mówił w czwartek, podczas uroczystego otwarcia budynku rektor UW prof. Alojzy Nowak. Wspominał zasługi swoich poprzedników prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow i prof. Marcin Pałysa, docenił też rolę państwa. - Poprzedni rząd przyznał środki, a ten nie zabrał tych środków - zauważył, mając na myśli program "Uniwersytet Warszawski 2016-2027" w ramach, którego na uczelniane inwestycje przeznaczono niemal miliard złotych.

Przeprowadzka w trakcie roku akademickiego

Z przeprowadzką nie czekano do wakacji, które zwyczajowo są przeznaczane na takie operacje. Oficjalnym powodem była chęć przeznaczenia starego budynku przy Szturmowej na potrzeby uchodźców. - Jednym z głównych powodów było to, że jesteśmy otwarci na pomoc dla studentów, pracowników, kolegów z Ukrainy. Chcieliśmy, aby starym budynku Wydziału Lingwistyki Stosowanej mogło zamieszkać przez trzy-cztery lata około 120 rodzin ukraińskich - tłumaczył rektor Nowak. - Prace zostały jednak spowolnione, bo nie ma wielkiego popytu - przyznał.

Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej Magdalena Olpińska-Szkiełko zapewniła, że błyskawiczne przenosiny w trakcie roku akademickiego odbyły się "bez szkody dla studentów, pracowników, planu zajęć". - Chciałbym podziękować członkom naszej społeczności wydziałowej, która w ostatnich tygodniach dokonała niesamowitego czynu. W niecały tydzień zabrała sprzęty, meble, dokumenty i przeniosła się ze Szturmowej na Dobrą. Gdybyście mnie państwo zapytali wcześniej, czy jest to wykonalne, powiedziałbym, że nie. Okazało się, że entuzjazm jest tak wielki, że dało się to zrobić niemal w weekend - mówiła.

Póki co nie wszystko zostało wykończone, na przykład sala multimedialna ze składanym audytorium na 150 osób czeka na razie na sprzęt audiowizualny, więc multimedialną jest tylko z nazwy.

Ogród na dachu, podziemny parking rowerowy

Budynek jest ogromny: cztery kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Jak wyliczono, mieści 92 sale dydaktyczne, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, siedem sal konferencyjnych, a także przestrzenie wspólne, pomieszczenia socjalne dla pracowników, bibliotekę i czytelnię. Na dydaktykę przeznaczono głównie pierwsze piętro, administracja zajmuje drugie, trzecie to królestwo pracowników naukowych. Parter ma funkcję mieszaną, aule mogą służyć przyszłym filologom i lingwistom, ale nadają się też na organizację różnego typu konferencji (jest zaplecze gastronomiczne). Na minus jeden umieszczono m.in. szatnię i magazyny biblioteczne.

W środku jest jasno, dzięki przeszkleniu całych ścian od strony Lipowej i Browarnej oraz czterem wewnętrznym dziedzińcom (jeden pod dachem). We wnętrzach dominują biel ścian i szarość betonowych elementów konstrukcji. Ten stonowany klimat przełamany został intensywnym kolorem żółtym, wprowadzonym w przestrzeniach wspólnych, przeznaczonych głównie do odpoczynku. Ale żółte są także schody. Pod ziemią zlokalizowano garaż, w którym oprócz parkingu znajduje się także miejsce na 120 rowerów.

Wzorem sąsiadów z Powiśla - Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Nauki Kopernik - gmach ma ogólnodostępny ogród na dachu. Tworzą go kwiaty, trawy, krzewy, w planach jest także ogródek ziołowy. Są ławki, ale rozłożyć można się również na trawnikach. Na efekt końcowy trzeba będzie poczekać dwa-trzy lata, ale już teraz starannie dobrane rośliny cieszą oko. Z góry rozciągają się piękne widoki na dachy Powiśla, Pragę, Stare Miasto, widać też czubki Pałacu Kultury i wieżowców w centrum.

Marzenia filologiczne, marzenia architektoniczne

Budynek jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i wykorzystuje technologie ekologiczne (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, podlewanie ogrodu deszczówką). Główna projektantka prof. Ewa Kuryłowicz podkreślała, że Dobra 55 ta realizacja, w której wykorzystała kompetencje architektki, ale także wykładowczyni.

- W naszej pracowni, założonej przez mojego męża, było swego czasu siedem osób pracujących jako dydaktycy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w tej chwili jest nas troje. Z powodu tych połączeń ze światem akademickim praca nad projektem miała podwójny walor: umieściliśmy tu wszystkie marzenia odnośnie do tego, jak powinien funkcjonować budynek, który jest poświęcony dydaktyce. Tu są marzenia filologiczne, ale także marzenia architektoniczne - opowiadała.

Prace budowlane w latach 2019-22 prowadziła firma Hochtief S.A. Nadzór inwestorski sprawował Arup Polska Sp. z o.o.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl