Nieznane zdjęcia Warszawy. Negatywy znaleziono po 70 latach
Link skopiowany do schowka.
Wkrótce odbędzie się premiera albumu "Adolf Duszek. Fotograf Warszawy". Publikacja wydana przez Urząd Dzielnicy Bielany przedstawia nieznane dotychczas zdjęcia Warszawy lat 50. i 60. XX wieku pieczołowicie wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji fotografa.
Na początku 2021 roku w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnaleziono – w większości w postaci negatywów – nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka (1902–1998). Większość ze znalezionych negatywów pierwszy raz ujarzała światło dzienne niemal po 70 latach. O odkryciu zespół Bielańskiej Fototeki (gromadzący archiwalne fotografie dzielnicy) dowiedział się przypadkiem. Rodzina fotografa wyraziła chęć współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany przy wydaniu albumu.
– To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wydać album. Wiem, jak bardzo ważne jest upowszechnianie pamięci o minionych pokoleniach warszawiaków i historii miejsca, w którym żyjemy. Od 2019 roku prowadzimy projekt Bielańska Fototeka. Służy on budowaniu więzi międzypokoleniowych wśród mieszkańców dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
Adolf Duszek. Fotograf Warszawy
Fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku
Jak przypomina bielański ratusz, fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Wytrwale utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan.
Album prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku, wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji dotychczas nieznanych zdjęć Adolfa Duszka. Wyboru fotografii dokonali i opatrzyli komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, archeolog, znawca dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawa1939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa – Maciej Anioł.
Wstęp do albumu napisał syn fotografa grafik Roman Duszek.
Premiera wydawnictwa obędzie się 14 marca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego).