Przed wojną stał tu pałac Brühla. Archeolodzy znaleźli tajemniczy tunel

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Co znaleziono na terenie dawnego Pałacu Brühla?
Co znaleziono na terenie dawnego Pałacu Brühla?Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Co znaleziono na terenie dawnego Pałacu Brühla?Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Z początkiem lipca rozpoczęły się prace archeologiczne na terenie, gdzie przed wojną stał pałac Brühla. Rzecznik spółki pałac Saski poinformował o pierwszych odkryciach. Wiemy też, na jakim etapie jest konkurs architektoniczny na koncepcję odbudowy rezydencji saskich królów.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik prasowy spółki pałac Saski Sławomir Kuliński przekazał, że rozpoczęte w tym tygodniu prace mają potrwać do końca roku. Wskazuje, że nie są one prowadzone na całej działce, gdzie znajdował się pałac. - Pracujemy w miejscu północnej oficyny i części korpusu samego pałacu - mówi Kuliński. Podkreśla, że to miejsce nigdy wcześniej nie było badane archeologicznie.

Militaria "dosłownie pod trawnikiem"

Zanim na teren wkroczyli archeolodzy, teren został sprawdzony przez saperów. - Znaleziono sporo nabojów od karabinów typu mauzer z okresu pierwszej wojny światowej, ale też naboje produkcji polskiej, wykonane w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to naboje bite w warszawskiej fabryce Norblina oraz w fabryce amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Znaleziono też pocisk zapalający z cekaemu. To drobne militaria, które znajdowały się dosłownie pod trawnikiem. Spodziewamy się, że będzie tego dużo więcej - podkreśla Kuliński.

Pierwszych ciekawych odkryć dokonali też archeolodzy. - W środę u zbiegu ulicy Fredry i Wierzbowej wyciągnięto elementy rzeźbiarskie zdobień zewnętrznej fasady pałacu Brühla, a także fragmenty kolumn - zdradza Kuliński. - Spodziewamy się wielu znalezisk architektonicznych, chociażby klatki schodowej Bohdana Pniewskiego. Po przebudowie przez Pniewskiego pałac Brühla był bogaty w marmury, które bardzo chcielibyśmy znaleźć, aby określić ich kolor i geologię - wyjaśnia przedstawiciel spółki pałac Saski.

Czego jeszcze można spodziewać się pod warstwami ziemi? - Już dziś wiemy, że jest tu też tunel, który biegnie w kierunku ulicy Wierzbowej. Znajduje się na około czterech metrach głębokości. Nie ma go na żadnej ewidencji ani planach, które posiadamy. Tunel będzie dla nas zagadką - mówi Kuliński.

Obecnie prace obejmuje obszar około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. - Efekty tych prac będziemy chcieli jak najszybciej pokazać warszawiakom poprzez zorganizowanie wystawy na terenie ogrodzenia oraz wystawy samych artefaktów zaraz po zabezpieczeniu ich przez Państwowe Muzeum Archeologiczne - dodaje Kuliński.

Sąsiadujący z pałacem Saskim pałac Brühla został wybudowany w latach 1639–1642 dla marszałka sejmu i wojewody sandomierskiego Jerzego Ossolińskiego. W 1750 roku zakupił go Henryk Brühl, pierwszy minister króla Augusta III Sasa. Po tej transakcji pałac został rozbudowany w stylu rokoko. Środkową część budynku podwyższono do wysokości dwóch pięter i przykryto mansardowym dachem. O strony placu Saskiego pojawiła się brama, a od strony ogrodu - ozdobna kolumnada.

Pałac Brühla został wysadzony w powietrze przez Niemców po upadku powstania warszawskiego.

Na jakiem etapie jest konkurs na koncepcję?

Równolegle do prac archeologicznych trwa konkurs architektoniczny na koncepcję odbudowy pałacu Saskiego. Ten został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu. Na jakim jest teraz etapie?

- Aktualnie są prowadzone wizje lokalne firm, które przystąpiły do konkursu. Pod opieką Stowarzyszenia Architektów Polskich oglądają teren. Z końcem lipca mija termin nadsyłania prac studyjnych. Już w sierpniu zbierze się sąd konkursowy, tak żeby w połowie października ogłosić wyniki - odpowiada Sławomir Kuliński.

Wymagania konkursu określa Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 roku o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy Królewskiej. Zgodnie z dokumentem budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały w przeddzień wybuchu II wojny światowej (31 sierpnia 1939 roku). W związku z tym niezbędne jest dokładne zbadanie źródeł historycznych, w szczególności zachowanych planów, fotografii i szkiców.

Pałac Brühla po odbudowie - wizualizacja niepodlegla.gov.pl / palacsaski.pl

Wymagania konkursowe

Jednym z wymagań konkursu jest również odtworzenie ogrodu przy pawilonie Becka wraz z ogrodzeniem, umożliwiającym swobodną komunikację z Ogrodem Saskim. Usunięte nie mogą być również relikty zabudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego. Konkursowe wymogi zakładają, że zabytkowe piwnice pałacu Saskiego będą wyeksponowane dla zwiedzających.

Zmiany mogą natomiast pojawić się w przestrzeni sąsiednich ulic. Zasady konkursu dopuszczają np. zwężenie fragmentu Królewskiej, aby zapewnić obsługę komunikacyjną odbudowywanych obiektów poprzez umieszczenie pochylni do podziemnych kondygnacji. Uczestnik konkursu ma także możliwość przedstawienia autorskiego rozwiązania obsługi komunikacyjnej odbudowanych budynków.

Organizatorem konkursu jest spółka pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Inwestycja, co budzi społeczne kontrowersje, ma kosztować ponad dwa miliardy złotych.

Pałac Saski po odbudowie - wizualizacja niepodlegla.gov.pl / palacsaski.pl

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24