10. rocznica katastrofy smoleńskiej w cieniu epidemii. "Obchody będą skromne"

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dziewiąta rocznica Smoleńska. "Bardzo, bardzo nam ich brakuje"Fakty TVN
wideo 2/3
Fakty TVNDziewiąta rocznica Smoleńska. "Bardzo, bardzo nam ich brakuje"

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej ograniczą się do złożenia wieńców przed pomnikiem ofiar na placu Piłsudskiego. Ratusz z kolei odwołał miejskie uroczystości w kwaterze smoleńskiej na Powązkach.

W minionych dniach przedstawiciele rządu, w tym szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel informowali, że z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej "będą skromne". Zarówno Dworczyk, jak i Fogiel zapewniali, że zachowane zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące postępowania w czasie epidemii.

Kwiaty i wieńce na placu Piłsudskiego

Tegoroczne obchody zostaną więc ograniczone do złożenia wieńców. 10 kwietnia o godz. 8.41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy. Kaczyńskiemu nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania.

Następnie o godzinie 10 kwiaty złoży premier Mateusz Morawiecki. Później w ciągu dnia wieńce będą również składać ministrowie. Oprócz tego planowane są również uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie znajdują się tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

Odwołane uroczystości na Cmentarzu Wojskowym

"Co roku prezydent Warszawy uczestniczył w uroczystościach, upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. W tym roku tradycyjna uroczystość nie odbędzie się, na grobach zostaną złożone kwiaty" - poinformował w komunikacie warszawski ratusz.

Pomnik ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie udekorowany biało-czerwoną szarfą. W imieniu władz Warszawy zostanie złożony wieniec i zapalone znicze przed pomnikiem oraz na grobach ofiar. W ten sam sposób uczczona zostanie pamięć Honorowego Obywatela m.st. Warszawy Czesława Cywińskiego, spoczywającego na Powązkach.

Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24