W tej kawiarni obsługują autyści."Radzą sobie doskonale"

Bartek opowiada o pracy w kawiarni "Życie jest fajne"
Bartek opowiada o pracy w kawiarni "Życie jest fajne"
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Bartek opowiada o pracy w kawiarni "Życie jest fajne"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Klubokawiarnia "Życie jest fajne" to miejsce, gdzie gospodarzami są osoby z autyzmem. Obsługują gości, przygotowują kawę, a we wszystko wkładają mnóstwo pasji i zaangażowania. Uśmiechnięci i komunikatywni. W pracy są zawsze przed czasem. - Taki pracownik to skarb - mówią właściciele.

– Moje życie zmieniło się diametralnie. To jest moja pierwsza praca na serio, która sprawia mi ogromną przyjemność – mówi Bartosz Jakubowski, jeden z ośmiu pracowników kawiarni.

Na co dzień pracują w parach. Na jedną osobę autystyczną przypada asystent, który pomaga i wspiera w trudniejszych momentach. Na stałe są też terapeuci i specjalny pokój wyciszenia. Tam pracownicy mogą wejść, aby odpocząć.

– Okazuje się, że ten pokój nie jest potrzebny. Nasi pracownicy chcą pracować, nie odpoczywać. Nawet kiedy mają przerwę, wracają na stanowisko kilka minut przed czasem – śmieje się Ola Ciechomska-Smereczyńska, prezeska fundacji Ergo Sum i pomysłodawczyni kawiarni.

Wraz z innymi pracownikami fundacji uznali, że dorośli autyści często są wykluczani z normalnego życia. Jak przekonują – niesłusznie.

– Autyzm to nie jest choroba. Ci ludzie potrzebują trochę więcej opieki, ale doskonale sobie radzą – mówi Ola Ciechomska. - Bardzo mało jest takich miejsc, gdzie mogą pracować normalnie. Postawiliśmy na kawiarnię, bo tu mają codzienny kontakt z innymi ludźmi, a to dla nich bardzo ważne – dodaje Mikołaj Ochmański, menadżer kawiarni.

"Trochę się bałem. Normalka"

Od samego pomysłu do oficjalnego otwarcia kawiarni 21 marca minęło 9 miesięcy. Najpierw poszukiwania lokalu, potem remont i trwająca cały czas zbiórka pieniędzy. – Było trochę nerwowo – wspomina Ochmański.

– Najtrudniejsze okazało się znalezienie lokalu. Szukaliśmy w różnych miejscach, ale bezskutecznie. Ostatecznie, dzięki uprzejmości burmistrz Ochoty jesteśmy na Grójeckiej 68 – dodaje.

Bartosz Jakubowski, cierpiący na zespół Aspergera nie ukrywa, że na początku obawiał się nowej pracy. – Ale to chyba normalka – zastanawia się. – Nawet osoby nieautystyczne trochę boją się nowych wyzwań – dodaje.

Dziś, prawie trzy tygodnie od otwarcia przekonuje: - Jest zdecydowanie lepiej, niż mogłem sobie wyobrażać. To, co robię do tej pory idzie mi bez większych trudności. Obsługi kasy fiskalnej nauczyłem się już po pierwszym dniu, podobnie jak ekspresu do kawy. Nie potrzebowałem do tego żadnej ściągi – opowiada, nie kryjąc dumny.

Obsługa klientów i podstawy marketingu

Są do tej pracy dobrze przygotowani. Wszyscy przeszli potrzebne badania sanepidu i odpowiednie szkolenia. Nauczyli się, jak obsługiwać gości i jak dbać o porządek w kawiarni. Nauczyli się też podstawowych zasad marketingu. – Powinni wiedzieć, co robić i jak się zachowywać, aby przyciągać do tego miejsca jak najwięcej osób – mówią założyciele kawiarni.

Na specjalnych warsztatach integracyjnych poznawali też siebie nawzajem, swoje słabości i mocne strony. – Były zajęcia w grupach i w parach. Zaczęliśmy już w styczniu. Dziś widać efekty i świetnie nam się współpracuje – mówi Karolina Kołodziej, asystentka pracująca w parze z Bartkiem.

Wysiłek, który wspólnie włożyli przynosi efekty. Kawiarnia cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie podczas różnych wydarzeń kulturalnych, które są w niej organizowane. – Czasami nasz lokal pęka w szwach – cieszy się Mikołaj Ochmański. Dlatego w planach są już kolejne remonty i rozbudowa kawiarni.

– Mamy już konstrukcję na antresolę i staramy się pozyskać na nią środki. Czekamy też na dodatkowy sprzęt AGD, w tym kuchnię. Dzięki niej będziemy mogli przygotowywać ciepłe posiłki – dodaje Ola Smereczyńska. Na wszystko potrzebne są też dodatkowe fundusze, pracownicy i założyciele proszą o wsparcie pieniężne.

"Moje życie jest fajne"

A jakie są kolejne plany? - Chcemy się rozwijać. Stawiamy nie tylko na samo prowadzenie kawiarni, ale też na działalność kulturalną. Planujemy prowadzić różne warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy więcej przestrzeni – mówi Ochmański.

Dla pracowników kawiarni praca w takim miejscu to prawdziwy przełom w ich życiu. Mogą się w jakimś stopniu usamodzielnić, rozwijać i spędzać czas z innymi ludźmi.

Nazwa kawiarni brzmi "Życie jest fajne" i – jak zapewnia nas Bartek Jakubowski – doskonale pasuje do tego miejsca. – Odkąd zacząłem pracę tutaj, mogę z całą stanowczością powiedzieć, że moje życie jest fajne i wiem, że teraz będzie tylko lepiej – podsumowuje nasze spotkanie.

Czytaj więcej: 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu w kawiarni na Ochocie
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu w kawiarni na OchocieTVN24

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Są ogromne utrudnienia w ruchu.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl