"W ciągu roku przeżyli więcej niż my przez całe życie"

Andrzej Smolik o płycie "Historie"
Andrzej Smolik o płycie "Historie"
TVN24
Andrzej Smolik o płycie "Historie"TVN24

Wokalistka Natalia Grosiak i raper Miuosh zagłębili się w Archiwum Historii Mówionej i napisali teksty piosenek. Muzykę stworzył znany kompozytor Andrzej Smolik. Efektem jest płyta "Historie", której premiera będzie jednym z wydarzeń 72. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego przyzwyczaiło nas, że z okazji obchodów kolejnych rocznic wydaje płyty. Pod muzealnym sztandarem nagrywali artyści różnych pokoleń i rozmaitych nurtów: od Karoliny Cichej po Tomasz Stańkę, od De Press po Jana A.P. Kaczmarka, od L.U.C.-a po Agę Zaryan.

Tym razem do współpracy zaproszono kompozytora i producenta Andrzeja Smolika. Podstawą tekstów znów stały się zasoby Muzeum Historii Mówionej. Ten patent, jak również elektroniczna muzyka, sprawiają, że płycie Smolika prawdopodobnie najbliżej będzie to albumu L.U.C.-a "WAR|SAW Zrozumieć Polskę" z 2011 r. Ale też nie sądzę, żeby Smolik oglądał się na swojego wrocławskiego kolegę.

Jego płyta "Historie" skupia się bowiem nie na samej wojnie, ale na tym, co po niej: rozstaniach, emigracji i powrotach. To opowieść o tym, jakie piętno na życiu czwórki bohaterów odcisnęło Powstanie Warszawskie i jak potoczyły się ich dalsze losy. Część historii miała szczęśliwy, wzruszający finał, inne przepełnione były goryczą i nieszczęściem.

Delikatność i chropowatość

- To dramatyczne historie, którym towarzyszą wszelkie możliwe barwy i emocje. Ich wartością są też prawdziwość i uniwersalność, bo zawierają się w nich historie tysięcy innych ludzi. Opowiadamy o osobach, które żyły w burzliwych czasach i w ciągu roku przeżyły więcej niż my w ciągu całego życia - tłumaczył Andrzej Smolik. - Staraliśmy się wejść w te historie emocjonalnie i podać dalej w skondensowanej formie trzyminutowych utworów, zrobiliśmy to wszystko z pokorą i hołdem dla ich bohaterów - dodaje.

Muzykę skomponował Smolik, a teksty napisali i zaśpiewali zaproszeni przez niego artyści młodego pokolenia: wokalistka Natalia Grosiak i raper Miłosz "Miuosh" Borycki. Dlaczego akurat oni? Bo dobrze się uzupełniają. - Z jednej strony zmysłowość i delikatność głosu Natalii, a żeby to zrównoważyć - męski pierwiastek, pewna chropowatość Miuosha - wyjaśniał muzyk.

Kobieca perspektywa

Płytę promuje "Alunia", którą zaśpiewała Natalia Grosik. - Piosenka opowiada o dramatycznej i romantycznej historii Aluni i Jurka, którzy spotkali się w ostatnią niedzielę przed Powstaniem. Ona pomyślała, że mogli wtedy wziąć ślub, ale do tego nie doszło. Potem jego wciągnęły wiry historii. Po wojnie nie mogli się nawzajem odnaleźć, to nie były czasy Facebooka i SMS-ów. Spotkali się dopiero po 50 latach, wzięli ślub, ale krótko cieszyli się swoim szczęściem. Jurek zmarł po dwóch latach i znów musieli się pożegnać. To była pierwsza historia, którą przeczytałam i od razu niesamowicie mnie wciągnęła, pokazuje lęk i obawę przed utratą kogoś ważnego - opowiadała Grosik i dodała, że w jej wyborze ważny był też aspekt kobiecy.

- W kontekście wojny rzadko mówi się o kobietach, są niewidocznymi, niemymi bohaterkami. One musiały przeżyć, żyć, dbać o to, co zostało. Dlatego warto o nich opowiadać - tłumaczyła wokalistka znana m.in. z Mikromusik.

Nie tylko muzyka

Koncertowa premiera płyty odbędzie się 29 lipca w Parku Wolności przy muzeum. Tego wieczoru oprócz Smolika, Natalii Grosiak, Miuosha i towarzyszącego im zespołu na scenie pojawią się również aktorzy: Magdalena Berus i Dawid Ogrodnik, którzy będą czytali wykorzystane na albumie fragmenty wspomnień z Archiwum Historii Mówionej. Wtedy też będzie można nabyć krążek, który potem trafi do normalnej dystrybucji.

Koncert nie wyczerpuje oczywiście programu obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 27 lipca otwarta zostanie wystawa "Łączność", 1 sierpnia zaśpiewamy (nie)zakazane piosenki, tego samego dnia premierę będzie miał spektakl Agnieszki Glińskiej "Gdzie ty idziesz, dziewczynko". Na 5 sierpnia zaplanowano Marsz Pamięci. Dzień później odbędą się gra miejska "Twoja Klisza z Powstania" i Masa Powstańcza.

Piotr Bakalarski

Jeden z poprzednich koncertów w Parku Wolnościarchiwum TVN24
Pozostałe wiadomości

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Trwa akcja służb, działania skupiają się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się gazu. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci oraz strażacy z Warszawy i okolic biorą udział w akcji ratowniczej w miejscowościach, które ucierpiały wskutek powodzi. Serca i portfele otworzyli też warszawiacy.

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl