Urzędnicy pomogą napisać projekt. Maratony w 15 dzielnicach

Maratony pisania projektówFacebook.com / Budzet Partycypacyjny Warszawa

Najbliższy weekend będzie należał do budżetu partycypacyjnego. W poszczególnych dzielnicach odbędzie się aż 15 maratonów wspólnego pisania projektów. Wezmą w nich udział urzędnicy i eksperci. Doradzą, gdzie złożyć wniosek i jak odpowiednio go wypełnić.

Nowe chodniki, place zabaw czy doświetlanie przejść dla pieszych – mieszkańcy Warszawy już po raz czwarty mają szanse zdecydować, na co wydać część miejskich pieniędzy.

Sam pomysł – choćby najlepszy – to jednak nie wszystko. Niezbędne jest tez dopełnienie formalności. Zainteresowani budżetem muszą złożyć odpowiedni wniosek, określający m.in. lokalizację projektu, jego funkcje czy kosztorys. Nie dla wszystkich jest to proste. Stąd pomysł organizowania maratonów.

Urzędnicy pomogą z formalnościami

"Spotkania mają na celu ułatwienie mieszkańcom Warszawy pisania własnych projektów dotyczących zmian, których chcieliby dokonać w stolicy" – zapowiadają urzędnicy.

"Uczestniczyć w nich będą eksperci i urzędnicy, którzy doradzą, gdzie złożyć projekt, co warto w nim uwzględnić oraz co najważniejsze, jak go odpowiednio opisać i wycenić" - dodają.

W sobotę na wspólne pisanie wniosków zapraszają poszczególne dzielnice. Jako pierwsze wystartują Bielany, gdzie spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00, na parterze urzędu dzielnicy.

Godzinę później (o 10.00), maratony rozpoczną się na Żoliborzu, we Włochach i w Wesołej. Wszystkie w budynkach urzędu.

Białołęka zaprasza na pisanie projektów o godzinie 11.00. Podobnie jak Praga Południe, Praga Północ, Wawer, Rembertów i Targówek.

W samo południe ruszą spotkania w Mokotowie (w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i przy ul. Tynieckiej 40) i na Ursynowie – w urzędzie dzielnicy.

Ostatni maraton odbędzie się na Woli, w urzędzie dzielnicy. Rozpocznie o godzinie 14 i potrwa trzy godziny.

W niedzielę ogólnowarszawski maraton

Zwieńczeniem partycypacyjnych zmagań warszawiaków będzie ogólnomiejski Czwarty Maraton Pisania Projektów do Budżetu Partycypacyjnego. Odbędzie się w niedzielę, w godzinach 12.00-18.00 w "Warsztacie", przy pl. Konstytucji 4.

Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy urzędników, skupionych wokół tzw. stolików tematycznych. Dotyczących na przykład kultury, zieleni czy infrastruktury.

"Dodatkowo przewidziane są prezentacje autorów projektów, którzy opowiedzą o tym, jak udało im się złożyć projekt, na co zwrócić uwagę przygotowując swój pomysł oraz dlaczego warto" – zapowiadają organizatorzy.

Program maratonu:

12:00 – Otwarcie maratonu Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej. 12:15 – Jak zgłosić projekt, na co zwrócić uwagę? 12:30 – Jak uniknąć błędów pisząc projekt do budżetu partycypacyjnego? 13:00 – Jak przeprowadzić diagnozę lokalną przygotowując swój pomysł? 13:30 – Projekty zielone w budżecie partycypacyjnym. 14:00 – Quiz wiedzy o budżecie partycypacyjnym w Warszawie. 15:00 – Inicjatywa lokalna i Miejsca Aktywności Lokalnej. 15:30 – 16:30 – Historie autorów, o tym jak powstawały ich pomysły. 18:00 – Zakończenie maratonu.

Wnioski do budżetu można składać do 23 stycznia. Urzędnicy radzą, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, że do każdego wniosku trzeba dołączyć listę 30 podpisów poparcia. Maraton to dobra okazja, aby takie podpisy zebrać.

Wszystkie projekty, które zostają zgłoszone będą musiały przejść proces weryfikacji. Ta potrwa do 8 maja. Samo głosowanie ruszy natomiast 14 czerwca. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2018 roku.

W najbliższą niedzielę odbędzie się również 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Przygotowania do 25. finału WOŚP
Przygotowania do 25. finału WOŚPTVN24

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com / Budzet Partycypacyjny Warszawa

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal, który był gościem programu "Wstajesz i wiesz", opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl