Uratowali kobietę i małe dziecko. "Warszawa jest z was dumna"

TVN Warszawa

Wykazali się ogromną odwagą Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Dwóch mieszkańców stolicy zostało uhonorowanych za odwagę i szybką reakcję w ratowaniu życia ludzkiego.

Warszawski dzień strażaka obchodzono przy Płaskowickiej na Ursynowie. W uroczystościach z udziałem prezydent stolicy nagrodzono wyróżniających się w służbie strażaków oraz uhonorowano dwóch mieszkańców, którzy zdobyli się na wyjątkową odwagę.

Pierwszy z nich, Piotr Lenart, w kwietniu bieżącego roku uratował na Kępie Potockiej 1,5-roczne dziecko.

- Chwila nieuwagi opiekunki spowodowała, że wózek stoczył się do wody Łachy Potockiej, a dziecko zaczęło się topić. Szybka reakcja przechodzącego obok pana Piotra i podjęta przez niego reanimacja uratowała dziewczynce życie – informuje rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Pomógł kobiecie w metrze

Natomiast Stanisław Rządkowski, w maju udzielił pomocy kobiecie, która wpadła pod wagon metra. Opatrzył ją i udzielił wsparcia psychicznego do czasu dotarcia ratowników.

- Bardzo dziękuję obu panom za taką wspaniałą obywatelską postawę. Warszawa jest z was dumna – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości byli obecni rodzice uratowanego dziecka, którzy także wyrazili olbrzymią wdzięczność panu Piotrowi.

Bezcenne instrukcje telefoniczne

Nagrodzono także wyróżniających się w czasie służby stołecznych strażaków.

St. kpt. Daniel Łukawski w lutym 2016 roku odebrał telefon od mężczyzny w sprawie jego ojca, który stracił przytomność. - Instruowany telefonicznie przez kpt. Łukawskiego syn prowadził skuteczną resuscytację krążeniowo-oddechową ojca do czasu przybycia ratowników. Dzięki doświadczeniu i opanowaniu strażaka możliwe było uratowanie życia człowieka – informuje ratusz.

Asp. Zbigniew Maliszewski w kwietniu bieżącego roku także przez telefon instruował 40-letniego mężczyznę z zawałem serca. Dzięki temu ponownie ratownicy medyczni zdążyli z pomocą.

Uratowali przysypanego

Mł. bryg. Zbigniew Staniszewski przyczynił się do uratowania w październiku 2016 roku człowieka przysypanego ziemią w głębokim na 12 m wykopie przy Kruczej. Brał także udział w akcji gaszenia groźnego pożaru hali magazynowej przy Matuszewskiej.

Natomiast mł. bryg. Grzegorz Kulesza, mł. ogn. Marcin Kruk odznaczyli się odwagą podczas działań ratowniczych w marcu tego roku, kiedy zabezpieczano i stabilizowano naruszony przez silną wichurę krzyż na kościelnej wieży. Akcja była prowadzona na wysokości 50 m.

- Serdecznie gratuluję wszystkim dziś nagrodzonym, awansowanym i przyjętym do służby. Jestem dumna, że w stołecznej straży pożarnej pracują tacy funkcjonariusze. Zapewne dlatego warszawskie jednostki ratowniczo-gaśnicze to krajowa elita przynosząca chlubę naszemu miastu – powiedziała prezydent stolicy.

skw/b