Umowa podpisana. Muzeum Historii Polski ma być gotowe w 2018 roku

WXCAMuzeum Historii Polski na terenach Cytadeli

Muzeum Historii Polski ma zostać otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie dyrektor muzeum Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Umowa została podpisana w siedzibie resortu kultury, w obecności wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Otwarcie Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie, usytuowanej na terenie Cytadeli Warszawskiej, planowane jest na 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Dobry dzień dla historii Polski"

- Mamy dziś dobry dzień dla historii Polski, a także dla naszego ministerstwa, ale przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. To etap, który wieńczy bardzo ciężką pracę, polegającą na dostosowaniu dotychczasowego projektu Muzeum Wojska Polskiego na potrzeby Muzeum Historii Polski. Dziś podpisujemy umowę o projekcie zastępczym, przebudowie koncepcji budynku, stworzonej dla innych potrzeb. Teraz będzie projektowany dla Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy między pracownią WXCA a muzeum.

Budynek zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA. To jej projekt w 2009 r. zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum Wojska Polskiego, które także mieścić się będzie w gmachu Cytadeli. Teraz pracownia dostosuje swój projekt także do potrzeb Muzeum Historii Polski.

"Przyjazna, zielona przestrzeń"

Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Historii Polski, przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla Muzeum Historii Polski. 12 tys. metrów kw. zajmie Muzeum Wojska Polskiego.

- Powstanie park muzealny w warszawskiej Cytadeli, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa muzea, które już w tej chwili istnieją, Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. To będzie przestrzeń otwarta dla warszawiaków, dla całego społeczeństwa. Będzie to bardzo przyjazna przestrzeń, przestrzeń zielona, parking będzie schowany pod ziemią, będą także przestrzenie wystawiennicze pod gołym niebem czy wiatami - zapowiedział wicepremier Gliński.

"10 lat walczymy o pieniądze"

- Już prawie 10 lat walczymy o miejsce i pieniądze na muzeum. W tej chwili możemy wreszcie przystąpić do pracy. Dziś to nie my musimy poganiać naszego ministra, a sami jesteśmy przez niego poganiani. To dla nas zmiana na lepsze - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, dlatego od niego odstąpiono. Zapadła decyzja o umieszczenia muzeum w Cytadeli.

W lipcu ubiegłego roku premier Ewa Kopacz obiecała, że MHP powstanie w listopadzie 2018:

"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"
"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"TVN24

PAP/ło/b

Źródło zdjęcia głównego: WXCA

Pozostałe wiadomości