Ulice zdekomunizowane, przystanki po staremu. "Wprowadzają w błąd"

Nazwy przystanków nie zostały zmienione
Źródło: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wielu patronów, których zdekomunizował wojewoda mazowiecki "patronowało" nie tylko ulicom, ale też przystankom komunikacji miejskiego. Rzymowskiego na Mokotowie, 17 stycznia we Włochach czy Duracza na Bielanach. "Stare nazwy wprowadzają mieszkańców w błąd" - zauważa jeden z radnych i pyta, czy i kiedy zostaną zmienione.

Jak wynika z obliczeń radnego Mokotowa Marcina Gugulskiego, przystanków, które do tej pory "łączyły się" ze zdekomunizowanymi ulicami jest łącznie 29.

Najwięcej zmian na Mokotowie

Najwięcej - bo aż 14 - właśnie na Mokotowie. To między innymi przystanki Bartoszka, które komponowały się z ulicą Franciszka Józefa Bartoszka (zmienioną na Stanisława Pyjasa), Modzelewskiego (gdzie nowym patronem został Jacek Kaczmarski) czy w końcu popularny przystanek Rzymowskiego, którego na pobliskiej arterii zastąpił nowy patron Przemysław Gintrowski.

Podobne przykłady są w innych dzielnicach: Dąbrowszczaków i Batalionu Platerówek na Pradze Północ, Duracza na Bielanach, 1. Praskiego Pułku w Wesołej czy 17 stycznia we Włochach.

"Zmiany nie wymagają wymyślania nowych nazw przystanków, lecz jedynie dość prostego zastąpienia nazw dotychczasowych nazwami odnoszącymi się do nowych nazw ulic, którymi zastąpiono stare" - stwierdza w interpelacji radny Gugulski.

Stare nazwy wprowadzają w błąd

I podkreśla, że obecne nazwy przystanków mogą wprowadzić pasażerów w błąd - zwłaszcza tych, którzy rzadko korzystają z komunikacji albo są przyjezdnymi.

Zmiany dotyczą zresztą nie tylko zespołów przystankowych, ale też rozkładów jazdy.

Co Zarząd Transportu Miejskiego zamierza z tym zrobić? W odpowiedzi na interpelację radnego czytamy, że jednostka wystosowała odpowiednie zapytanie do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Dyrektor Andrzej Franków chciał wiedzieć, czy w związku z nową ustawą ZTM powinien zmieniać nazwy zespołów przystankowych i zrobić korekty w rozkładach.

Jakie zalecenia zostały podjęte w tej sprawie? Na razie żadne. - Zespół Nazewnictwa Miejskiego na posiedzeniu na koniec stycznia ma wypracować stanowisko w tej sprawie - odpowiedział nam Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Spór o dekomunizację

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Rada Warszawy zmieniła jednak tylko sześciu patronów. W efekcie w listopadzie wojewoda mazowiecki wydał zarządzenia o przemianowaniu nazw aż 47 ulic. To m.in.: al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa.

Rada miasta, głosami Platformy Obywatelskiej, postanowiła zaskarżyć wszystkie decyzje o zmiany nazwy do sądu administracyjnego.

CZYTAJ TAKŻE O SPORZE MIĘDZY RADĄ MIASTA W WOJEWODĄ DOTYCZĄCĄ ULICY LECHA KACZYŃSKIEGO:

Wojewoda i radni - Trasa Łazienkowska

Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Wojewoda o swojej decyzji
Wojewoda o swojej decyzji
Teraz oglądasz
Wojewoda o działaniach miasta
Wojewoda o działaniach miasta
Teraz oglądasz
Uzasadnienie wojewody
Uzasadnienie wojewody
Teraz oglądasz
Wojewoda o zmianach w nazwach ulic
Wojewoda o zmianach w nazwach ulic
Teraz oglądasz
Radni Platformy Obywatelskiej o decyzji wojewody
Radni Platformy Obywatelskiej o decyzji wojewody
Teraz oglądasz
PO zapowiada odwołanie do sądu w sprawie
PO zapowiada odwołanie do sądu w sprawie
Teraz oglądasz

Wojewoda i radni - Trasa Łazienkowska

kw/b

Czytaj także: