Tu wszystko jest automatyczne. Ruszyła toaletowa rewolucja

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTak wygląda nowa toaleta

W Parku Agrykola uruchomiono pierwszą z serii automatycznych toalet miejskich, które w najbliższych latach mają pojawić się w Warszawie.

Szalet stoi pomiędzy ulicą Agrykola i aleją Tomasza Hopfera. Inaugurację zaplanowano w sobotę w samo południe. Nasz reporter pojechał na miejsce jeszcze przed wyznaczonym terminem.

- Trwa jeszcze ustawianie czujników – relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. Na miejsce wrócił po godzinie 14. – Toaleta działa. Automatycznie jest też czyszczona po użyciu. Na miejscu są pracownicy, którzy monitorują działanie toalety – powiedział Marcinczak.

Nie było kolejki do nowego obiektu.

Toaleta w parku ma być dostępna za darmo przez miesiąc. Według urzędników tyle potrwa czas testów (uwagi można zgłaszać dzwoniąc na numer 19 115).

Zmywana podłoga

Co jest wyjątkowego w tej toalecie? "Automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samoistnie zmywana podłoga, każdorazowo myta i dezynfekowana muszla klozetowa, a także sensory, które samoczynnie uruchomią dozownik mydła, suszarkę, a także wodę w kranie umywalki" – zachwalał ratusz w komunikacie wysłanym do mediów. W środku jest też przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Automatyka toalet ma też powiadomić o awarii czy kończącym się papierze w dozowniku. Obiekt ma być dostosowany również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Długa droga

Jak już pisaliśmy, prace nad planowaniem, projektowaniem i budową sieci automatycznych toalet w Warszawie ciągną się już trzeci rok. Dlaczego tak długo?

- Może to się wydawać śmieszne, że cyzelujemy toaletę, ale w mojej ocenie po jakości toalet miejskich poznaje się jakość miasta. To jest trochę tak, jak w mieszkaniu. Pamiętam anegdotę, którą mi kiedyś opowiedział, że jak Bohdan Pniewski projektował willę dla sanacyjnego generała, to zapytał go o wytyczne i potrzeby a generał powiedział, że ma tylko jedną prośbę - zaprojektować muszlę ustępową w taki sposób, żeby można było do niej wrzucić bukiet róż i spuścić z wodą. Ot taka ułańska fantazja, której my nie uprawiamy, bo inne szczegóły są dla nas ważne, ale podobnie jak generał, szczególną uwagę, większą niż na innych zadaniach, przywiązujemy do tego przybytku – tłumaczy Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni, który odpowiada za program budowy toalet. Produkowane są już kolejne cztery toalety. Zostaną ustawione: nad Wisłą, na żoliborskim odcinku bulwaru, w pobliżu mostu Gdańskiego; w parku u zbiegu ulic Kruczkowskiego i Książęcej; na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta, a także przy Czerniakowskiej, w rejonie skweru Iringha. "Do końca roku ATM zostaną ustawione w 10 lokalizacjach. Kolejnych 9 przewidziano do montażu do połowy 2018 roku, a pozostałych 30 kabin będzie ustawionych do końca 2019 roku" – podaje urząd miasta. ran