Trzy oferty przetargowe na budowę Muzeum Historii Polski

Wstępna wizja Muzeum Wojska Polskiego / Pracownia WXCA
Wstępna wizja Muzeum Wojska Polskiego / Pracownia WXCA
Źródło: Pracownia WXCA

Trzech wykonawców złożyło swoje oferty na budowę Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. W środę odbyło się publiczne otwarcie ofert złożonych w przetargu. Najniższa oferta jest jednak droższa aż o 85 milionów złotych od kwoty, którą na budowę chce przeznaczyć inwestor.

- Oferty zostały złożone przez: konsorcjum firm: HOCHTIEF Polska S.A. i WARBUD S.A. ( na kwotę 635 654.631,09 złotych), konsorcjum firm: IDS-BUD S.A. i MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k. ( na kwotę 565 800.000 złotych) oraz Budimex S.A. ( na kwotę 565 480.000 złotych) - podało Muzeum Historii Polski.

Wszystkie te oferty przekraczają jednak budżet założony przez inwestora, który na budowę chciał przeznaczyć 480 milionów złotych.

Muzeum zostanie wybudowane na terenie tzw. Cytadeli Muzeów. Znajdą się tam istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, a także projektowane nowe siedziby Muzeum Wojska Polskiego i właśnie Muzeum Historii Polski. Na ponad 30 hektarach zaplanowano również miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Powierzchnia budynku muzeum będzie miała około 44 tysiące m kw., z tego 8 tysięcy m kw. będzie przeznaczone na magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Wojska Polskiego.

Muzea wokół placu

W centralnej części kompleksu ma znaleźć się plac. Pod placem zaprojektowano dwukondygnacyjny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów. Nowe muzea znajdą się wokół placu: od południa i północy zlokalizowane zostaną dwa pawilony, w których znajdą się pomieszczenia Muzeum Wojska Polskiego, natomiast centralnie od wschodu stanie duży gmach Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do jego głównych zadań należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i zagranicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna.

Od czasu powołania wciąż czeka na stałą siedzibę.

Zobacz też: Zdjęcia zapomnianego fotografa. Tak miasto podniosło się z ruin

Muzeum Powstania / Kolekcja Jabrzemskiego

Muzeum Powstania / Kolekcja Jabrzemskiego

Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
"Po wojnie dokumentował zburzoną Warszawę"
"Po wojnie dokumentował zburzoną Warszawę"
Teraz oglądasz
"Kolekcja liczy 17 zestawień zdjęciowych"
"Kolekcja liczy 17 zestawień zdjęciowych"
Teraz oglądasz
Jan Ołdakowski o kolekcji
Jan Ołdakowski o kolekcji
Teraz oglądasz
Ryszard Mączewski o najciekawszych zdjęciach
Ryszard Mączewski o najciekawszych zdjęciach
Teraz oglądasz

Muzeum Powstania / Kolekcja Jabrzemskiego

PAP/bb/pm

Czytaj także: