Umowę na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego pawilonu wystawienniczego na terenie Muzeum Treblinka podpisano w środę. Zadanie powierzono warszawskiej pracowni Bujnowski Architekci. Nowy budynek powstanie obok istniejących zabudowań. Zaplanowany został na planie prostokąta o powierzchni użytkowej 1800 metrów kwadratowych. Będzie miał dwie kondygnacje, w tym jedną podziemną. Pracownia Bujnowski Architekci przygotuje teraz dokumentację projektowo-kosztorysową i wykonawczą, a następnie będzie sprawować nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji.
- Muzeum Treblinka jest wyjątkowym miejscem na mapie Mazowsza nie ze względu na ofertę, ale na trudną i smutną historię, którą prezentuje kolejnym pokoleniom. Priorytetem przy wyborze koncepcji było, aby nowy gmach w żaden sposób nie zaburzył spokoju tego miejsca. Liczymy, że już w 2023 roku przystąpimy do realizacji inwestycji. Jej wartość oszacowana została na ponad 20 milionów złotych, z czego połowę pokryją środki z budżetu województwa, a drugą połowę z budżetu państwa - powiedziała cytowana w komunikacie członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Kilka stref w nowym pawilonie
Nowy pawilon będzie podzielony na kilka stref. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala dla rzeźb Samuela Willenberga. W strefie obsługi zwiedzających będzie się mieścić sala wielofunkcyjna dla 100 osób oraz trzy sale edukacyjne. Dodatkowo w budynku znajdą się strefa modlitewna, strefa biurowo-administracyjna, w tym archiwum i biblioteka, a także strefa magazynowa oraz komunikacyjna z sanitariatami i zapleczem technicznym.
Koncepcję architektoniczną budynku przybliżył jej współautor, architekt Piotr Bujnowski. - Na początku widzimy pojedynczą długą i wysoką czterometrową ścianę - mur z cegły w którym jest tylko jeden otwór. Wchodzimy przez niego na otwarty od góry dziedziniec wewnętrzny, widzimy tylko niebo. Tu mamy chwilę oddechu, odseparowania się od otoczenia. Następnie wchodzimy do samego budynku. Znajduje się w nim sekwencja pomieszczeń murowanych z ręcznie formowanej cegły. Począwszy od holu głównego, poprzez sale wystawowe i sale edukacyjne przechodzimy przez budynek. Zapoznajemy się z wystawą i historią miejsca, a następnie nie wracając drugi raz do holu, inną niezależną drogą wychodzimy bezpośrednio w kierunku terenu obozu zagłady na zewnętrzną ścieżkę pamięci. Każdy kto będzie nią przechodził, będzie musiał zmierzyć się z przejmującą historią tego miejsca - opisywał Bujnowski.
Muzeum w miejscu obozu zagłady
Od 2018 roku Muzeum Treblinka jest instytucją kultury prowadzoną wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszty inwestycji zostaną pokryte po połowie przez obu organizatorów. Do tej pory samorząd województwa przeznaczył na ten cel 200 tysięcy złotych, do 2025 roku zaplanowanych jest kolejnych ponad 12 milionów złotych.
W położonej nieco ponad 100 kilometrów na wschód od Warszawy Treblince w 1942 roku Niemcy wybudowali obóz zagłady. Zamordowano w nim około 900 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia, ogromną większość z nich stanowili obywatele II Rzeczypospolitej.
Przeczytaj również: Cricoland, Jarmark Europa i tekturowy Wałęsa. Muzeum poszukuje zdjęć Warszawy z lat 90:
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego