Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

To nie koniec zmian w ratuszu. Potoroczyn wiceprezydentem?

Najnowsze


Paweł Potoroczyn, odwołany niedawno dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, jest kandydatem na wiceprezydenta u Hanny Gronkiewicz-Waltz – spekuluje "Gazeta Stołeczna". Zwolnienia grożą także stołecznemu konserwatorowi zabytków i szefowi Biura Architektury.

W czwartek informowaliśmy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz pożegnała się z dwójką swoich zastępców: Jarosławem Jóźwiak i Jackiem Wojciechowiczem. Miejsce Jóźwiaka zajął Witold Pahl, pozostał wakat po Wojciechowiczu. Nazwisko ma być znane w przyszłym tygodniu.

Według informacji "Stołecznej", prezydent Warszawy ma trzech kandydatów na tę funkcję. Jednym z nich ma być Paweł Potoroczyn wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, którego w tym tygodniu odwołała wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Na giełdzie nazwisk miało też paść nazwisko dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego, ale sam zainteresowany zdementował plotkę.

Zmienią dwóch dyrektorów

Niepewna jest także przyszłość wieloletniego szefa Biura Architektury Marka Mikosa. W przyszłym tygodniu ma być ogłoszony konkurs na to stanowisko. Gazeta donosi, że prawdopodobna jest wymiana powszechnie krytykowanego stołecznego konserwatora zabytków Piotra Brabandera. Jego miejsce miałby zająć zastępca - Michał Krasucki. "Stołeczna" ujawnia też, że "posadą w strukturze miasta", którą Gronkiewicz-Waltz miała zaproponować odchodzącemu Wojciechowiczowi, była prezesura Metra Warszawskiego. Ten transfer miał jednak zablokować wiceprezydent Michał Olszewski, który jest w miejskiej spółce szefem rady nadzorczej.

"Wojciechowiczowi zaproponowano więc Tramwaje Warszawskie, ale odmówił" – twierdzą dziennikarze "Stołecznej".

Zaczęło się od działki w centrum

Polityczne trzęsienie ziemi w ratuszu to efekt afery reprywatyzacyjnej. Wywołały ją informacje o pochopnym zwrocie wartościowej działki na placu Defilad trójce prawników. Początkowo prezydent stolicy broniła swoich podwładnych, potem zaczęła ich zwalniać: szefa Biura Gospodarki Nieruchomościami i trójkę jego urzędników, wreszcie dwóch wiceprezydentów. Wszystkie nieprawidłowości przy reprywatyzacji ma wyjaśnić zewnętrzny audyt. Swoje postępowania prowadzi także prokuratura.

Prezydent Warszawy o nowych procedurach reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/13

b