Te budynki mają być chronione. Długa lista Krasuckiego


Już niebawem gminna ewidencja zabytków może się powiększyć o ponad pół setki obiektów. – To przełomowy moment w pracach nad nową listą – nie ukrywa Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Listę ujawnił podczas wtorkowego spotkania w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Jedną z pierwszych rzeczy, jaką się zająłem obejmując stanowisko zastępcy stołecznego konserwatora zabytków, było sporządzenie listy obiektów modernistycznych, powstałych głównie po 1956 , które należałoby chronić – powiedział Michał Krasucki.

Co daje wpis do ewidencji? - Obiekty muszą być ujęte w projekcie planu miejscowego, a potem w planie miejscowym. Wpis daje też konserwatorowi kontrolę z mocy prawa budowlanego. Jakiekolwiek pozwolenie na budowę musi być uzgadniane z konserwatorem zabytków – wyjaśnił wicekonserwator. Wpisu do ewidencji nie należy mylić z wpisem do rejestru – to najdalej idącą, ale tez najrzadziej stosowana, forma ochrony zabytku w polskim prawie.

Decyzja w rękach prezydent stolicy

Przyspieszenie prac nad spisem było możliwe dzięki nowemu okólnikowi generalnego konserwatora zabytków. Poprzednia interpretacja wiceministra kultury Piotra Żuchowskiego z 2012 nakazywała wykreślanie z ewidencji obiektów, które funkcjonowały na liście dóbr kultury współczesnej. W praktyce takie skreślenie pozbawiało służby konserwatorskie realnej możliwości ochrony budynku. Treść okólnika został odwrócona przez nową wiceszefowa resortu, a zarazem generalnego konserwatora Magdalenę Gawin (wpis na listę dóbr kultury musi się równać z wpisem do ewidencji). - Czekałem na to kilka miesięcy - przyznał Michał Krasucki.

Urzędnik planuje, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy spis zostanie przedstawiony prezydent Warszawy, bo to ona dokonuje wpisu do ewidencji. Jednocześnie zastrzega, że lista nie jest na razie zamknięta. Zachęca do zgłaszania swoich propozycji oraz zapowiada dyskusję ze specjalistami ze Stowarzyszenia Architektów RP.

Wybranych obiektów jest 54. Nasza lista jest krótsza, ponieważ pod niektórymi numerami kryje się więcej niż jeden budynek (chodzi głównie o osiedla).

1.Kościół św. Zygmunta przy pl. Konfederacji 2.Zajezdnia służby zdrowia przy Woronicza 19 3.Dom Książki Uniwersus –przy Belwederskiej 20/22 4.Kościół św. Andrzej Boboli przy Rakowieckiej 5.Most Gdański (część zachodnia) 6.Pawilon wystawowy SARP przy Foksal 2 7.Dom przy Kredytowej 8 8.Dom Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Wiejskiej 9 9.Dom Artysty Plastyka przy Mazowieckiej 11a 10.Akadamia Muzyczna przy Okólnik 8 11.Dom Chłopa przy pl. Powstańców Warszawy 12.Budynek przy Szwoleżerów 10 13.Kawiarnia Rozdroże, przy Al. Ujazdowskich 14.Pensjonat Zgoda przy Szpitalnej 1 15.Dom Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Matejki 4 16.Wieżowiec Intraco 2 17.Dom wielomieszkaniowy przy Koziej 9 18.Chabówka przy ul. Rajców 19.Pawilon badawczy Wydziału Chemii UW Koszykowa 75 20.Ambasada Finlandii przy ul. Chopina 4/8 21.Ośrodek obliczeniowy Zeto przy al. Niepodległości 22.Bar pod Zamkiem, pl. Zamkowy 10 23.Muzeum Plakatu w Wilanowie 24.Bar Wenecja 25.Dom przy Szaniawskiego 3 26.Układ urbanistyczny osiedla Szwoleżerów 27.Osiedle Sady Żoliborskie 28.Osiedle przy Sanockiej 10 29.Pawilon dawnego Hotelu Powiśle (dziś Syreni Śpiew) przy Szarej 30.Dom Spółdzielni PAN przy Wiejskiej 20 31.Yacht Club Polski przy Wale Miedzeszyńskim 377 32.Szkoła Rzemiosł przy Felińskiego 13 33.Kino 1 Maj przy Podskarbińskiej 4 34.Układ urbanistyczny ronda Waszyngtona 35.Dom przy Karowej 18a 36.Dom pogrzebowy na Powązkach Wojskowych 37.Pawilon tenisowy na Warszawiance przy Merliniego 2 38.Wojskowy Krasińskiego 54 39.Instytut Techniku Budowlanej przy Filtrowej 1 40.Osiedle Torwar – bloki przy Górnośląskiej i Fabrycznej 41.Blok przy Grójeckiej 19/21 42.Blok "Młotek" przy Smolnej 8 43.Dom mieszkalny Kaniowskiej 21 44.Fabryka Dźwigów ZREMB przy Postępu 21

Nad tymi obiektami konserwator jeszcze się waha: 45.Teatr Żydowski przy pl. Grzybowskim 46.Rezydencja ambasadora Wielkiej Brytanii przy Bagateli 47.Pawilon stołówki przy dawnej fabryce WIS 48.Dom Towarowy Merkury przy Słowackiego 49.Osiedle Zatrasie 50.Trybuny Spójni przy Potockiej 51.Osiedle Przyczółek Grochowski

Zobacz archiwalny materiał o Emilii z programu "Czarno na Białym":

Co dalej z Emilią?
Co dalej z Emilią?TVN24

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia