Otwock kupuje węgiel w Gdańsku, w tydzień sprzedali 60 ton

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24
Wiceprezydent Otwocka o dostawie tańszego węgla dla mieszkańców
Wiceprezydent Otwocka o dostawie tańszego węgla dla mieszkańcówTVN24
wideo 2/3
Wiceprezydent Otwocka o dostawie tańszego węgla dla mieszkańcówTVN24

Maksymalnie dwie tony węgla na jedno gospodarstwo domowe w cenie 2900 lub 2950 złotych za tonę - to propozycja samorządu w Otwocku. Miasto kupiło węgiel sprowadzony z Kolumbii, przyjechał do Otwocka z Gdańska. Mieszkańcy przyznają, że wcześniej kupowali nawet dwa razy więcej, ale cena proponowana przez samorząd wciąż zmusza ich do oszczędzania.

Otwock odpowiedział na apel rządu i, przy współpracy z PGE oraz miejskimi spółkami OZEC i OPWiK, uruchomił na terenie PSZOK przy ulicy Kraszewskiego 1 sprzedaż węgla.

- Węgiel jest dostępny dla mieszkańców Otwocka. Pierwotnie było go 120 ton, a 60 ton w ciągu tygodnia już zostało zakupione - powiedział na antenie TVN24 reporter Sebastian Napieraj.

"Mamy cztery tysiące palenisk"

Paweł Walo, wiceprezydent Otwocka, pytany w poniedziałek przez reportera TVN24 o zainteresowanie mieszkańców samorządowym węglem, odpowiedział: - Dzisiaj od rana bardzo dużo ludzi przyszło po ten węgiel, zakupić go, więc myślę, że to była bardzo dobra decyzja, że postanowiliśmy zabezpieczyć naszych mieszkańców, umożliwiając im zakup węgla po niższej cenie - ocenił Walo. – W tej chwili mamy cztery tysiące gospodarstw opalanych węglem (czyli gospodarstw ogrzewających się węglem - red.).

Zapewnił też, że jeżeli będzie potrzeba zwiększenia ilości węgla, samorząd nie będzie miał problemu z jego dostarczeniem mieszkańcom.

Dodał, że każdy, kto będzie chciał zakupić węgiel, będzie miał taką możliwość. Wskazał też, że większość osób jego zdaniem już wcześniej przygotowała się na możliwe problemy z dostępnością węgla. - Może już wcześniej kupowali, obawiając się kryzysu energetycznego. Mieszkańcy mają również prywatne składy, przy których mają jakieś rabaty - mówił.

Węgiel przyjeżdża do Otwocka z Gdańska

Za węgiel klasy orzech mieszkańcy zapłacą 2900 złotych brutto, a za ekogroszek 2950 złotych brutto. Skąd taka cena? – Wynika z tego, że kupujemy w Gdańsku tonę węgla za 2100 złotych, do tego dochodzą podatki, transport z Gdańska i inne koszty pochodne plus marże – powiedział wiceprezydent. Dodał, że marża wynosi około dwóch procent, czyli około 40 złotych na jednej tonie.

Potwierdził też, że wszystkie koszty związane z tym, żeby węgiel przywieźć do Otwocka, wchodzą już w cenę, którą płacą mieszkańcy. Jakie są koszty przywiezienia węgla w pierwszym rzucie? – Koszt transportu z Gdańska jest to około 200-250 złotych na tonie - wyliczył wiceprezydent.

Jak cena zaproponowana przez gminę, ma się do obietnic rządowych, że cena tony węgla nie wyniesie więcej niż dwa tysiące złotych? – My, samorządowcy musimy zrobić wszystko, żeby w istniejących warunkach zapewnić węgiel mieszkańcom. Pytanie to bardziej do rzecznika rządu niż do nas, samorządowców – powiedział wiceprezydent. Wskazał, że samorząd czeka też na jakiś ruch ze strony rządu w tej sprawie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sasin o cenie węgla z importu: chcemy spowodować, żeby była niższa>> - Zawsze kupowałem cztery (tony - red.), trochę zostawało, a teraz trzeba zaoszczędzić - mówi jeden z mieszkańców Otwocka, który przyjechał w poniedziałek kupić węgiel. Skomentował też cenę, którą proponuje samorząd. - Mi się wydaje, że to są duże ceny. Raptem, żeby dwa tysiące węgiel skoczył do góry, no to jest coś nie tak - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24. Dodał, że prywatnie ceny węgla sięgają już około czterech tysięcy złotych.

- Wezmę tonę, bo taka jest potrzeba na razie. Trzeba rozumieć sytuację też - przyznał inny mieszkaniec. - Trzy tony potrzebuję, to tak skromnie - powiedział.

Prezydent Otwocka: zainteresowanie jest ogromne

W piątek gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Otwocka Jarosław Margielski. - Zainteresowanie jest ogromne, dziennie dzwoni około 150 osób z prośbą o informację o zakupie - mówił. W jaki sposób Otwock pozyskuje węgiel? - Własnym transportem dostarczamy węgiel, który zakupujemy od PGE Paliwa. Przysługują dwie tony na gospodarstwo domowe, w cenie 2900 za tonę - tłumaczył Margielski. Dodał, że informację o takiej możliwości dostał korespondencyjnie od PGE Paliwa.

Kto konkretnie realizuje zadanie? - Zajmuje się tym gminna spółka prawa handlowego Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej, która w ramach działalności sektorowej ma również dostarczenie ciepła i obrót paliwem stałym - wyjaśnił prezydent Margielski. Zastrzegł, że miejska spółka jest w tym wypadku (artykułem 365) zwolniona z ustawy o zamówieniach publicznych (dlatego nie musi organizować długotrwałych przetargów).

Dalej doprecyzował, że węgiel jest transportowany bezpośrednio z Portu Północnego w Gdańsku przez firmę, która pracuje na zlecenie otwockiego magistratu.

- Niezwłocznie chcieliśmy uruchomić dystrybucję. Nie róbmy z tego prostego zdania problemu, jakby to było zadanie z fizyki kwantowej do rozwiązania. Wysłanie kilku transportów, zorganizowanie placu do dystrybucji plus uruchomienie kasy fiskalnej jest możliwe. A jeśli chodzi o gminy, które są mniejsze i nie dysponują taką spółką, mogą zawiązywać porozumienia międzygminne. My dzisiaj zawarliśmy takie porozumienie z gminą Osieck - przekonywał.

Prezydent Otwocka: własnym transportem dostarczamy węgiel
Prezydent Otwocka: własnym transportem dostarczamy węgielTVN24

Oglądaj "Fakty po Faktach" w TVN24 GO>>

"Skorzystaliśmy z oferty"

W ubiegły poniedziałek na terenie PSZOK w Otwocku odbyła się konferencja prasowa wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych na temat dystrybucji węgla dla mieszkańców przez samorządy. W konferencji uczestniczył także prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski i prezydent Otocka Jarosław Margielski.

- Problem braku dostępności węgla dotyka także otwocczan. Dlatego skorzystaliśmy z oferty, którą umożliwił rząd i uruchomiliśmy dystrybucję węgla kamiennego dla mieszkańców naszego miasta. Jest to blisko 5 tysięcy palenisk (wiceprezydent Walo doprecyzował w poniedziałek, że to jednak około 4 tysiące palenisk - red.) opalanych paliwem stałym. Działania rozpoczęliśmy niezwłocznie i w ciągu 48h od podjęcia decyzji skład węgla jest gotowy i dystrybucja detaliczna została uruchomiona - mówił na konferencji prezydent Jarosław Margielski.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Otwock

Pozostałe wiadomości

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl