Tak się żyło w demoludach. Wyłącz system

Wyłącz system
Wyłącz system
Źródło: mat. organizatora
Wystawy, filmy, spotkania, historyczne spacery, a na finał wielka Fiesta w Koneserze. Program tegorocznego, piątego już, Święta Wolności Wyłącz System zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

5. edycja Wyłącz system zadedykowana jest mieszkańcom "krajów demokracji ludowej", zwanym potocznie "demoludami".

- Zabierzemy Państwa w podróż w przeszłość, odsłonimy kulisty działania systemów totalitarnych, państwowej propagandy, służby bezpieczeństwa, przypomnimy, jak buntowano się i walczono przeciwko zniewoleniu w krajach bloku sowieckiego (NRD, Czechosłowacji, Polsce, Rumunii, Jugosławii i na Węgrzech) oraz jak wyglądało życie codzienne w czasach przełomu – upadku komunistycznego - zapraszają organizatorzy.

W Domu Spotkań z Historią już można oglądać wystawę "Havel na wyciągnięcie ręki", poświęconą byłemu prezydentowi Czechosłowacji, a później Czech. Druga z ekspozycji "Chcemy być wolni! Powstanie ludowe w NRD 17 czerwca 1953" opowiada o historii buntu obywateli NRD przeciwko komunistycznej władzy.

Zdigitalizują wspomnienia

Dom Spotkań z Historią przygotował też przegląd filmów Rafaela Lewandowskiego. Obejrzymy m.in. "Piosenka i życie", dokument stawiający pytanie czy współczesna Polska koresponduje z ideałami założycieli i członków "Solidarności", oraz fabularnego "Kreta". Przez cały weekend trwać będzie akcja społeczna Europeana 89. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia prywatnych pamiątek związanych z okresem transformacji ustrojowej (zdjęcie, film, nagranie audio, wiersz, list etc.). - My je zdigitalizujemy i od razu zwrócimy oryginał. Powstała dokumentacja stworzy społeczne archiwum dostępne na stronie www.europeana1989.eu – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Historyczne spacery po Pradze

Sporo będzie działo się także w dawnej Wytwórni Wódek Koneser. Przy Ząbkowskiej zaplanowano przegląd filmów pod gołym niebem "Witamy w demoludach". Obejrzymy dobrze znane obrazy, jak "Ojciec w podróży służbowej" Emira Kusturicy czy "Kolę" Zdenka Sveraka, ale także mniej znane, a równie ciekawe, pozycje. Wśród nich "Życie Agenta", węgierski dokument o pracy tajnej policji stworzony na podstawie materiałów instruktażowych dla funkcjonariusze bezpieki.Dla tych, którzy historię wolą odkrywać czynnie, przygotowano spacery śladami PRL po Pradze. Jeden ze spacerów zatytułowano "Jak lewy system łamał sobie zęby na prawym brzegu, czyli jak nowy ustrój chciał zmienić Starą Pragę". Czego się spodziewać? - Opowiemy o kołchoźnikach na ścianach, o roli reklamy w systemie niedoboru, o peerelowskiej walce z burżuazyjną architekturą, o piknikach "Trybuny Ludu", o tym gdzie Waldorff ze Szpilmanem spali pod jednym fortepianem oraz o roli Bazaru Różyckiego w walce o wolny rynek – reklamują organizatorzy.

Na finał wielka Fiesta

Ukoronowaniem Święta Wolności będzie jak co roku Fiesta. W dawnej fabryce Konesera o dobrą atmosferę zadbają ekipy z klubów Sen Pszczoły i Czysta Ojczysta. Zagrają: Bubliczki, Warsaw Balkan Madness, Green Jesus, Fifki, Sonar Soul, Stare Piosenki i Strefa Rytmu.

Impreza upamiętnia pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu 4 czerwca 1989 r.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Tak bawiliśmy się 2 lata temu:

Wyłącz system!

b/mz

Czytaj także: