Noc Muzeów, jak co roku, przyciągnęła tłumy warszawiaków. Największe kolejki ustawiały się tradycyjnie do Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego, gdzie jedną z największych atrakcji był odrestaurowany obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
- Frekwencja jest znakomita. Przed Muzeum Narodowym są tłumy. Kolejka ustawiała się tu już o 17:00 - relacjonował po południu Arkadiusz Wierzuk reporter TVN24
W Muzeum Narodowym znów można było oglądać "Bitwę pod Grunwaldem", która przez ostatnie 2 lata przechodziła renowację. Dziś została udostępniona dla zwiedzających. Tak jak obrazy, które zostały skradzione w czasie II wojny światowej, a niedawno odzyskane m.in. "Pomarańczarka" Gierymskiego.
Zwiedzanie Muzeum Narodowego
Zwiedzanie Muzeum Narodowego
Otwarte nawet do 3:00
Jednak nie tylko Muzeum Narodowe i Wojska Polskiego było wczoraj czynne. 209 placówek otworzyło swoje drzwi. Nie tylko muzea, ale wiele instytucji publicznych, wśród nich: Pałac Prezydencki, Belweder, kancelaria premiera, sejm. Wszędzie będzie można zobaczyć coś ciekawego.
- W Belwederze m.in. Salę Lustrzaną, gdzie marszałek Piłsudski układał pasjansa. W kancelarii można zobaczyć gabinet premiera. Można zobaczyć też MSWiA. Ministerstwo po raz pierwszy otworzyło swoje wnętrze w czasie Nocy Muzeów – mów reporter TVN24.
Można było zwiedzić pokoje, w których w czasie stanu wojennego odbywały się narady. Otwarte były również podziemia MSWiA i korytarze ministerstwa.
Przed Muzeum Narodowym reporter TVN24 rozmawiał z czekającymi w kolejce ludźmi. Na pytanie dlaczego tak wielu warszawiaków bierze udział w Nocy Muzeów, jedna z pań przyznała z rozbrajajacą szczerością: - Jak za pieniądze to ludzie nie mają czasu, a jak za darmochę to przychodzą. Stęsknili się ludzie za kolejkami. No i jak u was się mówi: "Naród czasem chce się odchamić".
"Naród chce się odchamić"
Zabawa w Muzeum Wojska Polskiego
Zabawa w Muzeum Wojska Polskiego
Jak dojechać do muzeów?
Tradycyjnie do wszystkich placówek można było dojechać dzięki specjalnej bezpłatnej komunikacji, którą uzupełniały 24 zabytkowe "ogórki”.