Szkołę specjalną przenieśli do starego pałacu. Rodzice narzekają: brak podjazdu, tynk się sypie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24
Pałac Sapiehów
Pałac Sapiehów
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Pałac Sapiehów Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy numer 9 został tymczasowo przeniesiony do pałacu Sapiehów. Urzędnicy tłumaczą to remontem, ale rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa w tymczasowej lokalizacji. - Jeżeli w tym miejscu dojdzie do nieszczęścia, będzie to wynikiem braku przystosowania lokalu do wymogów placówki specjalnej - mówi jedna z matek. 

Siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 9 od września została przeniesiona na Zakroczymską, do pałacu Sapiehów. Miejscu urzędnicy tłumaczą to złym stanem technicznym budynku przy Paska 10 (stała siedziba SOSW nr 9). Ale rodzice twierdzą, że i tymczasowa placówka pozostawia wiele do życzenia.

"Brak przystosowania lokalu" 

"Z dniem pierwszego września, dzieci zostały przeniesione do zimnego i nieprzystosowanego do - potrzeb kilkuset niepełnosprawnych dzieci pałacu" – napisała do redakcji Kontaktu 24 jedna z matek. "Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że po prawie półrocznej przerwie w nauce, nie byliśmy o niczym informowani. Gdybym wiedziała, to szukałabym dla mojej córki innego miejsca" – dodała.

I zwróciła uwagę na: brak podjazdu pod budynek dla osób niepełnosprawnych, sypiący się tynk z balkonu, to, że główne wejście podtrzymywane jest, jak opisała, "jakąś metodą chałupniczą - wspornikami drewnianymi i łączeniami metalowymi", nierówne podłogi i schody, metalowe progi przed wejściem do na przykład łazienki, liczne zakamarki.

"To jest gigantyczny teren, w którym bardzo szybko może dojść do nieszczęścia, autystyczne dzieci potrafią się tak schować, że z trudem można je odnaleźć. Jak dojdzie do dramatu, będzie już za późno" – skomentowała.

Ratusz: Remont na Paska był potrzebny

O wyjaśnienia poprosiliśmy stołeczny ratusz. - Dotychczasowa siedziba ośrodka wymaga przede wszystkim dostosowania dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach, w budynku są bariery architektoniczne i utrudnienia w dostępie do części obiektu, między innymi brak windy – informuje Karolina Gałecka. rzeczniczka stołecznego ratusza.

Szkoła musi być także, jak dodaje rzeczniczka, zgodnie z zaleceniami, dostosowana do aktualnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, sanepidu, ochrony środowiska. - Ponadto w budynku przy Paska należy dokonać wymiany starych pieców olejowych i innych instalacji, w szczególności kanalizacji - tłumaczy dalej rzeczniczka.

"Przeprowadzka była konsultowana"

Karolina Gałecka zastrzega jednocześnie, że przeprowadzka była z rodzicami uzgadniana. - Przeprowadzka, w tym jej termin w okresie przerwy wakacyjnej, uzgodniona była z dyrekcją placówki, a Biuro Edukacji przekazało dodatkowe środki finansowe na ten cel. Rodzice uczniów zostali poinformowani o tym fakcie z odpowiednim wyprzedzeniem, to jest zgodnie z przepisami minimum sześć miesięcy wcześniej – zapewnia.

Ratusz nie ma również wątpliwości co do stanu technicznego pałacu Sapiehów. - Budynek przy Zakroczymskiej 9 od wielu lat był wykorzystywany na działalność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 im. Ottona Lipkowskiego. Spełniał wszystkie swoje funkcje, między innymi posiadał odpowiednio wyposażone sale lekcyjne, świetlice, gabinety, pełen blok żywienia i rozbudowany teren sportowy. Jego zaletą jest również korzystne położenie komunikacyjne placówki. Budynek jest przestronny, a liczba sal lekcyjnych i terapeutycznych umożliwia normalną realizację zajęć oraz zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla uczniów. Pozwala także na zachowanie dystansu społecznego i izolacji podczas pandemii – wylicza rzeczniczka.

- Przenoszenie szkół do siedzib tymczasowych na czas remontu jest niezbędne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo uczniów, ich komfort nauki, ale także na czas trwania modernizacji obiektu. Gdyby nie było takiej możliwości. wówczas remonty przebiegałyby etapowo i w związku z tym czas ich trwania byłby bardzo wydłużony, albo kompleksowe remonty nie byłyby w ogóle możliwe – dodaje rzeczniczka.

Remont, według ratusza, potrwa do końca 2021 roku.

Autorka/Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl