Najnowsze

Samorząd adwokacki prześwietli kontrowersyjny zwrot działki

Najnowsze

Ryszard Kalisz był gościem programu "Jeden na Jeden"
TVN24Ryszard Kalisz był gościem programu "Jeden na Jeden"

Pierwszy zastępca rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorz Fertak wszczął postępowanie dyscyplinarne dotyczące udziału adwokatów w tzw. sprawie reprywatyzacyjnej - poinformował PAP rzecznik dyscyplinarny Rady mec. Krzysztof Wąsowski.

Od końca sierpnia prowadzone było postępowanie wyjaśniające wobec jednego z adwokatów, wszczęte po doniesieniach medialnych.

Postępowanie dyscyplinarne

Jak wyjaśnił Wąsowski, decyzja o tym, by wszcząć postępowanie dyscyplinarne w sprawie, a nie wobec konkretnego adwokata, wiąże się z tym, że ORA chce sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do nieprawidłowości i kogo one dotyczyły.

- Procedura związana z postępowaniem dyscyplinarnym pozwala nam też domagać się od wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek informacje lub dokumenty, do ich przekazania - dodał. Jak sprecyzował, chodzi m.in. o prokuraturę i Urząd m.st. Warszawy.

Kontrowersyjny zwrot

Pod koniec sierpnia "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trojgu prawnikom, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, w PRL zostało przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. działający w imieniu trójki prawników mec. Robert Nowaczyk odebrał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu, w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.

Wśród osób, dla których Nowaczyk odzyskał działkę był m.in. szef samorządu adwokackiego w Warszawie Grzegorz Majewski.

Komentarze po zarządzie PO
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości