Sąd uchylił zmianę nazw czterech kolejnych ulic. To 47. taka decyzja

Sąd uchylił zmianę nazw czterech kolejnych ulic
Sąd uchylił zmianę nazw czterech kolejnych ulic
Źródło: Google Street View / WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w czwartek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dotyczące zmian nazw czterech ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. Do tej pory sąd uchylił 47 takich zarządzeń, a jedno utrzymał.

Sąd rozpoznał w czwartek skargi na zmiany nazw ulic: z Henryka Sternhela na majora Mariana Bernaciaka "Orlika", z Jadwigi i Witolda Kokoszków na Zbigniewa Stypułkowskiego, z Wincentego Pstrowskiego na Bohaterów z kopalni "Wujek" oraz z Edwarda Fondamińskiego na Leona Rodala.

Analogiczne uzasadnienia

W komunikacie WSA podkreślono, że sąd uzasadniając czwartkowe wyroki podał analogiczną argumentację jak w przypadku orzeczeń z 28 maja.

Sąd wskazywał wówczas, że "podstawowym błędem i uchybieniem, którego dopuścił się wojewoda mazowiecki, jest brak wykazania w uzasadnieniu tych zarządzeń, dlaczego dotychczasowa nazwa ulicy zmieniana tymi zarządzeniami wypełnia dyspozycje ustawy dekomunizacyjnej".

WSA ocenił wtedy, iż wojewoda wydając zarządzenia powinien w uzasadnieniach decyzji wyraźnie wskazać, dlaczego dotychczasowe nazwy ulic podlegają pod przepisy ustawy dekomunizacyjnej i wymagają zmiany. "W uzasadnieniu powinno się znaleźć wyraźne wyjaśnienie, dlaczego w ocenie wydającego zarządzenie dana nazwa symbolizuje lub propaguje komunizm" - zaznaczył sąd.

50 zarządzeń wojewody

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy Platformy Obywatelskiej - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Ostatecznie w WSA zarejestrowano 50 skarg na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 roku.

Jedynie 13 czerwca sąd wydając orzeczenie ws. zarządzenia zastępczego wojewody o zmianie nazwy ulicy z Józefa Szymańskiego na Wojciecha Ziembińskiego uznał, że "nie podziela zarzutów, co do naruszenia przez wojewodę mazowieckiego wskazanych w skardze przepisów Konstytucji RP, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu".

Nie wyznaczono jeszcze terminów rozpraw dotyczących dwóch ostatnich zarządzeń wojewody - wydanych 13 grudnia zeszłego roku - zmieniających nazwy: z Krystyny Matysiakówny na Władysława Stasiaka oraz z Józefa Chmiela na ppłk. Wacława Lipińskiego.

Zobacz materiały dotyczące decyzji WSA w sprawie dekomunizacji ulic z 30 maja:

Uchylona dekomunizacja

Źródło: TVN24
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"
Teraz oglądasz
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
"To postaci, do których mieszkańcy są przywiązani"
Teraz oglądasz
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
"Biogram Dąbrowszczaków autorstwa IPN jest nierzetelny"
Teraz oglądasz
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
"Traktowanie Tołwińskiego jako symbolu totalitaryzmu jest nieporozumieniem"
Teraz oglądasz

Uchylona dekomunizacja

PAP/kk/mś

Czytaj także: