Rozkręca się budowa kolektora Utrudnienia w Wawrze

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Rozkręca się budowa kolektora "W" w Wawrze, a z nią - utrudnienia dla mieszkańców. Od 7 listopada zamknięta zostanie ul. Zwoleńska, a następnie kolejny odcinek ul. Kadetów.

Wart ponad 70 mln zł kolektor będzie biegł wzdłuż Zwoleńskiej, Traktu Lubelskiego, Kadetów i Nowozabielskiej (ulicy projektowanej pomiędzy ul. Kadetów a Stoczniowców). Jego budowa pozwoli podłączyć wszystkie osiedla i domy położone w zachodniej części Wawra do sieci kanalizacyjnej (obecnie w tym rejonie mieszkańcy muszą korzystać z szamba).

Zanim to nastąpi, mieszkańców czekają spore utrudnienia, które potrwają do końca 2012 roku.

Mikrotunele z wykopami

Choć kolektor jest budowany metodą mikrotunelingu, niezbędne jest wykonywanie wykopów w miejscach, gdzie rozpoczyna się drążenie poszczególnych odcinków kolektora. Także przyłącza do poszczególnych ulic i posesji wykonywane będą w wykopach otwartych. Stąd konieczność zamykania fragmentów ulic.

Kolejny odcinek Kadetów

Obecnie zamknięta jest ul. Kadetów pomiędzy projektowaną Nowozabielską a Poprawną. Zamknięcie następnego odcinka ul. Kadetów - od ul. Poprawnej do Traktu Lubelskiego - planowane jest na drugą połowę listopada.

Od nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 listopada) zamknięty będzie fragment ul. Zwoleńskiej przy skrzyżowaniu z Rogatkową. Na tym etapie możliwy będzie dojazd ul. Zwoleńską od strony ul. Patriotów do skrzyżowania z ul. Rogatkową oraz od strony Traktu Lubelskiego do ul. Włodzickiej, ale bez możliwości skrętu w te ulice. Okoliczni mieszkańcy będą mogli objechać wyłączony z ruchu fragment ul. Zwoleńskiej przez ul. Cylichowską. Objazd dla kierowców poruszających się pomiędzy ul. Patriotów a Traktem Lubelskim zostanie poprowadzony ul. Lucerny.

W kolejnych etapach prac sukcesywnie wyłączany z ruchu będzie odcinek od ul. Rogatkowej do Traktu Lubelskiego.

Wykonawca będzie wyłączał z ruchu jezdnie odcinkami, utrzymując dojazd do posesji. Nie będzie możliwy przejazd "tranzytowy", np. ulicą Zwoleńską od Traktu Lubelskiego do Patriotów. Prace na ul. Kadetów potrwają do kwietnia 2012 r., a na ul. Zwoleńskiej - do czerwca 2012 r. Wtedy rozpocznie się budowa kolektora w obrębie ul. Trakt Lubelski (odcinek Zwoleńska-Kadetów), która potrwa do października 2012 roku.

Koniec w 2012

Kolektor "W" na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji buduje firma Pol-Aqua S.A. Kontrakt o wartości 72 mln zł ma się zakończyć 31 grudnia 2012 roku.

Pozostałe wiadomości