Rowerem przy piaskarni. Wydłużą nadwiślańską ścieżkę

[object Object]
Michał Olszewski o przedłużeniu ścieżkiTVN24
wideo 2/4

Urzędnicy od zieleni dogadali się z tymi od wody. Dzięki porozumieniu ścieżką pieszo-rowerową na praskim brzegu będzie można dotrzeć do mostu Siekierkowskiego. Teraz szlak urywa się przed mostem Łazienkowskim.

Zgodnie z przyjętym przez miasto założeniem, inwestycje nad Wisłą prowadzone są głównie po lewej stronie miasta. Prawy brzeg ma zostać dziki. Ale nie oznacza to całkowitego braku działań. W pawilonie przy plaży Poniatówce zacznie działać MOSiR, na Żeraniu techniczny most elektrociepłowni przerobiono na potrzeby rowerzystów, a na Golędzinowie w ciągu dwóch lat ma stanąć wyjątkowy budynek-głaz.

Między mostem a mostem

- Mamy dwie duże trasy, które powstały wzdłuż Wisły: po lewej stronie Nadwiślański Szlak Rowerowy czynny już od trzech lat, a po drugiej szlak wzbogacony w zeszłym roku o most nad Kanałem Żerańskim, który pozwala przejechać od Jabłonny aż do Gocławia. W tym roku ruszają kolejne prace, żeby tę trasę przedłużyć jeszcze dalej w stronę Wawra – wspomniał niedawno podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

To długo wyczekiwana przez rowerzystów zapowiedź. Dziś, jadąc na południe, po dotarciu do mostu Łazienkowskiego (on także wzbogaci się o kładkę dla cyklistów) można zrobić pętlę albo dojechać do Wału Miedzeszyńskiego i tam kontynuować jazdę: po chodniku (co wybiera wielu rowerzystów) albo legalnie, po ścieżce, ale to wymaga przejechania na drugą stronę drogi. Bez względu na wybrany wariant, jazda wzdłuż głośnej, ruchliwej, sześciopasmowej ulicy do przyjemności raczej nie należy. Stąd decyzja o przedłużeniu ścieżki nad rzeką.

Jej dokładny przebieg nie został jeszcze określony. - W ciągu miesiąca zamówimy projekt ścieżki. Będzie przebiegać od mostu Łazienkowskiego do okolic mostu Siekierkowskiego, a dokładniej do wysokości ul. Fieldorfa - potwierdza nam Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni. Pewne jest, że - tak jak na wcześniejszym odcinku - będzie to ścieżka z naturalną, z mineralną nawierzchnią.

Bez kompromisu

Przedłużenie szlaku wymagało zgody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które tuż za mostem Łazienkowskim prowadzi piaskarnię (tak, tak, u wodociągowców można kupić piasek z Wisły, cena za tonę - 10 złotych). - Doszliśmy do porozumienia. MPWiK zgodziło się na przeprowadzenie ścieżki przez teren piaskarni - informuje Burkacki.

Ci sami wodociągowcy pozostają nieprzejednani w kwestii podobnej inwestycji po drugiej stronie rzeki. Przy Czerniakowskiej, między Zaruskiego a Mikkego, mają dość duży teren, który rowerzyści muszą objeżdżać przy ulicy. Działania nad "zmiękczeniem" władz miejskiej spółki w tej sprawie trwają co najmniej od kilku lat. Nic z tego - wodociągowcy konsekwentnie odmawiają poprowadzenia ścieżki dla jednośladów skrajem ich gruntu. I nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie mieli zmienić zdanie.

- Zbiornik Czerniakowski jest elementem układu technologicznego Zakładu Centralnego, dostarczającego wodę do ponad 70 proc. naszych odbiorców i tak jak inne nasze obiekty objęty jest ścisłym nadzorem - tłumaczy nam rzeczniczka MPWiK Marzena Wojewódzka. Dlaczego zbiornik jest tak ważny? - Jest w nim gromadzona woda wydobywana spod dna Wisły, która potem jest tłoczona dalej, do innych zakładów w celu uzdatniana - odpowiada rzeczniczka. Dodaje, że na zamkniętym terenie są także "wały przeciwpowodziowe, budynki, infrastruktura wodociągowa i poruszają się po nim pojazdy".

Kolejny odcinek

Krótko mówiąc, obszar przy Wisłostradzie wodociągowcy postrzegają strategicznie i nie chcą tam nieproszonych gości. Całą nadzieję należy więc lokować po drugiej stronie rzeki. Jak zdradza nam Burkacki, ratusz i dzielnica analizują już możliwość dalszego przedłużania szlaku do Wawra.

- Jest to jeszcze w fazie koncepcyjnej. Rozważane są różne warianty. Może się okazać, że będzie to ciąg pieszo-rowerowy lub tylko ścieżka piesza. Koncepcja powstaje z poszanowaniem walorów ekologicznych miejsca (bez wycinek drzew - red.). Chodzi o teren od mostu Siekierkowskiego do plaży Romantyczna (u wylotu ul. Rychnowskiej) - podsumowuje urzędnik Zarządu Zieleni.

Jeszcze w czerwcu ma zostać otwarty nowy odcinek nadwiślańskiego bulwaru na śródmiejskim brzegu: od mostu Świętokrzyskiego do Karowej, a w wakacje następny: do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jednocześnie trwa konkurs na projekt bulwaru na odcinku od pomnika Syreny do Portu Czerniakowskiego. Koncepcje pracowni architektonicznych są właśnie oceniane przez komisję, w skład której weszli m.in. wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski czy wicedyrektor Bura Architektury Wojciech Wagner.

Wiceprezydent Michał Olszewski o bulwarach
Wiceprezydent Michał Olszewski o bulwarachTVN24

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP