Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Rewolucja śmieciowa od piątku w całym mieście

Najnowsze

sxc.huZmiany w rewolucji śmieciowej

Od 1 sierpnia w 10 kolejnych dzielnicach zostanie wprowadzony docelowy system gospodarowania odpadami. Od tej pory w całym mieście będzie funkcjonował jeden spójny system.

W dziewięciu dzielnicach (Bemowo, Białołęka, Bielany, Ochota, Targówek, Ursus, Włochy, Wola i Żoliborz) śmieci będzie odbierać Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.SPRAWDŹ HARMONOGRAM ODBIORU.Na Mokotowie odpadami zajmie się spółka Lekaro.SPRAWDŹ HARMONOGRAM ODBIORU.Wejście poszczególnych dzielnic w docelowy system gospodarowania odpadami nie powoduje zmian dla mieszkańców. Stawki za wywóz odpadów pozostaną takie same jakie obowiązywały w systemie pomostowym. Procedura płatności również pozostanie bez zmian – płacimy miastu, a nie firmie, która opróżnia kosze.Jak segregować?Jeśli w deklaracji wpisaliśmy, że będziemy segregować odpady, to wrzucamy je do trzech pojemników lub worków o różnych kolorach.Do czerwonych wrzucamy: papier i tekturę, butelki plastikowe oraz inne opakowania z plastiku, kartony po sokach oraz puszki; do zielonych wrzucamy: butelki i słoiki; natomiast wszystkie inne śmieci wyrzucamy do czarnych pojemników. Przeterminowane leki i termometry rtęciowe będziemy mogli zanieść do aptek.Odpady zielone będą, zbierane od maja do listopada, a opady wielkogabarytowe co najmniej raz na cztery tygodnie. Elektrośmieci będą odbierane z naszych domów (Zwystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl) lub możemy je dostarczyć do stacjonarnych punktach w soboty przez firmę ElektroEko.Odpady po remoncie powinny być gromadzone w kontenerze podstawionym przez firmę remontową, która wywiezie go we własnym zakresie. W przypadku prowadzenia remontu samodzielnie należy powstałe odpady remontowe zawieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.Wszelkie problemy należy zgłaszać pod numerem 19 115.Duże opóźnienieWarszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Od tego odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo.W swoich odwołaniach przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która po kilku miesiącach rozpraw ostatecznie w całości oddaliła skargi obu firm.bf/r

Radość przedstawicieli ratusza w KIOLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu