Ratusz szuka nowego przewoźnika z 50 nowymi autobusami

Jest przetarg na nowych przewoźnikówZTM

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na nowego przewoźnika. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty najważniejsza będzie cena, choć w przypadku dłuższych autobusów - także rodzaj zasilania. Promowane będzie gazowe lub hybrydowe.

"Przewoźnik lub przewoźnicy, z którymi zostaną zawarte umowy wprowadzą do ruchu 25 autobusów 9-metrowych i tyle samo 12-metrowych" - informuje w komunikacie rzecznik ZTM Igor Krajnow. W przypadku krótszych pojazdów najważniejszym kryterium wyboru będzie cena, system zliczania pasażerów oraz liczba miejsc na niskim poziomie podłogi. Można zatem przypuszczać, że będą to pojazdy napędzane silnikiem diesla. Jak tłumaczyła niedawno na łamach transportu-publicznego.pl wiceszefowa ZTM, wynika to z tego, że trudno znaleźć na rynku krótkie autobusy z innymi źródłami napędu.

W przypadku dłuższych autobusów liczyć się będą cena oraz alternatywne źródła zasilania pojazdów, czyli gazowe (CNG, LNG, biogaz) albo hybrydowe. Przy czym te pierwsze mają lepszy przelicznik, a zatem większe szanse.

Umowa z nowym przewoźnikiem (bądź przewoźnikami) ma obowiązywać od 25. tygodnia od dnia jej podpisania, jednak nie wcześniej niż 1 września 2018 roku, bo do końca sierpnia obowiązują kontrakty z firmą Europa Express City. Nowe umowy będą obowiązywały do końca 2026 roku.

Nowoczesne autobusy

"Zamawiane przez ZTM usługi będą na najwyższym możliwym poziomie" - zapewnia Krajnow. Wszystkie autobusy mają być fabrycznie nowe. Dłuższe, 12-metrowe, będą całkowicie niskopodłogowe. Natomiast w przypadku krótszych dopuszczona będzie opcja pojazdów niskowejściowych (gdzie co najmniej jedno wejście jest bez stopni).

"Wszystkie autobusy będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, tapicerkę o warszawskim wzorze, łączność alarmową oraz najnowocześniejsze systemy lokalizacyjne" - wylicza rzecznik ZTM.

Jednym z wymogów Zarządu Transportu Miejskiego jest, aby nowi operatorzy posiadali też odpowiednie zaplecze techniczne, gdzie będą sprzątać i myć pojazdy oraz dokonywać w nich niezbędnych przeglądów i napraw. ZTM zaś deklaruje, że będzie prowadził ciągły nadzór nad stanem taboru i jego zdolnością do wykonywania umowy. Zarówno przed rozpoczęciem świadczenia usług, jak i w trakcie.

Kierowcy muszą znać język polski

Urzędnicy zapowiadają, że wysokie wymagania stawiane będą nie tylko pojazdom, ale też kierowcom. Uprzedzają, że znajomość języka polskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1) to podstawa. Wymagana będzie też wiedza o układzie komunikacyjnym, topografii Warszawy i okolic, a także o przepisach porządkowych i taryfowych.

"W trakcie świadczenia usług będą obowiązkowo ubrani w jednolite stroje w kolorze błękitnym i granatowym" - informuje ZTM.

I na koniec zapewnia, że kierowcy i pracownicy nadzoru zostaną zatrudnieniu na umowę o pracę. "Przewidziane zostały też nagrody za świadczenie usług na najwyższym możliwym poziomie. Premiowana będzie ponadprzeciętna punktualność, niezawodność oraz brak innych uchybień" - dodają urzędnicy.

Cena kluczowym elementem przetargu

Podczas wyboru najkorzystniejszej oferty w przypadku autobusów 9-metrowych cena będzie stanowiła 60 procent całej oceny. 10 procent to wyposażenie pojazdów w system liczenia pasażerów, kolejne 10 procent - wysokość poziomu podłogi i ostatnie 20 procent - liczba miejsc siedzących dostępnych z poziomu podłogi.

W przypadku wozów 12-metrowych cena będzie stanowiła również 60 procent. Pozostałe 40 procent oceny będą to alternatywne źródła energii.

Zobacz także materiał o kierowców MZA nagrodzonych przed ratusz

[object Object]
Podziękowania od władz miastaTVN24
wideo 2/5

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl