Ratusz: 80 proc. mieszkańców za mostem Krasińskiego. W tle protesty

Protest w sprawie budowy mostu Krasińskiego
Protest w sprawie budowy mostu Krasińskiego
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plProtest w sprawie budowy mostu Krasińskiego

Trwa spór o budowę mostu Krasińskiego, a ratusz pokazuje wyniki badań telefonicznych na temat inwestycji. Aż 80 proc. ankietowanych opowiada się za budową tej przeprawy. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że pytania były tendencyjne. I nazywają badania "ankietą widmo".

Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na temat kształtu mostu Krasińskiego w dwuetapowym procesie, miasto zapowiadało to już wcześniej, między innymi podczas ostatniego posiedzenia "okrągłego stołu".

Pierwszy to właśnie badanie telefoniczne na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat. Odbyło się ono między 14 a 25 stycznia. W środę ratusz zaprezentował jego wyniki. "80 proc. mieszkańców ocenia pozytywnie budowę mostu Krasińskiego" – poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

3 procent badanych z Żoliborza

Badanie przeprowadziła firma Arc Rynek i Opinie. Co ciekawe, wśród przepytanych osób, zaledwie 3 proc. stanowili mieszkańcy Żoliborza, którzy głośno protestują przeciwko przeprawie. Targówek, dzielnicę która jej chce, reprezentowało 7 procent badanych. Najwięcej ankietowanych było z... Mokotowa – 13 procent.

Najpierw zapytano mieszkańców, czy ich zdaniem liczba mostów w Warszawie jest wystarczająca. 66 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, 31 proc. pozytywnie.

Drugie pytanie brzmiało: "Czy, Pana/ Pani zdaniem, w Warszawie powinien w najbliższej przyszłości powstać nowy most, czy też nie jest to potrzebne?". 86 procent pytanych było zdania, że miasto potrzebuje kolejnej przeprawy. Tylko 11 proc. odpowiedzi było negatywnych. Kolejne dotyczyły ogólnej wiedzy mieszkańców, o planach budowy nowego mostu. Odpowiedzi badanych zaskakują. Niemal połowa respondentów - 43 proc. - nie słyszała, że ratusz chce budować most Krasińskiego. 53 proc. badanych znało sprawę.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że nie korzystałaby w codziennych podróżach do domu, czy pracy z mostu Krasińskiego. 66 procent pytanych chciałaby skorzystać z nowej przeprawy w innym celu, np.: podróżach na wycieczki, zakupy czy do kina.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, pozytywny wynik badania nie zamyka jednak dyskusji na temat mostu. – Realizujemy to, co zapowiadaliśmy. Nadal będzie obradował "okrągły stół". Przed nami jeszcze konsultacje społeczne – zaznacza Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Zobacz szczegółowe wyniki badania

Podczas środowego "okrągłego stołu" podano też termin zapowiadanych konsultacji społecznych. Potrwają one od 15 lutego do 13 marca. Odbędą się na Żoliborzu, Śliwicach i Targówku - to najbardziej zainteresowane sprawą części miasta.

"Tendencyjne pytania"

Pytania, które zadawano mieszkańcom w czasie badania, krytycznie oceniali m.in.: przedstawiciele Żoliborza. "Myślę, że gdyby zadać pytanie "Czy chcesz obwodnic?" lub "Czy chcesz metra?" odpowiedzi byłyby równie odkrywcze" – ironizował jeszcze przed prezentację wyników na portalu społecznościowym Grzegorz Hlebowicz, wiceburmistrz dzielnicy.

Jak przekonywał, pytania zaproponowane przez ratusz były tendencyjne. "Gdyby inwestor prawdziwie chciał posłuchać głosu ludu powinien raczej zapytać czy bardziej chcesz tej czy innej inwestycji" – dodał Hlebowicz.

Protestowali przed budynkiem

Wynik badań został przedstawiony na środowym spotkaniu "okrągłego stołu". Jak relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, przed spotkaniem przed siedzibą Centrum Komunikacji Społecznej przy Senatorskiej odbył się protest, w którym wzięło udział ponad 20 osób.

Uczestnicy mieli ze sobą również transparenty z napisami: "Nie dla trasy mostu Krasińskiego, tak dla metra Warszawskiego", czy "Tak dla zrównoważonego rozwoju miasta".

Dlaczego przyszli protestować? "To wyraz sprzeciwu mieszkańców Żoliborza wobec pozornych konsultacji w trakcie tzw. okrągłego stołu w sprawie inwestycji Trasy Mostu Krasińskiego" – napisali przedstawiciele Społecznego Komitetu Protestu Nie dla Mostu Krasińskiego oraz ruchu społecznego Moje Miasto Żoliborz w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji.

Badanie przeprowadzone przez ratusz nazwali "ankietą widmo". "Została wprowadzona bez uprzedzenia i konsultacji z uczestnikami okrągłego stołu, jest tendencyjna, a wyniki są nieobiektywne i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji" – dodali. Uważają też, że styczniowe badanie telefoniczne było bezzasadne, ponieważ ratusz już w listopadzie 2015 roku, przy okazji Barometru Warszawskiego, pytał o sprawę nowego mostu. - Mieszkańcy miasta wcale nie wymieniają (w Baromotrze - red.) wśród priorytetów inwestycyjnych mostów, ale 27 proc. chce budowy obwodnic, 26 proc. rozbudowy metra, 7 proc. ścieżki rowerowe. Dopiero przy wyborze wspomaganym kartą, zaledwie 7 proc. procent wymieniło mosty. Czyli które wyniki są rzetelne i wiarygodne? – czytamy w oświadczeniu.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego wywołuje skrajne emocje: mieszkańcy Targówka go wyczekują, mieszkańcy Żoliborza żądają odstąpienia od inwestycji.

W związku z presją społeczną ratusz organizuje spotkania "okrągłego stołu", podczas których ma zostać wypracowany kompromis w tej sprawie.

Pytali już raz o most

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy ratusz pyta mieszkańców o zdanie w sprawie mostu. Podobnie było kilka lat temu, gdy zapadała decyzja o nazwie mostu Północnego.

Wtedy w badaniu internetowym mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem tej roboczej nazwy przeprawy. Jednak ostatecznie poprzez radę miasta przeprowadzono projekt, który sprawił, że Maria Skłodowska-Curie została patronką mostu łączącego Bielany i Białołękę.

jb/ran

Pozostałe wiadomości

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl