Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

Rafał Nadolny nowym konserwatorem zabytków

Najnowsze

fot. TVN Warszawa

Rafał Nadolny zastąpi odwołaną ze stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Barbarę Jezierską. Jego zastępcą będzie Antoni Oleksicki - dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl.

Informacji nie chciała potwierdzić Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody. Biały też nie zaprzeczyła, że Rafał Nadolny obejmie stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Mogę tylko powiedzieć, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek o godzinie 11. Wtedy też zostaną wręczone nominacje - informuje.

Sam zainteresowany przyjmuje tymczasem pierwsze gratulacje, ale zbyt rozmowny nie jest.

- Proszę mi pozwolić najpierw odebrać nominację. Później będziemy rozmawiać o planach na przyszłość - obiecuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Był zastępcą Jezierskiej

Rafał Nadolny dotychczas był zastępcą – a po zwolnieniu Barbary Jezierskiej – pełniącym obowiązki mazowieckiego konserwatora zabytków. Z wykształcenia historyk sztuki, w służbach konserwatorskich pracuje kilkanaście lat. Jest autorem wielu publikacji dotyczących urbanistyki i architektury z przełomu XIX i XX wieku oraz historii miast-ogrodów. Interesuje się także zabytkowymi dworami.

Jego zastępcą zostanie Antonii Oleksicki, który dotychczas pracował jako główny specjalista w biurze Stołecznej Konserwator Zabytków. W latach 1988 - 2002 był konserwatorem zabytków na Podlasiu.

Było siedmiu chętnych

Chętnych do objęcia urzedy mazowieckiego konserwatora było więcej.: były szef ełckiej delegatury warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków i członek stowarzyszenia konserwatorów zabytków - Jarosław Baciński; Elżbieta Jelińska, była dyrektor Muzeum w Ostródzie czy Marek Przeździecki, który na początku lat 90. był prezydentem Łomży, a teraz działa w warszawskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i pracuje w wydziale kontroli u mazowieckiego konserwatora.

Odwołana przez wojewodę

Konkurs na nowego konserwatora został ogłoszony po tym jak pod koniec kwietnia br. Wojewoda odwołał ze stanowiska Barbarę Jezierską.

W minioną środę wojewoda ogłosił wyniki kontroli przeprowadzonej w urzędzie mazowieckiego konserwatora i dotyczące okresu. w którym kierowała nim Jezierska. Nieprawidłowości przy zatrudnianiu pracowników, podpisywanie niekorzystnych finansowo umów zleceń, nie naliczanie kar umownych za niewykonaną pracę czy wydawanie lekką ręką pieniędzy na porady prawnicze i podróże pracowników - oto wnioski kontrolerów. Czytaj więcej na ten temat.

Barbara Jezierska odpiera zarzuty wojewody. - To kłamstwo i dalszy ciąg zarzutów nie popartych merytorycznym uzasadnieniem – skomentowała.

Bartłomiej Frymus