Radni nie przyszli na sesję o wysypisku. "Ludzi potraktowano z kopa"

Radni nie pojawili się na sesjiTVN24

Zamieszanie wokół dyskusji nad działalnością składowiska i kompostowni Radiowo. W tej sprawie miała odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, jednak... przyszło za mało radnych. Mieszkańcom Radiowa nie udało się też spotkać bezpośrednio z wiceprezydentem stolicy.

Bezpośredni sąsiedzi Radiowa protestują od kilku miesięcy. Jak przekonują, przeszkadza im nieprzyjemny zapach, który opanował okolicę. Chcą zamknięcia składowiska i kompostowni.

W tej sprawie odbyło się wiele protestów. Były specjalne posiedzenia rady dzielnicy Bielany i miejskiej komisji ochrony środowiska. Za każdym razem na spotkaniu brakowało Jarosława Dąbrowskiego, wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za gospodarowanie odpadami.

"Władza się zużywa"

Spotkania z nim domagali się mieszkańcy. A radni Prawa i Sprawiedliwości postanowili złożyć wniosek o nadzwyczajną sesję Rady Warszawy.

Miała odbyć się w czwartek. Jednak nie było wystarczającej liczby radnych. Zabrakło przede wszystkim mającej większość w Radzie Warszawy Platformy Obywatelskiej.

"Czekaliśmy na radnych. Jak widać władza z czasem się zużywa, ale także traci rozum. Pan Prezydent Dąbrowski, który konsekwentnie unika kontaktów z nami, pojawił się na chwilę, ale gdy zorientował się jak liczna delegacja mieszkańców przybyła na sesję, czmychnął" – napisał w oświadczeniu wysłanym do mediów Bogdan Bajak z stowarzyszenia "Czyste Radiowo".

Z kolei radny Dariusz Figura (PiS), który był na miejscu, twierdzi: - Ludzi potraktowano z kopa, totalna arogancja władzy.

"Trudno było znaleźć termin"

Z zarzutami nie zgadza się Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia PO. - Spotkań z mieszkańcami było naprawdę dużo. Ostatnie było niespełna tydzień przed planowaną nadzwyczajną sesją. Był na nim prezydent Dąbrowski i wielu innych urzędników. Niestety zabrakło członków stowarzyszenia Czyste Radiowo, którzy zostali zaproszeni – twierdzi przewodnicząca Rady Warszawy.

- Bzdura – denerwuje się radny Figura. – Wspomniane spotkanie było przekładane. Początkowo miało się odbyć po południu, kiedy zainteresowani mieszkańcy nie są w pracy. W ostatniej chwili spotkanie przełożono na inny dzień w ciągu dnia, kiedy mieszkańcy są w pracy – podkreśla radny. Mimo wszystko Figura pojawił się na piątkowym spotkaniu. Jego zdaniem dyskusja nic nie wniosła do sprawy.

Trudno znaleźć termin?

Malinowska-Grupińska twierdzi, ze termin spotkania przekładano, bo pojawiło się na nim wielu ważnych urzędników, którzy mają zapełnione po brzegi kalendarze. – Było naprawdę trudno znaleźć jeden termin dobry dla wszystkich – zaznacza przewodnicząca.

Jak dodała, kolejne spotkanie ma odbyć się w maju na terenie kompostowni. Do tego czasu zarządcza zakładu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ma przedstawić plan ograniczenia przykrych zapachów. Do współpracy zaproszono ekspertów z Politechniki Warszawskiej.

MPO o skargach na smród przy składowisku śmieci
MPO o skargach na smród przy składowisku śmieciDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Bogdan Bajak, przedstawiciel Czystego Radiowa, o smrodzie przy osiedlach
Bogdan Bajak, przedstawiciel Czystego Radiowa, o smrodzie przy osiedlachDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Wysypisko Radiowo

Wysypisko Radiowo znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Rocznie trafia tam 150 tysięcy ton odpadów. Śmieci gromadzono tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła; zaczęło się odgazowywanie górki.

bf/ran

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl